x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Skoda Rapid - W poszukiwaniu Świętego Grala

19.09.2014, 13:06 przez Paweł

Nie lubię budżetowych samochodów. Są trochę jak filmy klasy B: Takie auta gorszej kategorii. Podstawową wadą tanich samochodów jest to, że są tanie. Serio. 

Pewnego dnia, ktoś w dziale marketingu wpada na genialny pomysł: Zbudujemy auto idealne. Świętego Grala motoryzacji. Pojazd solidny, elegancki, przestronny, z dużym bagażnikiem, klimatyzacją, wręcz idealny dla kilku osobowej rodziny, a do tego tak tani, że stanie się hitem sprzedaży w krajach rozwijających się. Następnie ten genialny w swojej prostocie plan trafia w ręce inżynierów. A ci nieszczęśnicy robią, co mogą, żeby zrealizować projekt. Ma być tanio, więc rezygnują z wielu rzeczy sprawiających, że autem da się jeździć. I tak powstają takie cuda jak Peugeot 301. O czterystu kilometrowej trasie pokonanej tamtym samochodem chce jak najszybciej zapomnieć. Nie ma możliwości porządnego ustawienia kierownicy, bo regulowana jest tylko w jednej płaszczyźnie. Do tego nieregulowane siedziska i jeszcze fotel, z którego człowiek się ześlizguje, bo ktoś wpadł na pomysł zrobienia gładkiej śliskiej tapicerki na siedzeniu. Jednym słowem: Koszmar. Auto gorszej kategorii.

Zanim dostałem Rapida do testów utrwaliło mi się przekonanie, że stanowi on konkurencję dla 301. Jest w prawdzie droższy w zakupie, ale że to niby ta sama liga. W związku z tym do jazdy podchodziłem bardzo sceptycznie obawiając się powtórki z 301.

Jakież było moje zdziwienie, gdy wsiadłem do Skody po raz pierwszy. Okazało się, że Rapid to całkiem normalne auto! Ale zacznijmy od początku.

Test Skoda Rapid 1.6 TDI - nadwozie i wymiary.

Skoda Rapid to liftback, czyli samochód, który wyglądem przypomina sedana, jednakże klapa bagażnika otwiera się razem z tylną szybą tworząc piąte drzwi. W Rapidzie pokrywa bagażnika unosi się bardzo wysoko,  dając nam, tym samym, fenomenalny dostęp do mieszczącego 560 litrów kufra. Pojemność ta stanowi rekord w tej klasie samochodów, a gdy do tego złożymy tylna kanapę przestrzeń ładunkowa wzrośnie nam do ponad 1400 litrów. Oprócz dużego bagażnika mamy też sporo miejsca w kabinie, gdyż rozstaw osi wynosi aż 2589 mm, czyli tylko 8 cm mniej niż miała Skoda Octawia II generacji.  Podobnie jest z długością. Rapid od poprzedniej Octavii jest krótszy zaledwie o 18 cm, gdyż mierzy 4589 mm długości. Szerokość to 1706 mm, a wysokość wynosi 1488 mm. Ta milimetrowa wyliczanka sugeruje, że mamy do czynienia z samochodem, do którego z powodzeniem zapakujemy 4 lub 5 osobową rodzinę z bagażem na dwutygodniowe wczasy.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Rapid - najoszczędniejsza benzyna, najoszczędniejszy diesel
brak komentarzy
Aktualności
Skoda Rapid - wiecej za... tyle samo
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.