x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Hybryd czyli Witajcie HYBRYDY

31.07.2014, 09:41 przez Bogusław Korzeniowski

Tym, co odróżnia prezentowaną na zdjęciach Toyotę Prius Plug-in Hybrid od standardowego modelu Prius Hybrid, jest wyjątkowy (znacznie większy) akumulator litowo-jonowy. Akumulator ten można naładować w domu w zaledwie 1,5 godz., a to zwiększa zasięg na silniku elektrycznym (tryb EV) z 2 do nawet 25 km. Innymi słowy, samochód posiada wszystko to, co cenią klienci w Toyocie Prius wraz ze znacznie zwiększoną możliwością prowadzenia pojazdu z wykorzystaniem energii elektrycznej.

Wizualnie model nie różni się od swego starszego brata. Prius Plug-in Hybrid zachowuje legendarną sylwetkę i opływową stylistykę, a dodatkowo wyposażony został jedynie w srebrne wykończenia z przodu i z tyłu oraz na klamkach. Wśród rozwiązań stylistycznych znajdziemy także dyskretne gniazdo wtyczkowe (w tekście Test Toyota Prius Plug-in - prawdziwe auto przyszłości , jeździliśmy jednym ze stu prototypów, stąd też inne umieszczenie gniazda prądowego niż w modelu seryjnym), umieszczone po drugiej stronie samochodu jak wlew paliwa.

Atutem modelu jest koszt eksploatacji. Jak obliczono przeciętny samochód pokonuje dziennie maksymalnie 60 km. Jeżeli przyjmiemy, że 20 km pokona wykorzystując naładowaną baterię akumulatorową, a dystans 40 km przejedzie jak klasyczny Prius, wówczas dzienna eksploatacja samochodu wyniesie ok 11 zł (przyjęto cenę E95 = 5,38)

Oto wyliczenia:

•  tradycyjnym samochodem jak testowany Auris diesel 90 KM (tekst Test Toyota Auris Diesel – 90 KM to wystarczy)  spalanie przy przejeździe 60 km jednego dnia wyniesie –wg testu- 3,12 litra oleju napędowego (16,5 zł przy cenie 5,3 zł za 1 litr oleju napędowego)

•  W przypadku Priusa zużycie to wyniesie 2,52 litra benzyny (13,6 zł przy etylinie za 5,38 zł)

•  W przypadku Priusa Plug –in zużycie w ciągu dnia wyniesie zaś 1,68 litra benzyny, plus ładowanie z gniazdka elektrycznego przez 1,5 godziny, co daje koszt ok 2 zł (jest to zatem wartość 9 zł + 2 zł). Jeżeli mamy możliwość podłączenia Priusa Plug In w pracy, spalanie paliwa dziennie spada do 0,84 litra, plus 2 zł w domu za prąd (czyli dzienna eksploatacja to koszt 6,5 zł)

Tak więc hybryda to oszczędność, niskie koszty i zalety ekologiczne. To także walor możliwości skorzystania z ulg parkowania tymi modelami w strefach płatnego parkowania. Najbardziej znane są ulgi przy wjeździe do Londynu, ale także w Polsce coś drgnęło w tej kwestii. Przykładowo Wrocław daje możliwość wykupienia rocznego abonamentu za 100 zł, zamiast opłacania 3 zł na godzinę za postój w strefie.

Jednakże napęd hybrydowy ma także drugie oblicze, a jego wykorzystanie w drogich limuzynach ma ukryty cel.

Druga droga rozwoju – PODWÓJNA MOC

O ile w przypadku wersji popularnych tania eksploatacja odgrywa kolosalną rolę (zresztą ceny modeli także nie sięgają chmur i przykładowo Auris Diesel kosztuje od 72 000 zł, a Auris Hybrid od 84 00 zł), to w przypadku modeli droższych bardziej niż oszczędna eksploatacja liczą się moc i osiągi

W tym zaś przypadku plusem są dwa doskonale współpracujące między sobą silniki, (benzynowy i elektryczny), które dają podwójną moc, a co za tym idzie większą dynamikę.

Nie oznacza to oczywiście, że wersje Hybryda z klas luksusowych powstały jedynie celem osiągania maksymalnych walorów jezdnych. Dzięki wykorzystaniu hybrydy mamy bowiem taką sytuację, że osiągi są porównywalne z wersjami topowymi z dużymi silnikami, ale zachowujemy spalanie na poziomie wersji z małym silnikiem i… zachowujemy atuty bonusów przyznawanych przez miasta dla Hybryd.

Prześledźmy zalety takiej luksusowej limuzyny na przykładzie widocznego na zdjęciach Lexusa GS 300h (dokładny test tej wersji znajdziesz w artykule  Test Lexus 300h – Kwintesencja luksusu )

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Toyota w Polsce w 2014 - 2000 hybryd
brak komentarzy
Technika
Hybrydy z wtyczką, ale bez kabla
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2018 CR PLUS Sp. z o.o.