x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Typowe usterki Nissan Micra 2 - poradnik kupującego

28.07.2014, 10:05 przez Dawid

Nissan Micra to jeden z najpopularniejszych samochodów miejskich w Europie. Druga generacja samochodu otrzymała nazwę roboczą k11 i w ciągu 10 lat produkcji z fabryk   Nissana wyjechało blisko 1,4 mln egzemplarzy tego samochodu. Co spowodowało, że to małe miejskie autko zostało z entuzjazmem przyjęte przez przyszłych właścicieli i zyskało tak dużą popularność?

Informacje ogólne

Produkowany od 1992 do 2002 roku popularny „Maluch” był pierwszym japońskim samochodem, który otrzymał prestiżowy tytuł „Car of the Year” (1993 roku). Do tego sukcesu z pewnością przyczyniła się stylistyka samochodu, która może podobać się do teraz. Samochód w Europie  produkowany był w dwóch wersjach nadwoziowych - jako trzy drzwiowy hatchback oraz pięcio drzwiowy hatchback, o lekko „pudełkowatych” kształtach, dzięki temu wnętrze tego małego samochodu jest przestronne. 

Auto w ciągu 10 lat produkcji przeszło kilka face liftingów. Najpoważniejszy w 1998 roku, który obejmował m.in. wymianę lamp, listew bocznych oraz wlotów powietrza. Zmian doczekało się także wnętrze samochodu, w którym: zastosowano pirotechniczne pasy bezpieczeństwa; zmieniono, oczywiście na lepsze, ergonomię deski rozdzielczej oraz usztywniono strukturę karoserii. 

Układ zawieszenia Micry został zestrojony tak, aby samochód w miarę pewnie prowadził się na zakrętach i gwarantował pasażerom wygodną jazdę. W samochodzie zastosowano klasyczna belkę sztywną  z tyłu, a także kolumny MC Persona z przodu. 

Wnętrze samochodu jest dobrze spasowane oraz wykonane z dobrej jakości materiałów. Przyczepić się można natomiast do małej przestrzeni bagażowej (206 litrów) samochodu a także znikomej ilości schowków w wnętrzu kabiny.

Silnik

W kwestii palet jednostek napędowych można powiedzieć, że Nissan nie rozpieścił swoich klientów. Na początku produkcji samochód był dostępny z jednolitrowym (998cm3) lub też 1,3 litrowym (1275cm3) silnikiem. Jednostki te posiadały 16-zaworowe głowice oraz odpowiednio rozwijały moc maksymalną 55 i 75 KM. W 2000 roku zwiększono moc „jednolitrówki” do 60KM i zastąpiono silnik 1,3 nowszą jednostką napędową o pojemności 1,4 l, która generowała 82KM. W Mikrze zastosowano po raz pierwszy silnik Diesla konstrukcji Peugeota. 8-zaworowy motor o pojemości 1527cm3, generował moc maksymalną na poziomie 57KM. Wszystkie silniki są bardzo trwałe i pozwalają na w miarę dynamiczną oraz oszczędną jazdę. Nissan Micra wyposażony był w 5 stopniową manualną skrzynię biegów. Co ciekawe, samochód można było kupić także z bezstopniowym automatem (CVT). 

Mały samochód = mało awarii?

Zacznijmy od jednostek napędowych. Wszystkie silniki w Mikrze wyposażone były w łańcuch  rozrządu, który według producenta miał być bezobsługowy. Niestety, łańcuszki potrafią być kłopotliwe, co najczęściej obrazuje wydobywający się „grzechot” spod  maski. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest rozciąganie się łańcucha- w niektórych przypadkach trzeba go wymienić już po przejechaniu 50 tys. km. Jednak biorąc pod uwagę obecną wartość samochodu, jest to dość kosztowny zabieg: wymiana kompletnego rozrządu może kosztować nawet 700 zł. 

W starszych egzemplarzach zdarzają się również wycieki oleju z silnika oraz skrzyni biegów. Jednostka wysokoprężna nie sprawia większych kłopotów, ale znalezienie Micry z Dieslem jest prawie niemożliwe i stanowi prawdziwy rarytas. Jeśli chodzi o elektrykę to w Nissanie nie ma się co psuć bo Micra zwyczajnie tej elektryki nie posiada. 

Do mankamentów należy zaliczyć problemy z mechanizmem hamulca ręcznego (cena całego mechanizmu to ok. 70 zł), szybko zużywające się  tarcze hamulcowe (cena jednej tarczy to ok. 40 zł), częste wybijanie się końcówek drążków stabilizatora (cena 40 zł sztuka) oraz problemy z immobilaizerem. Właściciele narzekają na zacinające się drzwi, a także  mało wydajny system nawiewów. Jednak największą bolączką tego małego samochodu jest korozja, która pojawiała się nawet na stosunkowo młodych bezwypadkowych egzemplarzach. Świadczy to o kiepskim zabezpieczeniu antykorozyjnym przez producenta. 

Samochody wyposażone w automatyczną skrzynię biegów działają płynnie i  nie sprawiają właścicielom kłopotów pod warunkiem odpowiedniego i wykonywanego na czas serwisu.

Czy warto kupić Nissana Micre?

Nissan Micra to samochód doskonale radzący sobie w warunkach miejskich. Wszystkie wersje silnikowe są godne polecenia jednak patrząc na wiek samochodów warto zastanowić się nad kupnem samochodu wyprodukowanego po 1998 roku (kiedy to przeprowadzono face lifting). Autko zyskało na urodzie oraz było troszkę lepiej wyposażone. 

Jeśli chodzi o jednostki napędowe wszystkie są trwałe i godne polecenia. Na rynku wtórnym dominują samochody posiadające „jednolitrowy” silnik. Jednak osoby, które chcą sprawniej poruszać się po mieście lub planują dalsze wycieczki powinny wybrać silnik 1,3 lub 1,4 ze względu na lepszą dynamikę i minimalne większe zużycia paliwa (w trybie mieszanym 7-7,5 l na 100 km). 

Ceny samochodów z początku produkcji zaczynają się nawet od 2 tys. złotych. Zakup takiego samochodu wiąże się jednak ze sporym ryzykiem, bowiem kupując wiekowego i nie zadbanego nissana, może okazać się, że koszty napraw samochodu przekroczą jego wartość i będą zupełnie nie opłacalne. Za zadbany egzemplarz z końca produkcji trzeba zapłacić nawet 8 tys. złotych.

Samochód ten jest jak najbardziej godny polecenia dla osób często poruszających się po mieście oraz osób, planujących kupno pierwszego samochodu. Kupując zadbany egzemplarz auto z pewnością odwdzięczy się niezawodnością i posłuży nowemu właścicielowi kilka lat. Kupując Nissana Micre II generacji szczególną uwagę należy zwrócić  na łańcuch rozrządu i jego elementy, ponieważ wymiana może okazać się droga. Warto zwrócić uwagę także na zużycie się elementów eksploatacyjnych, takich jak klocki i tarcze hamulcowe oraz elementy zawieszenia (ich wymiana należy zwykle do drobnych wydatków). Jednak rzeczą najważniejszą przy kupnie tego samochodu jest bardzo dokładne sprawdzenie stanu nadwozia, ponieważ rdza wydaję się być najpoważniejszym wrogiem sympatycznego „malucha”.


Podobne artykuły

Poradnik kupującego
Samochody do 5 000 zł - Ford Ka kontra Nissan Micra
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.