x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Historia logo Audi i nazwy firmy

06.08.2014, 12:20 przez Bogusław Korzeniowski

Większość miłośników motoryzacji zna logo Audi. Jednak niewiele osób wie,co oznaczają cztery nachodzące na siebie kółka. 

Otóż każde z kółek występujących w logo Audi jest symbolem jednego przedsiębiorstwa. Mówimy o czterech firmach, które już na początku XX w. należały do najbardziej znanych w branży motoryzacyjnej – o firmie DKW, Audi, Horch i Wanderer. Przedsiębiorstwa te w obliczu światowego kryzysu gospodarczego połączyły się i 29 czerwca 1932 roku utworzyły firmę Auto Union z siedzibą w Chemnitz. Auto Union była wówczas drugą co do wielkości firmą produkującą w Niemczech samochody. Po wojnie w roku 1945 administracja sowieckich sił okupacyjnych zadecydowała o likwidacji Auto Union. Jednak już w 1949 roku, dzięki staraniom zarządu i pracowników firmy, Auto Union odrodziła się na terenie Niemiec Zachodnich – w Ingolstadt.

W roku 1965 wszystkie udziały w Auto Union przejęte zostały przez Volkswagena, a wszystkie samochody produkowane w Ingolstadt noszą odtąd nazwę Audi.

Skąd wzięła się nazwa marki?

Osobą, która w historii marki Audi odegrała bardzo ważną rolę jest August Horch. Osiemnastoletni August Horch był świadkiem narodzin samochodu. Po ukończeniu studiów technicznych na uczelni w Mittweida pracował przez trzy lata na stanowisku asystenta kierownika w Zakładach Silników Karola Benza. W 1904 roku August Horch założył w Zwickau własną firmę „Horch Werke”. W zakładach tych produkowano luksusowe samochody wyposażone początkowo w silniki czterocylindrowe o mocy 22 i 40 KM oraz pojemności 2,6 i 5,8 litra. Wkrótce doszło do licznych nieporozumień między Augustem Horchem, który dążył do wprowadzania nowych rozwiązań technicznych wymagających często znacznych nakładów finansowych i jego sponsorami. 

W wyniku tych niesnasek August Horch opuścił założone przez siebie przedsiębiorstwo i stworzył nową firmę „Zakłady Samochodowe August Horch”. W ten sposób w Zwickau istniały dwa przedsiębiorstwa noszące nazwę Horch. Prowadziło to oczywiście do licznych pomyłek. O tym, która z firm zachowa nazwę Horch zadecydował sąd. Niestety prawa tego nie przyznano Augustowi Horchowi. Wówczas wpadł on na pomysł, aby swoje nazwisko przetłumaczyć na łacinę. Niemieckie Horch czyli słuchaj brzmi po łacinie Audi. I tak w 1910 roku powstała firma Audi Automobilwerke, która dała nazwę jednej z najbardziej znanych marek samochodowych na świecie i która jest właścicielem jednego z kółek występujących w logo Audi.


Podobne artykuły

Aktualności
Dotyk historii z Audi Tradition
brak komentarzy
Do kawy
Ekspedycja Middle East, czyli Bliski Wschód z okien Audi
1 komentarz

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.