x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Peugeot 3008 – nowe spojrzenie francuskiego lwa

31.08.2014, 18:43 przez Bogusław Korzeniowski

Przyznam, że podchodząc po raz pierwszy do tego crossovera miałem mieszane uczucia. Jestem osobą o dość konserwatywnych poglądach, wiec innowacja stylistyczna wzbudzała me obawy, czy nie będzie to zbyt modernistyczny model jak dla mnie. Jednakże podczas eksploatacji zauważyłem, że jego nowoczesność jest rezultatem połączenia stylu Peugeot z siłą crossovera, przyjemności z funkcjonalnością i pewności prowadzenia z innowacjami technicznymi. Kokpit i zaawansowane technologicznie wyposażenie zapewnia bowiem kierowcy przyjemność z jazdy, pozwalając w pełni wykorzystać jego możliwości. Nic wiec dziwnego, że tekst zakończyłem hasłem „Ni pies, ni wydra, ale... fajny” (Opis tego pierwszego spotkania Czytaj Tutaj). 

Faktycznie było to chyba nie tylko moje spostrzeżenie, gdyż Peugeot 3008 został sprzedany w ilości ponad pół miliona sztuk na całym świecie, o 50% przekraczając założone cele sprzedaży.

Teraz nastąpił lifting tego modelu. Co się zmieniło?

Ten sam styl, lekkie poprawki makijażu 

Po liftingu Peugeot 3008 zachował wszystkie swoje atuty. W efekcie dynamiczna i elegancka stylistyka, której mocnym akcentem są nowe reflektory i układ świateł pozwala natychmiast rozpoznać model. Zacznijmy jednak od początku.

Innowacyjny charakter kompaktowego crossovera 3008 polega na nowatorskim połączeniu cech samochodów z różnych segmentów: dynamiki hatchbacka, dużej ilości miejsca typowej dla samochodów jednobryłowych i wysokiego nadwozia wyróżniającego SUV-a. Jego stosunkowo kompaktowe wymiary (4,365 m długości, 1,837 m szerokości) łączą się ze stylem wyrażającym solidność i „mocne stąpanie (jeżdżenie!) po nawierzchni”.

Solidność auta, tak ważna w przypadku crossovera, rzuca się w oczy już przy pierwszym kontakcie – elementy zabezpieczające karoserię przed obiciami i uszkodzeniami dają poczucie bezpieczeństwa, a spasowania poszczególnych elementów są niezwykle precyzyjne. Szczególnie zwracają uwagę starannie zarysowane łuki nadkoli, błotniki o wyrazistej linii, mocno wyprofilowane osłony podwozia ze stali nierdzewnej i spojlery progowe.

Całkowicie odnowiony został za to przód samochodu i to on jest wizualnym wskaźnikiem zmian liftingowych. Przemodelowano osłonę chłodnicy i obramowania świateł przeciwmgielnych. Duży wlot powietrza, wykończony chromowanymi listwami, dodatkowo podkreśla imponujący wygląd modelu 3008. Nowe, zaawansowane technologicznie reflektory zwracają uwagę kontrastem zastosowanych materiałów. Źródło światła jest wbudowane w czarny klosz obramowany chromowaną listwą. Reflektory wyposażono w kierunkowskazy wykonane w technologii LED i charakterystycznej światła do jazdy dziennej w technologii LED typu flat guide. Całość została ujęta w obramowanie z piaskowanego chromu tworząc bardzo technologiczny i elegancki styl. Zmianę lamp widzimy także z tyłu. Nowe tylne lampy o ciemnych kloszach w innowacyjny sposób podkreślają charakterystyczny dla tego modelu układ świateł, stanowiący jego znak rozpoznawczy. Utworzone z diod LED trzy świetlne „ślady pazurów” o ostrym zarysie zdają się unosić w powietrzu, wystając ponad płaszczyznę klosza.

Nie zmienił się za to, podkreślany w poprzednich testach, atut w postaci dwudzielnej klapy bagażnika otwieranej góra/dół.  To otwieranie bagażnika, gdzie dolna klapa wytrzymuje obciążenie 200 kg, obecnie wykorzystywałem wcale, ale w jednym z poprzednich testów pisałem jak na kampingu podczas deszczu siedzieliśmy na dolnej klapie bagażnika, mając nad głową osłonę w postaci klapy z szybą.

Wnętrze – to nadal ekstrawagancki 3008

To co wyróżniało model 3008, jaki zapamiętałem z poprzednich testów to: wyjątkowa ergonomia i intuicyjnie rozmieszczone elementy sterujące. ustawienie ciała podobne jak w klasycznych wersjach nadwoziowych, a jednocześnie unikalne w tym segmencie doznania z jazdy, typowe dla crossovera. Nic nie uległo zmianie.  Jak poprzednio uwagę zwracają przyciski pozwalające kontrolować jazdę samochodu umiejscowione są w górnej części konsoli środkowej (będące nawiązaniem do włączników w samolotach wojskowych, czy samochodach rajdowych), a konsola poprowadzona jest aż do tylnych miejsc. Umieszczono na niej dźwignię zmiany biegów, włącznik hamulca postojowego (hamulec włącza się automatycznie po zgaszeniu silnika, ale można go również włączyć ręcznie),  a w droższych wersjach także przełącznik Grip Control.

Ergonomiczny kokpit zapewnia kierowcy dynamiczną pozycję ciała, typową dla hatchbacka. Jest to możliwe dzięki kolumnie kierownicy wyposażonej w 3 przeguby Kardana, co zapewnia bardziej naturalny kąt pochylenia kierownicy. Dodatkowo pasażer siedzący z przodu może się cieszyć trasą dzięki dominującemu nad drogą ustawieniu fotela. Ułatwieniem jest również uchwyt znajdujący się na połączeniu środkowej konsoli z deską rozdzielczą. Pasażerowie zajmujący tylne miejsca mają zapewnioną dużą ilość miejsca na nogi dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu siedzisk, oraz specjalnie opracowanej konstrukcji oprać przednich siedzeń.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test Peugeot 308 – król roku 2014
2 komentarze
Testy samochodów
Test Peugeot 3008 – prawie idealny
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.