x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Peugeot 5008 – minivan z genami hatchbacka

23.08.2014, 20:04 przez Bogusław Korzeniowski

Jedyne do czego można byłoby się doczepić to liczba przycisków sterujących systemu audio i jego zabudowa. Wraz z modernizacją specjaliści Peugeot powinni bowiem pokusić się o nową formę audio, zamiast stosować urządzenie znane już od blisko 10 lat.

Żadnych zastrzeżeń nie ma natomiast do zabudowy foteli i komfortu podróżowania. Wszystkie fotele można indywidualnie składać aż do uzyskania płaskiej podłogi przedziału bagażowego. Wyciszenie kabiny umożliwia zaś rozmowę  z osobami siedzącymi z przodu i z tyłu bez podnoszenia głosu i to zarówno w przypadku jazdy w mieście, jak i pokonywaniu tras z prędkością 150 km/h. Dodatkowo, dzięki nawiewom umieszczonym w bocznych słupkach zapewniono wysoki poziom komfortu termicznego na wszystkich miejscach.

Atutem są także trzy fotele w drugim rzędzie, które mają taką samą szerokość i można je przesuwać w zakresie 130 mm, oraz dwa pełnowymiarowe miejsca w trzecim rzędzie, które można podnieść jednym ruchem ręki.

3.  Na wakacje – trasa i pobyt

Po wnikliwej prezentacji modelu zacznę może swoje wrażenia podczas eksploatacji tego modelu na trasie Kraków – Władysławowo – Karwia. Trasa liczy 660  km i jest idealnym wskaźnikiem polskich dróg. Najpierw Kraków – Częstochowa - Łódź trasą dwupasmową, następnie przez miasto Łódź, a potem na autostradę. W efekcie miałem okazję poznać wszystkie nawierzchnie, oraz plusy i minusy polskich dróg.

Okazuje się jednak, że nawet długie podróże mogą być przyjemne. Brak przenoszenia drgań do wnętrza kabiny, oraz komfort akustyczny sprawiał, że pasażerowie „na pokładzie” szybko zasnęli. Zaś miejsce kierowcy, sprawiające wrażenie „zabudowanego miejsca dowodzenia”  pozwalało na ciche i wygodne podróżowanie. Problem rozpoczął się od Włocławka do Gdańska gdyż wiatr i rowery na dachu uniemożliwiały bezpieczną jazdę powyżej 120-130 km/h. Po przejeździe całej trasy (z jednym odpoczynkiem na stacji benzynowej i w tamtejszym barze) okazało się dodatkowo, że kierujący nie odczuwał bólu w placach, tak powszechnego przy źle opracowanych fotelach, czy bólu głowy i otępienia wynikającego z reakcji organizmu na mikro drgania i jednorodny szum w kabinie (a musimy pamiętać, ze duży wiatr i rowery wywoływały dodatkowy szum).

Dodatkową atrakcją, jaką są foteliki w trzecim rzędzie, poznałem zaś w miejscu pobytu.

Prawda jest taka, że może 5% kupujących ma tak dużą rodzinę, iż potrzebuje te dwa dodatkowe miejsca. Większość kupuje „na wszelki wypadek” i... właśnie taka opcja „na wszelki wypadek” okazała się w tym przypadku. Pochodząc z Krakowa i jadąc z rodziną sporadycznie w okolice Gdańska chciałem pokazać dziecku Malbork, zabytki Gdańska, Katedrę i organy w Gdańsku Oliwie, czy tamtejsze zoo. Jednakże gdy okazało się, ze jedziemy na wycieczkę, „wprosił się” kolega syna z rodzicami i... siedmiomiejscowy Peugeot 5008 okazał się strzałem w dziesiątkę.

Dodatkowo auto fantastycznie spełniło zalety „samochodu podróżnika”. Duże szyby zapewniają bowiem w mieście doskonałą widoczność na wszystkie strony, zapewnienie jeszcze wyższego poziomu bezpieczeństwa jest możliwe dzięki wspomaganiu parkowania przodem i tyłem oraz kamerze cofania (jako opcja jest obecnie wbudowana w klapę kamera przekazuje obraz na ekran znajdujący się na desce rozdzielczej, na którym kolorową linią zaznaczone są gabaryty samochodu).

No i oczywiście nie można też zapomnieć o atutach takich jak indywidualne fotele w drugim i trzecim rzędzie, czy stoliki za oparciami przednich foteli.

4.  Jazda – ten duży pojazd... nie spala paliwa

Jak wspominałem odczuwamy, ze samochód jest podobny do hatchbacka. To odczucie dotyczy jednak nie tylko komfortu manewrowania w mieście i zabudowy miejsca kierowcy, ale także... zużycia paliwa.

W modelu zastosowany był silnik wysokoprężny o pojemności 1600 ccm, generujący moc 115 KM i moment obrotowy 270 Nm od prędkości obrotowej 170 obr/min. Zważywszy na wielkość samochodu i jego masę prawie 1,6 tony wydaje się on zbyt mały, ale... trasa 660 km rozwiała te niepewności. Do prędkości maksymalnej (katalogowo podana jako 183 km/h) ani razu się nie zbliżyłem, ale w zakresie 120-150 km/h pojazd był dynamiczny i żwawo reagował na naciśnięcie na pedał gazu. Także deklarowane w katalogu przyspieszenie wynoszące 12,3 sek, ani razu nie powodowało mej frustracji. Wsiadając do tego pojazdu miałem świadomość, ze nie jest to model sportowy i w związku z tym nie mogę konkurować choćby z testowanym niedawno Beetle 210 KM. Jednakże jazda tym samochodem uświadomiła mi, że przyjemność to nie ciągłe wciskanie gazu do podłogi, ale wygodna i komfortowa podróż. Jak pokazywały kiedyś bilbordy wzdłuż niemieckich autostrad  „Reisen nich Rasen” (fonet. Raizen nicht razen - co znaczy podróżować nie szaleć). Faktycznie podchodząc z tym nastawieniem do podróży jechałem monotonnie, ale płynnie, bez nagłego przyspieszania, ale też bez zbędnego ograniczenia prędkości i nie usiłując na siłę być pierwszym. W efekcie przyspieszenie 12,3 sek (do 100 km/h, bo do 50 km/h przyspieszenie jest często lepsze niż w samochodach mających 0-100 km/h w czasie 9,9 sek) były zupełnie wystarczające, prędkość więcej niż wystarczająca (tym bardziej, że na dachu wiozłem trzy rowery), a zużycie paliwa... SZOKUJĄCE.

Wg danych katalogowych średnie zużycie paliwa na trasie wynosi 4,7 l/100 km. W moim przypadku (trasa 660 km: autostrady, drogi lokalne, miasta, obciążenie: dwie osoby dorosłe + dziecko + bagaże, aerodynamika: trzy rowery na bagażniku dachowym i przez 1/3 trasy znaczny wiatr) spalanie to wyniosło 6,9 l/100 km.  Biorąc zaś pod uwagę, że Peugeot 5008 ma zbiornik paliwa 60 litrów wystarczy to aby z granicy Polski dojechać do Splitu w Chorwacji.

Dla kogo?

Po raz kolejny, zamiast pisać dla kogo jest adresowana ta wersja, zacznę kto nie będzie zadowolony z jej zakupu. Na pewno nie będzie to singiel, lub młody, energiczny człowiek będący miłośnikiem szybkich jazd. Patrząc jednak z drugiej strony, to model dla każdego. Dla singla, gdy liczyć się będzie uniwersalizm i możliwość przewozu wewnątrz, po złożeniu foteli, każdego sprzętu sportowego, czy psa- towarzysza wypraw w teren. Dla rodzin, gdyż atutem jest poręczność i wielkość przestrzeni pasażersko-bagażowej. Dla użytkujących model w mieście – poręczność hatchbacka klasy kompakt. Atutem dla wszystkich będzie zaś ekonomika jazdy.

Maciej Gomułka

Zapraszamy do dyskusji na temat tego modelu na forum: Peugeot 5008 1.6 HDI 115 KM 

Podobne artykuły

Premiery
Nowy PEUGEOT 508: Siła charakteru
brak komentarzy
Aktualności
Peugeot 308 R - debiut w 2015 roku
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.