x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

NOWY SMART - blask sprawdzonej koncepcji

22.07.2014, 21:13 przez Bogusław Korzeniowski

Rewolucja wkracza w następną rundę - udoskonalony praktycznie pod każdym względem smart fortwo jest teraz znacznie bardziej komfortowy. Jego charakterystyczna koncepcja z silnikiem z tyłu po raz pierwszy znajdzie też zastosowanie w czteroosobowym smarcie forfour. Do napędu obu modeli służą nowoczesne, trzycylindrowe jednostki o mocy 60, 71 lub 90 KM, a za przeniesienie momentu obrotowego odpowiada pięciobiegowa skrzynia manualna lub dwusprzęgłowa przekładnia zautomatyzowana twinamic. Szereg innowacyjnych detali zapewnia jeszcze więcej frajdy z jazdy po mieście. Nowa odsłona smarta zadebiutuje na europejskim rynku w listopadzie br. Ceny modelu fortwo będą plasować się na poziomie poprzedniej generacji, zaś forfour w analogicznej wersji silnikowej będzie wymagać około 600 euro dopłaty.

- Jesteśmy najmłodszą europejską marką samochodów - marką, która na nowo odkryła indywidualną miejską mobilność i odniosła globalny sukces. Nowe smarty fortwo i forfour korzystają ze sprawdzonej koncepcji, a jednocześnie oferują więcej... wszystkiego - więcej przestrzeni, więcej kolorów, więcej wyposażenia i więcej frajdy z jazdy po mieście! I tylko długość modelu fortwo - 2,69 m - pozostała niezmiennie wyjątkowa - mówi szefowa smarta, Annette Winkler.

- W fazie planowania wiedzieliśmy, że chcemy zachować tylnosilnikową koncepcję i do maksimum wykorzystać zalety obu aut w ruchu miejskim - wyjaśnia Jörg Prigl, szef oddziału samochodów kompaktowych Mercedes-Benz. - Nowego smarta fortwo i forfour opracowaliśmy we współpracy z naszym partnerem, firmą Renault.

- Jesteśmy dumni, że udało nam się uczynić fortwo jeszcze bezpieczniejszym i bardziej dorosłym, mimo że nadal mierzy on 2,69 m długości - dodaje Markus Riedel, szef rozwoju smarta. - Przy okazji do zaledwie 6,95 m zmniejszyliśmy średnicę zawracania.

Marka smart w równym stopniu odwołuje się do serca i do rozumu. Ekspresyjne wzornictwo ucieleśnia czystą radość życia, a kieszonkowe proporcje oraz przemyślane detale zapewniają unikalną funkcjonalność. Nowe smarty fortwo i forfour są wyraźnie rozpoznawalne jako członkowie tej samej rodziny - dzielą liczne elementy designu, takie jak ultrakrótkie zwisy, romboidalne przednie lampy, kształt wlotu powietrza czy klatka bezpieczeństwa (tzw. tridion). Oba samochody mają silniki zamontowane z tyłu, co zapewnia im wyjątkową zwinność podczas jazdy po mieście.

- FUN.kcjonalny design smarta wjeżdża w nową erę. Jego typowe atrybuty, na czele z sympatyczną "twarzą", zyskały nową formę. Nigdy nie jest łatwo zaprojektować następcę ikony, ale właśnie takie wyzwania są najbardziej ekscytujące - mówi Gorden Wagener, szef designu w koncernie Daimler AG.

Ekstremalna zwinność i optymalne wykorzystanie przestrzeni - więcej frajdy w mieście

Krótkie zwisy, minimalna długość, duży kąt skrętu. Nowe modele smarta mają wszystko, czego trzeba, aby móc zgrabnie parkować na każdym parkingu. Dwuosobow fortwo ustanawia nowy standard, jeśli chodzi o średnicę zawracania (6,95 m od krawężnika do krawężnika i 7,30 m od ściany do ściany). Dla smarta forfour wartości te wynoszą, odpowiednio, 8,65 m i 8,95 m - to niewiele więcej niż w przypadku poprzedniego smarta fortwo, którego średnica zawracania od ściany do ściany była równa 8,75 m.

Nowe modele legitymują się również doskonałym wykorzystaniem przestrzeni. Projektanci smarta opracowali tzw. wskaźnik BSI (body space index - indeks przestrzeni nadwozia) - przedstawia on stosunek długości wnętrza (mierzonej linią poziomą od pedału gazu w pozycji spoczynkowej do tylnego pasa) do długości nadwozia. Nowe modele smarta uzyskują tu doskonałe wyniki. Dla modelu fortwo BSI wynosi 75 proc., a dla forfour - 77 proc.

Kluczowe wymiary nowych modeli smarta:

  smart fortwo  smart forfour

Długość (m)  2,69  3,49

Szerokość (m)  1,66  1,66

Wysokość (m)  1,55  1,55

Rozstaw osi (mm)  1873  2494

Średnica zawracania (od krawężnika do krawężnika) (m)  6,95  8,65

Średnica zawracania (od ściany do ściany) (m) 7,30  8,95

Długość wnętrza (od pedału gazu do tylnego pasa) (mm)  2011,6  2707,3

BSI (długość karoserii do długości wnętrza) (%)  75  77

Pojemność bagażnka (za przednimi fotelami) (L)  260  730

Pojemność bagażnka (za przednimi fotelami do dachu) (L)  350  975

Pojemność bagażnka (za tylnymi fotelami) (L) -  185

Pojemność bagażnka (za tylnymi fotelami do dachu) (L)  -  255

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Smart forjeremy - haute couture na kołach
brak komentarzy
Aktualności
SMART w garażu. W pokoju też SMART?
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.