x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Udoskonalone Audi A4

29.05.2012, 19:12 przez Bogusław Korzeniowski

Audi zmodyfikowało serię A4, przez co Audi A4 limuzyna, A4 Avant, A4 allroad Quatro mają nie tylko bardziej atrakcyjną stylistykę, ale także nowe rozwiązania w dziedzinie efektywności, dynamiki jazdy i Infotainment.

Cechą charakterystyczną nowego modelu są: reflektory, których dolna krawędź ma kształt lekkiej fali oraz bardziej wyeksponowane linie nadwozia. Maska silnika jest obecnie bardziej wysklepiona, górne narożniki osłony chłodnicy Singleframe zostały ścięte, poprzeczne żebra i pierścienie Audi sprawiają wrażenie trójwymiarowych. Osłona chłodnicy jest szara w wersjach sześciocylindrowych, a w połączeniu z pakietem S line exterieur – czarna z połyskiem. Wzrok przyciągają też ostro zarysowane wloty powietrza, zmodyfikowane kratownice oraz płaskie reflektory przeciwmgielne w nowych zderzakach. A4 allroad Quatro różni się od pozostałych wariantów osłoną chłodnicy z poziomymi, chromowanymi listwami oraz okrągłymi reflektorami przeciwmgielnymi.

We wnętrzu nie dokonano rewolucyjnych zmian, ale skupiono się na doborze materiałów i zapewnieniu większego komfortu. W wersji wyposażenia Attraction aplikacje dekoracyjne pokryte są połyskującym, stalowo-szarym lakierem, w wersji Ambition lakier ma kolor brązowy Moor. Na życzenie Audi oferuje specjalne materiały – Aluminium Trigon (seryjne w wersji Ambiente) i drewno orzechowe ciemnobrązowe i jesionowe brązowe. Bardzo ciekawie prezentują się aplikacje z warstwowego forniru dąb Beaufort. Audi A4 facelifting oferuje do wyboru trzy warianty siedzeń. Sportowe siedzenia (seryjnie od wersji Ambition) mają mocno wyprofilowane boki, elektryczną regulacją podparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa i wysuwane podparcie pod uda.

W pakiecie sportowym S line Audi montuje na życzenie sportowe siedzenia S ze zintegrowanymi zagłówkami. Kolejna opcja to komfortowe siedzenia z wentylacją; w przypadku zagrożenia zbyt niską temperaturą automatycznie włącza się ogrzewanie siedzeń. Oferta silnikowa obejmuje – cztery benzynowe jednostki TFSI (1,8TFSI - 120KM i 170KM, 2,0 TFSI – 211KM, 3,0 TFSI - 272KM) i siedem jednostek TDI (2,0 – 120KM, 136KM, 143KM, 163KM, 177KM, oraz V6 3,0TDI – 204KM i 245KM), które stanowią wzorcowe połączenie sportowego charakteru i efektywności.

Oferowane są trzy skrzynie biegów: sześciobiegowa manualna, bezstopniowy multitronic albo sportowa przekładnia siedmiobiegowa S tronic, a w efekcie w limuzynie i w wersji Avant można wybierać spośród 23 kombinacji silnika i skrzyni biegów. Jednakże nie są to najistotniejsze innowacje. Każdy z elementów był poddany modyfikacji. Przykładowo silnik 1,8 TFSi 170 KM ma dodatkowy wtrysk pośredni, będący uzupełnieniem bezpośredniego wtrysku benzyny. Jest on aktywny w zakresie obciążeń częściowych; redukuje zużycie paliwa i obniża emisję cząstek stałych.

Kolejną nowość stanowi innowacyjny system zarządzania temperaturą: dwa zawory suwakowo-obrotowe regulują przepływ cieczy chłodzącej. Dbają o to, aby olej silnikowy po rozruchu silnika szybko osiągał temperaturę roboczą i ustawiają temperaturę wody zależnie od fazy pracy silnika od 85 do 107 stopni Celsjusza. W ten sposób pozwalają osiągnąć, w każdych warunkach obciążenia i obrotów silnika, najlepszy kompromis między minimalnym tarciem i wysoką sprawnością termodynamiczną. Nowością w modelach A4 jest także bardzo efektywny elektromechaniczny układ kierowniczy ze wspomaganiem, które jest dopasowywane do aktualnej prędkości jazdy. Spośród opcjonalnych systemów wspierających kierowcę, w które wyposażono rodzinę modeli A4, największe wrażenie robi adaptive cruise control (ACC), który - przy prędkości od 30 do 200 km/h - współpracuje z radarem i utrzymuje A4 w żądanej odległości do jadącego z przodu pojazdu, samoczynnie przyspieszając i zwalniając. ACC jest zintegrowane z Audi braking guard i gdy czujnik radarowy A4 rozpozna grożące niebezpieczeństwo najechania na jadący z przodu pojazd, system ostrzeże kierowcę odpowiednio do sytuacji.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Porady
Audi A4 B8 – jakie opony pasują do tego auta?
1 komentarz
Testy samochodów
Test: Audi A4 B8 Avant - łamacz stereotypów
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.