x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Lancia Delta – tradycja i nowoczesność

27.08.2012, 15:35 przez konrad

W ostatnim czasie oszałamiającą karierę robi pojęcie „downsizing”, czyli zmniejszenie pojemności silnika, przy zachowaniu osiągów samochodu. Lancia koncept „downsizing” rozszerzyła do zapewnienia osiągów, wygody i prestiżu w niższej cenie…

Delta to powrót Lancii do segmentu eleganckich limuzyn. To rodzinny pojazd o ponadprzeciętnych wymiarach, elegancki, wygodny i przestronny, doskonale uzupełniający aktualną ofertę gamy modeli Lancia. Nie jest to jednak model dla osoby wybierającej spośród ofert Skody SuperB, Opla Insignii, VW Passata czy Toyoty Avensis. Nabywcami Delty są ludzie, których interesuje technologia, lecz zarazem posiadają świadomość tradycji, która jest kosztowna, ale także ekskluzywna i dająca prestiż. Z reguły są to biznesmeni, dyrektorzy oraz profesjonaliści, którzy potrafią łączyć tradycję z nowoczesnością i racjonalne myślenie z emocjami, ale są to również postacie z kręgów rządowych i dyplomatycznych.

Szczególnie atrakcyjną formę, podkreślającą dystyngowany charakter, ma model z najwyższej półki – oferowana z silnikami o mocach blisko 200 KM Lancia Delta Executive. Wyróżniają ją – popularne przed wojną - dwukolorowe nadwozie (brązowa karoseria Light Bronze i czarny, błyszczący dach), a dodatkowo specjalne, dwukolorowe, aluminiowe obręcze kół, złote logo „D” na słupkach drzwi oraz napis „Delta” na tylnej szybie. Wewnątrz Lancia Delta Executive wyposażona jest w siedzenia ze skórzaną tapicerką Frau Pieno Fiore w kolorze beżowym i regulowanymi zagłówkami oraz lamówką w kolorze czekoladowo brązowym. Elementy ważne dla komfortu, takie jak konsola, kierownica, klimatyzacja oraz systemy audio i informacyjne łączy to samo wykończenie elementami chromowanymi i stylowymi materiałami. Powierzchnia środkowej konsoli wydaje się falować. Wrażenie to wzmacnia dodatkowo oryginalne, białe oświetlenie wychodzące z samej konsoli i oświetlające przyciski o oryginalnym, trójwymiarowym kształcie. Wygląd kierownicy nawiązuje do klasycznej kierownicy z czterema promieniami: ten sam motyw został powtórzony w designie gałki dźwigni zmiany biegów. Wszystkie elementy sterowania, od pokręteł regulacji klimatyzacji i radia po klamki i przyciski na konsoli są wzbogacone o chromowane detale. Całość daje fascynujące nawiązanie do samochodów z okresu „motoryzacyjnego baroku” jakim były lata międzywojenne, a jednocześnie zachowanie tego co w samochodach XXI wieku jest obowiązkowe – najnowszej technologii. 

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Poradnik kupującego
Fiat Punto II Usterki
2 komentarze
Poradnik kupującego
Fiat Panda II - typowe usterki, poradnik kupującego
1 komentarz

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.