x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

BMW serii 5 - małe diesle

26.09.2014, 12:17 przez Bogusław Korzeniowski

Z całą pewnością nie jest to jedyna zaleta tej serii modelowej, ale jednym z powodów, dla których BMW serii 5 jest liderem i bestsellerem w swym segmencie, jest wyjątkowa wydajność. Nowej generacji dwulitrowe silniki wysokoprężne modeli 518d i 520d z technologią BMW TwinPower Turbo jeszcze bardziej uwypuklają tę cechę: pozwalają na jeszcze większą radość z jazdy przy jeszcze niższych wartościach zużycia paliwa i emisji CO2. BMW 520d deklasuje swych segmentowych rywali w wyścigu o najwyższą efektywność napędu: moc maksymalna wzrasta do 140 kW/190 KM, a średnie zużycie paliwa spada do zaledwie 4,1 l/100 km – a tym samym emisja CO2 do 109 g/km.

Nowy bazowy silnik wysokoprężny w modelach BMW 518d limuzyna i BMW 518d Touring rozwija obecnie moc 110 kW/150 KM oraz maksymalny moment obrotowy 360 Nm. Mocniejszy wariant tego samego silnika, znajdujący zastosowanie w modelach BMW 520d limuzyna oraz BMW 520d Touring (a także ich wariantach z inteligentnym napędem na 4 koła xDrive) – odpowiednio 140 kW/190 KM i aż 400 Nm. Przekonstruowano także 8-stopniową skrzynię automatyczną Steptronic, dostępną opcjonalnie w modelach z napędem na tylne koła i seryjną w modelach xDrive.

Te kolejne kamienie milowe na drodze ku maksymalizacji wydajności są wynikiem nieprzerwanie prowadzonych prac pod hasłem BMW EfficientDynamics, a dotyczących optymalizacji silników spalinowych i innych podzespołów aut – w tym m.in. technologii BMW TwinPower Turbo, 8-biegowych skrzyń automatycznych Steptronic, elektrycznego wspomagania układu kierowniczego, odzyskiwania energii hamowania i innych. Wzorcowa efektywność systemów składających się na BMW EfficientDynamics jest składową wielkiego sukcesu i przełomowego charakteru BMW serii 5 – obok stylistyki, zarazem eleganckiej i sportowej, nowoczesnej funkcjonalności z innowacyjnym wyświetlaczem i elementami sterująco-kontrolnymi i systemami wsparcia kierowcy z palety BMW ConnectedDrive, a także znakomitej technologicznie i charakterologicznie konstrukcji układu jezdnego. Do uzyskania i utrzymania pozycji lidera segmentu przyczyniają się także dodatkowe innowacje, jak tryb pracy samochodu ECO PRO czy funkcja Auto Start Stop (dostępna także z automatyczną skrzynią biegów).

Nowa generacja silników, nowe wzorce wydajności.

Nowe 4-cylindrowe silniki turbodieslowskie są kolejnym i konsekwentnym etapem na tej drodze. Oba pochodzą z nowej, modularnej rodziny silników BMW Group i wyposażone są w najnowsze wcielenie technologii BMW TwinPower Turbo. W konstrukcji samych silników pojawiły się aluminiowe skrzynie korbowe z termicznie łączonymi tulejami cylindrowymi (dla obniżenia tarcia wewnętrznego), zintegrowane wałki wyrównoważające – oraz turbosprężarki o zmiennej geometrii dolotu oraz ponownie zoptymalizowane systemy wtrysku common rail. Efekty to wzrost mocy i momentu obrotowego, jeszcze szybsze reakcje na gaz i wysokoobrotowy charakter – przy równoczesnym obniżeniu spalania i emisji CO2, a także redukcji masy własnej (o 2 kg) i poprawie komfortu akustycznego.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Rekordowa sprzedaż BMW w lipcu
brak komentarzy
Aktualności
Oryginalne akcesoria BMW i
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

luk

test

28 września 2014 08:19:12 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.