x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Cotygodniowy przegląd motoryzacyjnych nowinek

25.08.2014, 12:40 przez Paulina

Pierwszą wielką premierę ogłosił w tym tygodniu Volkswagen, prezentując nowa wersję legendarnego Sirocco.  Auto zostało udoskonalone zarówno technicznie, jak i stylistycznie. Nowe coupé jest zarazem szybkim autem na przejażdżki po okolicy, dynamicznym towarzyszem w drodze do pracy, wyczynowym samochodem sportowym (moc do 280 KM), sprawdzającym się na torze wyścigowym lub po prostu charyzmatycznym, wszechstronnym samochodem z dużą pokrywą bagażnika i przestrzenią bagażową o pojemności 312 litrów (1.006 litrów po złożeniu oparć tylnych foteli). Na szczególną uwagę zasługuje szeroki wachlarz wersji silnikowych, które pozwalają dopasować auto do swoich potrzeb. Wszystkie silniki nowego Scirocco zostały udoskonalone lub są całkowicie nową konstrukcją. Oferta obejmuje cztery benzynowe i dwa wysokoprężne czterocylindrowe, czterozaworowe silniki z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem. Silniki benzynowe rozwijają moc między 125 KM a 280 KM. Spektrum mocy czterech silników TSI (benzynowe z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem) rozciąga się od 92 kW/125 KM przez 132 kW/180 KM i 162 kW/220 KM aż do 206 kW/280 KM w Scirocco R. Po raz pierwszy w Sirocco zamontowany został 125-konny silnik 1.4 TSI, zużywający o 1 litr paliwa mniej, niż jego poprzednik i przyspieszający Scirocco do maksymalnie 203 km/h.

Czytaj więcej! 

Szybko i oszczędnie

Jednak pomimo tych imponujących zmian, Sirocco wciąż nie jest i raczej nie będzie najoszczędniejszym samochodem na rynku. Chociaż z drugiej strony ekonomiczny silnik to jedynie połowa sukcesu, gdyż w lwiej części to od kierowcy zależy spalanie. Jak jeździć sprawnie i oszczędnie pokazał Maciej Steinhof, który pokonał rywali w ekoRAJDZIE. Trasa wyścigu prowadziła z Wieliczki do Krynicy. Kierowcy musieli zmierzyć się zarówno z górzystością terenu, jak i przeprawić się przez kilka miast. Średnia prędkość wyniosła 55 km/h, co w tych warunkach oznaczało, że kierowcy często musieli poruszać się z maksymalną, dozwoloną prędkością. Maciej Steinhof w Golfie GTD, z uwzględnieniem szybkich prób sportowych, uzyskał spalanie 3,94 l/100 km, jest to zużycie paliwa niższe od deklarowanego przez producenta.

Czytaj więcej! 

Kolejne zmiany w prawie

Nie da się ukryć, że obniżenie wydatków na paliwo przyda się wszystkim kierowcom, którzy planują zakup używanego samochodu. Resort środowiska opracował bowiem nowy projekt, który wprowadza opłatę depozytową w wysokości 400 zł. Co prawda ta sama ustawa ma znieść obowiązkową 500-złotową opłatę recyklingową, ale jak to w naszym kraju bywa, nie wszystko będzie takie proste. Projekt przewiduje, że za przekazanie auta do demontażu przysługiwać będzie premia. Problem polega jednak na tym, że opłatę uiszcza osoba rejestrująca używany samochód, a premię odbiera ostatni właściciel. Obowiązek ten ma jednak nie dotyczyć właścicieli: "pojazdu nowego (czyli takiego, który nie był wcześniej rejestrowany) oraz pojazdu, za który była już uiszczona opłata depozytowa". W projekcie także prowadzono zakaz stosowania ołowiu w materiałach, przedmiotach wyposażenia i częściach pojazdów. 

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Cotygodniowy przegląd motoryzacyjnych nowinek
brak komentarzy
Aktualności
Motoryzacyjne podsumowanie tygodnia
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.