x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Typowe usterki Mitsubishi ASX - poradnik kupującego

28.07.2014, 10:23 przez Paulina

Od kilku lat niesłabnącą popularnością cieszą się SUVy i Crossovery, które pozwalają cieszyć się komfortową podróżą, dając zarazem pewność w trudnych warunkach drogowych.

Nic więc dziwnego, że producenci wciąż wypuszczają kolejne modele ze zwiększonym  prześwitem bądź napędem 4x4. Często różnią się one od siebie detalami, dlatego nie łatwo podjąć decyzję przy zakupie. Zatem dziś zajmiemy się Mitsubishi ASX – mniejszym i młodszym bratem dobrze już znanego Mitsubishi Outlandera. 

Krótka historia Mitsubishi ASX

ASX dostępny jest na naszym rynku od prawie czterech lat. W tym czasie zdążył już przejść delikatny lifting w 2012 roku, a także zdobyć całkiem pokaźne udziały w swoim segmencie. Zupełnie to nie dziwi, gdyż auto zwraca uwagę agresywnym dizajnem nawiązującym do myśliwców F2 i sportową sylwetką z delikatnie opadającym dachem. Mitsubishi jak na japońską markę przystało, przyciąga ergonomicznie zaprojektowym wnętrzem, pojemnym bagażnikiem i całą masą elektroniki, którą dostajemy już w podstawowym pakiecie. 

Wersje silnikowe

Nie da się ukryć, że nie są to tanie auta, bo za podstawową wersję prosto z salonu zapłacimy ponad 65 tys. Oczywiście tańszą opcją jest wybór używanego samochodu – tu ceny zaczynają się już od 40 000 zł. Jednak na co należy się szczególnie przyjrzeć przy zakupie ASX’a? Wybierając wersję silnikową warto zwrócić uwagę na dielse. Są zdecydowanie bardziej  energiczne, nie brak im mocy już od dolnego zakresu obrotów i co chyba najważniejsze  posiadają napęd na wszystkie koła. Tym niestety nie będą mogli poszczycić się właściciele modeli z jednostką benzynową. Mitsubishi proponuje jedynie jeden motor benzynowy o pojemności 1,6 l. i mocy 117 KM. Nie jest to zły wynik, tym bardziej, że auto nadrabia więcej niż zadawalającą ekonomią jazdy. Producent podaje, że w trybie mieszanym zużyjemy ok. 6,0 litrów paliwa na 100 km, jednak z łatwością znajdziemy w sieci w głosy kierowców, którym udało się zejść poniżej tego wyniku.

Koszty eksploatacji

Mimo to, należy się zastanowić czy oszczędności na stacji benzynowej zrekompensują nam wydatki w serwisie. Mitsubishi ASX nie należy co prawda do najbardziej awaryjnych modeli tego segmentu, jednak jego naprawa będzie dosyć kosztowna. Chociaż aż 70 % części jest wspólnych z Outlanderem, to wciąż wybór zamienników jest dosyć ubogi, a ceny w ASO bardzo wysokie. Nawet łącząc nieoryginalne koło 2-masowe z tarczą, dociskiem i łożyskiem z ASO zapłacimy 9000 zł. Nie najlepsze są też opinie odnośnie biura obsługi klienta i swych serwisów – choć to oczywiście zależy od indywidualnych doświadczeń. 

Najczęstsze usterki

Decydując się na używany model koniecznie trzeba sprawdzić stan układu wydechowego. Pomimo, iż są to młode samochody korozja tego elementu jest bardzo częsta w ASX’ach (oryginalny tłumik końcowy z wydechem to koszt ok. 200 zł). Co gorsza wady tej nie obejmuje gwarancja, a założenie jakiejkolwiek ochrony może zagrozić jej utratą. Kolejną powtarzającą się usterką jest przeciekający szyberdach. Użytkownicy skarżą się także na bardzo słabej jakości lakier, dla którego zagrożeniem może być nawet ostrzejsza szmatka. Wiele co życzenia pozostawiają również użyte we wnętrzu plastiki – skrzypią i trzeszczą w trakcie użytkowania. Auto ogólnie ma opinię dosyć głośnego w środku, co raczej nie umili podróży, a szczególnie tych na dłuższe dystanse. Od wad nie są wolne także układy napędowe.

Na co warto zwrócić uwagę?

Należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu poziomu oleju, gdyż może on  niekontrolowanie zacząć wzrastać z powodu mieszania się oleju z benzyną. Jest to wada  fabryczna (dotycząca także silników wkładanych do Lancera) i koniecznie trzeba się z nią  zgłosić do serwisu. Silniki dieslowskie cierpią na dopalanie filtru DPF (cena ok. 1200 zł) oraz klekoczące zawory, zdarza im się również szarpać przy ruszaniu. Benzyniaki są co prawda mniej kłopotliwe i tańsze w serwisowaniu, ale zdarzają im się problemy z rozruchem. Oczywiście od czasu do czasu zawodzi też elektryka, ale to już kwestia poszczególnych modeli, dlatego przy zakupie też nie należy zapomnieć o sprawdzeniu wszystkich dobrodziejstw, którymi fabryka obdarzyła auto. Istotną kwestią jest też brak koła zapasowego!

Ostateczna decyzja

Oczywiście Mitsubishi ASX to wciąż młode auto, które nie powinno sprawiać wielu  kłopotów. Jego użytkownicy są w większości bardzo zadowoleni ze swojego wyboru.  Miękkie zawieszenie świetnie się sprawdza na naszych drogach, a wygodne siedzenia  gwarantują komfortową podróż całej rodzinie. Decydując się jednak na ten miejski crossover spod znaku trzech diamentów warto jednak wybrać wersją z silnikiem 1,8 l. w dieslu. Jest zdecydowanie najmniej awaryjna, a przyjemność z jazdy na pewno zrekompensuje nieco wyższą cenę.

Paulina Tomaszewska

Podobne artykuły

Aktualności
Odswieżony ASX w Polsce
brak komentarzy
Porównanie OC AC
Ubezpieczenie OC AC Mitsubishi ASX
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

derek

na gwarancji padł parownik klimatyzacji,potem uciekał czynnik przez jakieś uszczelki, ale przez przedłużoną gwarancje naprawili, czy skutecznie okaże się latem w co wątpię .Sama uprzejmość serwisu nie naprawia samochodu.

29 marca 2017 20:00:48 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
derek

rdzewieje tylna klapa bagażnika przy lampie oświetlenia tablicy rejstr.

29 marca 2017 19:54:50 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
zgred

Po czterech latach eksploatacji zaczęły świrować wycieraczki w pozycji auto (tzw.czujnik deszczu) działają jak chcą nawet jak nie pada.

24 lutego 2016 09:16:12 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.