Ostatni egzemplarz Auto Union Silberpfeil Typ D Doppelkompressor trafił do Audi

28.08.2012, 12:10 przez konrad

„To jedna z najbardziej wzruszających chwil w całej naszej działalności dokumentowania historii Audi AG – w ten sposób dopisujemy kolejny rozdział naszej historii“ – podkreślił Thomas Frank, kierownik Audi Tradition. Przed kilkoma tygodniami Audi odkupiło prawdziwego białego kruka – rzadki egzemplarz Auto Union Silberpfeil, składający się w znacznej mierze z oryginalnych części.

Model Auto Union Typ D Doppelkompressor z 1939 roku, to jedno z dwóch legendarnych aut Paula Karassika. Dzięki temu zakupowi, Audi AG  posiada obecnie trzy z pięciu istniejących jeszcze oryginalnych modeli wyścigowych marki Auto Union.

Mit „srebrnych strzał" (niem. „Silberpfeile“) narodził się w latach trzydziestych ubiegłego stulecia. Samochody wyścigowe produkowane przez firmy Auto Union i Mercedes Benz, zadebiutowały na międzynarodowej arenie sportu motorowego w 1934 r. i natychmiast szturmem tę arenę zdobyły. Były to auta wyścigowe zupełnie nowego typu. Srebrne bolidy, o niespotykanej wcześniej stylistyce, które zdawały się pochodzić wprost z przyszłości. Podczas gdy Mercedes Benz w swoich bolidach montował silnik tradycyjnie z przodu, Auto Union przesunęło jednostkę napędową do tyłu, za kierowcę, co do dziś jest regułą w Formule 1. Aż do wybuchu II wojny światowej w 1939 r. obie firmy, Mercedes Benz i Auto Union, niepodzielnie dyktowały warunki na torach wyścigowych Grand Prix w Europie.

Dwunasto- i szesnastocylindrowe samochody wyścigowe z Zwickau i ze Stuttgartu dzieliły zwycięstwa pomiędzy siebie. Tacy kierowcy jak Bernd Rosemeyer, Tazio Nuvolari, Hans Stuck (Auto Union), Rudolf Caracciola, Manfred von Brauchitsch, Hermann Lang (Mercedes Benz) do dziś uchodzą w świecie sportu motorowego za bohaterów, ponieważ  bez wyposażania samochodów w jakiekolwiek systemy bezpieczeństwa brali udział w wyścigach, w których rozwijano prędkości przekraczające 300 km/h. Na długich prostych podczas wyścigów Avus, w 1937 r. w Berlinie, wskazówka prędkościomierza w aucie Bernda Rosemeyera pokazywała nawet 380 km/h.

Wraz z wybuchem II wojny światowej skończyła się nagle tzw. era super sprężarek. Podczas gdy Mercedes Benz po całkowitej wojennej klęsce Niemiec zdołał uratować prawie wszystkie swoje „srebrne strzały", firma Auto Union poniosła duże straty. Zwickau zostało zajęte przez armię radziecką, Auto Union rozwiązano, fabryki zamknięto. Radzieckie władze okupacyjne odkryły należące do Auto Union „srebrne strzały" w naziemnej hali jednej z kopalń. Samochody – jako część reparacji wojennych – odtransportowano do ZSRR, gdzie ślad po nich zaginął. Auta te, świadkowie wielkich triumfów Auto Union AG, zapisanych na kartach historii sportu motorowego, zostały przez utworzoną w 1949 roku w Ingolstadt kontynuatorkę firmy, spółkę Auto Union GmbH (dzisiejsze Audi AG)  uznane za bezpowrotnie stracone. Zimna wojna trwała już wówczas na dobre, a żelazna kurtyna była szczelnie zamknięta. Wszystko wskazywało na to, że pozostał tylko jeden egzemplarz Auto Union Typ C, który jeszcze przed wybuchem II wojny światowej został podarowany Muzeum Niemieckiemu w Monachium, a następnie uszkodzony w jednym z nalotów na miasto.

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.