x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Volvo XC90 – model który ma namieszać w klasie luksusowych SUV

08.10.2014, 11:03 przez Paulina

Pierwsza generacja popularnego SUV-a była produkowana przed 12 długich lat. Jej produkcję zakończono 1 lipca 2014 roku a premiera drugiej przełomowej generacji odbywa się na Salonie Samochodowym w Paryżu. Stworzenie nowego modelu XC90 zajęło trzy lata i było jednym z najważniejszych punktów szerokiego programu modernizacji technologii Volvo, wartego około 11 mld dolarów. Nowe XC90 to flagowy model Volvo, którego produkcja stanowi jeden z najważniejszych momentów w historii firmy. –  Wprowadzając na rynek XC90, jednocześnie wkraczamy w zupełnie nową erę dla Volvo. Samochód ten wyznacza drogę, którą w przyszłości podążą modele z portfolio naszego koncernu – powiedział Håkan Samuelsson, CEO Volvo Cars Group. XC90 to ważny rozdział historii Volvo m.in. z powodu zastosowania w nim nowej modułowej platformy SPA, z której będą korzystały kolejne modele.

Już pierwszy rzut oka na to najbardziej luksusowe z modeli Volvo sugeruje, że mamy do czynienia z całkiem nowym projektem. Ogólną stylizację można opisać jako elegancką i wręcz minimalistyczną. Z zewnątrz dominują regularne kształty subtelnie podkreślone kilkoma chromowanymi listwami. W przedniej części auta uwagę zwraca przeprojektowany grill i światła również stanowiące zapowiedź kierunku stylistycznego przyszłych modeli szwedzkiej marki. Tył także został unowocześniony jednak kształt tylnych reflektorów delikatnie kojarzy się z tym znanym z poprzednika oraz kilku modeli kombi (np. V50). Przywiązanie do pewnych tradycji uważamy jednak za słuszne gdyż po pierwsze stanowi wizytówkę marki a po drugie w tym wypadku jest po prostu ładne. 

Konstrukcja wnętrza jest to klasyczny szwedzki design: niezwykle prosta i uporządkowana. W stosunku do poprzednika udało się pozbyć większości zaśmiecających deskę rozdzielczą przycisków i skupić je w jednym dużym ekranie dotykowym. Brzmi słusznie i nowocześnie, zastanawiające jest jednak jak ocenią to rozwiązanie stali klienci Volvo. Obsługa wszystkich dostępnych funkcji za pomocą takiego tabletu wymaga bowiem przyzwyczajenia.

Pod maską XC90 znajdą się wyłącznie czterocylindrowe silniki o pojemności dwóch litrów. Przez pierwszych kilka miesięcy sprzedaży Volvo XC90 będzie dostępne wyłącznie w dwóch wersjach silnikowych: D5 AWD 225 KM oraz T6 AWD 320 KM. Następnie do oferty dołączą pozostałe odmiany, w tym przednionapędowy Diesel D4 190 KM, benzynowy T5 254 KM oraz hybrydowy T8 o mocy niemal 400 KM. XC90 z silnikiem D5 (470 Nm) będzie przyspieszał do 100 km/h w 7,8 sek. Prędkość maksymalna samochodu wyniesie 220 km/h, a deklarowane spalanie średnie ma wynieść 5,8 l ON na 100 km. Z silnikiem T6 (400 Nm) sprint do setki potrwa 6,9 sek., a w wersji hybrydowej jeszcze o sekundę mniej. W wersjach AWD znajdzie się układ Haldex piątej generacji. Wszystkie auta XC90 będą dostępne wyłącznie z ośmiostopniową automatyczną skrzynią biegów.

Maciej Srebro

Podobne artykuły

Aktualności
Czy Volvo XC90 będzie liderem segmentu w Polsce
brak komentarzy
Aktualności
Czy Volvo XC90 będzie hitem???
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.