x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Fiat Panda – mały, wielki samochód

28.08.2012, 15:37 przez konrad

Poprzedni Fiat Panda był bez wątpienia samochodem skromnym – było prosto, było praktycznie, było oszczędnie i niefantazyjnie. Co się zmieniło w nowej generacji, która szturmem zdobywa rynek maluchów?

Wbrew plotkom i nieprzychylnym wróżbom, pomimo rynkowego debiutu Volkswagena Up! z rodzeństwem – Fiat Panda ma się dobrze i nadal jest liderem w segmencie A na polskim rynku. Dla niektórych może to być zjawisko niezrozumiałe – nowa Panda nie jest bowiem ani tańsza od konkurencji, ani z pewnością bardziej prestiżowa. Dlaczego ktoś miałby więc wydać pieniądze na takiego malucha?

Fiat Panda jest kwadratowo

Może dlatego, że jest ładny? Nowy Fiat Panda jest przykładem na to, jak powinno się rozwijać koncepcję samochodu – nowa Panda jest podoba do poprzedniej a jednocześnie kompletnie inna, zdecydowanie bardziej stylowa. Zarówno karoseria jak i wnętrze samochodu zostały oparte o koncepcję „okrągłego kwadratu”. Motyw ten przewija się niemal wszędzie – zaczynając od nadkoli, które nie są idealnie okrągłe tylko kwadratowe, przez kanciaste, ale łagodne kształty karoserii, na klapce od wlewu kończąc. We wnętrzu jest tak samo – nawiewy klimatyzacji, radio, zegary, panel radia a nawet kierownica – wszystko konsekwentnie oparte jest na motywie okrągłego kwadratu. Robi to świetne wrażenie, a przy tym poprawia ergonomię, ponieważ kierownica jest okrągła na zewnątrz, ale kwadratowa wewnątrz co znacznie poprawia widoczność zegarów.

Sam kształt karoserii również budzi bardzo pozytywne skojarzenia – w stosunku do „grzecznego” poprzednika, Fiat Panda III nabrał zdecydowanego charakteru. Klosze lamp są bardziej nachylone niż w poprzedniej generacji, grill został znacznie powiększony i uformowany w kształt trapezu (zaokrąglonego – a jakże), przez co mamy wrażenie, jakby Panda zyskała promienny uśmiech, trochę w stylu Mazdy 3 II generacji. Wizualnie auto jest więc spójne i ciężko przyczepić się do jakiegokolwiek aspektu. Moim zdaniem Panda III przebija wizualnie zarówno nową Kię Picanto, jak i trojaczki z Wolfsburga. Ktoś powie, że Panda to przecież taczki, że wygląd nie ma znaczenia, bo liczą się walory użytkowe. Może i tak, ale Panda to taczki z błyszczącej blachy, pomalowane na modny kolor z ładnymi uchwytami – aż chce się nimi pracować.

Jest pogodnie

Wnętrze wygląda równie dobrze jak karoseria – u poprzednika było proste i wyraźnie zdradzało budżetowy charakter samochodu. W nowej Pandzie materiały we wnętrzu również są przeciętne, ale zdecydowanie lepiej spasowane, a całość jest po prostu ładna. Proste rozwiązanie w postaci pasa kolorowego tworzywa (zależnego od koloru nadwozia) niesamowicie ożywia wnętrze, a razem z powtarzającym się motywem okrągłego kwadratu tworzy sympatyczny, nieco zabawkowy charakter, który tak dobrze pasuje do małego rodzinnego autka miejskiego. 

Przebywanie we wnętrzu tego samochodu jest przyjemnością – fotele są wygodne i szerokie, można je regulować w szerokim zakresie. Niestety, regulacja odbywa się skokowo i mnie samemu nie udało się znaleźć idealnej pozycji. Pozycja za kierownicą jest wysoka, przez co widoczność jest więcej niż dobra, w samochodzie siedzi się trochę jak w minivanie. Zagłówki są proste i twarde, zapewniają bezpieczeństwo, ale nie da się na nich wygodnie oprzeć głowy. Z przodu jest dużo miejsca, obszerna wnęka przed fotelem pasażera potęguje wrażenie przestrzeni. Z tyłu miejsca również nie brakuje – nawet wyższe osoby mogą jechać tam krótsze trasy bez specjalnego cierpienia. Bagażnik ma 225 litrów i kształt tak regularny jak tylko się da. Charakterystyczna, wysoka pozycja gałki zmiany biegów jest bardzo wygodna i ergonomiczna. Włosi pokazali, że nadal są w formie i jak nikt inny potrafią zagospodarować 5 metrów kwadratowych.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Poradnik kupującego
Fiat 500 - typowe usterki, poradnik kupującego
brak komentarzy
Poradnik kupującego
Fiat Panda II - typowe usterki, poradnik kupującego
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.