x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Kia Sportage 2wd - wiecej minivana

04.08.2014, 09:41 przez Bogusław Korzeniowski

Ze sprzedażą 89.553 sztuk Sportage cieszył się w roku 2013 największym powodzeniem wśród modeli Kia na rynkach Europy, osiągając 10,5-procentowy wzrost w stosunku rok do roku. Jak będzie obecnie? Zważywszy, że od wiosny mamy na rynku nowy model, chyba będzie lepiej

Samochody podlegają stałej ewolucji, gdyż zmieniają się wymagania klientów. Przypominam, że do roku 1996 wszystkie wersje były klasycznymi modelami z wyraźnie wyodrębnioną maską i przestrzenią pasażerską (modele sedan miały jeszcze trzecią bryłę w postaci kufra). Jednakże narodziny klasy minivan całkowicie zburzyło ten porządek i wiele firm rozpoczęło budowę minivanów, czyli „napompowanych” wersji kompaktowych o sylwetce zbliżonej do wersji jednobryłowych. Kolejną modyfikacją ustalonego porządku były samochody SUV, będące połączeniem uniwersalności i komfortu minivana oraz walorów wersji terenowych (napęd na cztery koła, większy prześwit). Tutaj ponownie okazało się, że wielu producentów rozpoczęło produkcję takich modeli, a klienci przyjęli produkt z zadowoleniem.

Jak jednak w takiej ilości modeli zaistnieć na rynku?

Tutaj pojawić się musi technologia na poziomie gwarantującym najwyższy poziom i osoba potrafiąca zaszczepić w samochodzie „motoryzacyjną duszę”. Właśnie to genialne połączenie dwóch światów mamy w firmie KIA. O technologii najlepiej świadczy fakt, że firma daje gwarancję poprawnego działania swych aut przez okres 7 lat. Zaś „motoryzacyjną duszę” doskonale dostrzega i potrafi zaszczepić w wyrobach firmy KIA Peter Schreyer. Fascynujące wyczucie potrzeb rynku, jakie posiada ten designer z Bawarii, pracujący od roku 2006 w Kia, zauważyli także udziałowcy firmy. W efekcie Peter Schreyer został mianowany prezesem Kia Motors Corportation.

Jak faktycznie postrzega on potrzeby rynku i czy zgadzamy się z jego wyczuciem mieliśmy okazję sprawdzić testując model Kia Sportage, który wiosną 2014 poddano liftingowi.

Więcej dobrych dróg, niż górskich szlaków

Jak wspominałem na początku modele SUV są połączeniem komfortu minivana i zalet wersji terenowych. Jednakże obserwacja wymagań klientów wskazuje, że coraz bardziej skłaniają się oni w kierunku komfortu niż terenowych możliwości. Stąd też wraz z liftingiem, jaki przeszedł oferowany od roku 2010 Sportage, skupiono się na zagwarantowaniu większej wygody i zapewnienia komfortu bliższego minivanom. W efekcie w porównaniu z modelem sprzed operacji, nowy Sportage jest dłuższy o 9 cm i szerszy o 5,5 cm. Dodatkowo zwiększono o 1 cm rozstaw osi, a wysokość zmalała aż o 5 cm. Dzięki tym zabiegom stylistycznym otrzymano pojazd stwarzający wrażenie większej przyczepności do nawierzchni, a przy tym masywny słupek tylny i opadająca linia dachu dają wrażenie sportowego stylu.

Ta stylizacja wymusiła jednak odejście od „terenowego stylu”. Zmniejszenie prześwitu ze 195 mm do 172 mm i zastosowanie normalnych (a nie „podciętych”) zderzaków sprawiło, że kąt natarcia zmalał z 28,8° do 22,7°, kąt zejścia z 28,9° do 28,2°. Niższy prześwit dał zaś kąt rampowy zmniejszony z 18,8° do 17,7°.

Jednakże dane te z pewnością nie są efektem widzimisię projektanta, lecz zaplanowanej strategii poprzedzonej badaniami oczekiwań klientów.

Pisząc o modernizacji karoserii nie można zapomnieć o tych elementach które odróżniają wersję po modernizacji. Zmiany nadwoziowe obejmują takie elementy jak: wyrazista atrapa chłodnicy wykonana w kolorze fortepianowym, nowoczesne lampy tylne wykonane w technologii LED, nowe wzory felg aluminiowych o średnicy 16-, 17- i 18 cali,  oraz aerodynamiczna antena dachowa typu „płetwa rekina”.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Premiery
Nadchodzi trzecia generacja Kia Sorento
brak komentarzy
Aktualności
Oscar samochodowego design dla Petera Schreyera i KIA
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

Paweł

Wyposażenie i jakość wykonania na wysokim poziomie, natomiast silnik, 1.6 w benzynie, to totalne nieporozumienie. Żłopie paliwo niczym Smok Wawelski, a osiągów nie oferuje żadnych. Na autostradzie pali to ponad 10l na 100km. Także jeżeli brać Sportage to tylko i wyłącznie w dieslu.

12 sierpnia 2014 13:10:28 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.