x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Trzecia generacja Audi TT – pierwsza jazda

10.10.2014, 08:30 przez Bogusław Korzeniowski

AUDI TT nie jest samochodem rodzinnym, gdyż wygodnie mogą nim podróżować tylko siedzący z przodu. Nie jest też modelem komfortowym jak duże Audi S4 czy S6, gdyż ma charakter wersji sportowej, a nie komfortowej. Jest to jednak model wykończony na najwyższym poziomie, jak prawdziwe Audi, zawiera wiele innowacji technicznych (bo jak wiadomo Audi wyprzedza konkurencję dzięki technice) i ma w sobie coś co sprawia, że jest to prawdziwy FUN CAR zarówno na postoju, jak i na torze.

Zacznijmy jednak od początku

Gdy w 1998 roku na rynku pojawiła się pierwsza generacja Audi TT, jego stylistyka o zaokrąglonych, obłych kształtach oznaczała rewolucję. Surowy, geometryczny język, nadawał mu status ikony o ogromnej sile wyrazu. W trzeciej generacji TT, styliści Audi ponownie sięgnęli do tamtych inwencji, ale po zestawieniu ich z obecnym językiem stylizacyjnym osiągnięto bardziej dynamiczny efekt.

Z przodu nowego Audi TT dominują linie poziome, a pojedynczo obramowana osłona chłodnicy Singleframe jest o wiele szersza i bardziej płaska niż w poprzednim modelu. Podobnie jak w wyścigowym Audi R8, logo Audi – cztery pierścienie – umieszczono bezpośrednio na masce. Wloty powietrza podzielono listwami, a część strumienia powietrza płynie od przodu wzdłuż boków pojazdu (badania aerodynamiczne sprawiły, iż nie jest to jedynie stylistyczny dodatek, ale lepsza stabilizacja na drodze). Dodatkowo płaskie reflektory nadają nowemu Audi TT zdecydowany wygląd, a ponieważ standardowo montuje się światła ksenonowe Xenon plus możliwe było zastosowanie iluminowanych światłowodami linii nadających reflektorom jedyny w swoim rodzaju kształt - prawdziwą wizytówkę Audi TT.

Patrząc na wiele detali stylistycznych, profil nowego coupé przypomina należące już do klasyki TT pierwszej generacji. Kontur progów tworzy jakby świetlną krawędź, a szerokie wnęki kół wyglądają niczym oddzielne figury geometryczne. Przednie wnęki przełamują boczne przetłoczenie maski silnika, które jest dalej kontynuowane jako linia Tornado, przebiegająca aż do tyłu pojazdu. Zespół okien bocznych również wydaje się stanowić osobną figurę geometryczną, a delikatne załamanie słupka C nadaje im dodatkowego napięcia. Wlew paliwa umieszczony na prawym boku pojazdu ma tradycyjny, okrągły kształt, a jego otoczenie to pierścień mocowany śrubami imbusowymi (otwiera się go po lekkim dotknięciu emblematu TT). Także ten detal to przypomnienie stylistyki pierwszej generacji modelu TT.

Z tyłu zastosowano wysuwany z pokrywy bagażnika spojer (badanie przeprowadzone na modelu wykazały docisk tylnej osi przy prędkości 200 km/h aż 50 kG), oraz dwie duże, okrągłe końcówki rur wydechowych (dostępne później Audi TTS 230 KM, podobnie jak wszystkie modele S, ma cztery owalne końcówki rur wydechowych).

Karoseria – Vorsprung dursch Technik

Już w Audi TT drugiej generacji zastosowano karoserię Audi Space Frame (ASF) z aluminium i stali, co pozwoliło znacznie ograniczyć masę pojazdu. W nowej wersji TT, Audi udoskonaliło kompozycję materiałową, stosując się ściśle do zasady: właściwy materiał we właściwym miejscu, by zapewnić optymalną funkcjonalność. Progi i rama dachu to wytłaczane profile aluminiowe, połączone ze strukturą karoserii węzłami odlewanymi również z aluminium. Efektem zastosowania takiego rozwiązania jest bardzo sztywna i bezpieczna karoseria bez elementów dodatkowych. Całości konstrukcji dopełniają boki i dach z aluminium. Pokrywę maski, drzwi i pokrywę bagażnika wykonano również z tego lekkiego metalu. Zastosowanie odpowiednich materiałów, oraz zachowanie podobnych wymiarów karoserii (mające 4180 mm długości TT dorównuje poprzednikowi, rozstaw osi mający 2505 mm jest większy o 37 mm, a szerokość i wysokość pozostały bez zmian) zaowocowały obniżeniem masy własnej pojazdu. Przy pierwszej zmianie modelu w roku 2006, obniżono go nawet do 90 kilogramów. Obecne Audi TT z silnikiem 2.0 TFSI waży tylko 1230 kg, czyli o ok. 50 kg mniej niż przedstawiciele poprzedniej generacji.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Nowe wcielenie sportowego Audi TT: Audi TT Sportback concept
brak komentarzy
Aktualności
Nowe Audi TT stylistyczną innowacją roku
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.