x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Skody Citigo – namiastka samochodu?

31.10.2014, 09:27 przez Bogusław Korzeniowski

W redakcji właśnie mamy model Skoda Citigo, który jest typowym przykładem „samochodu wzbudzającego w Polsce duże kontrowersje”. Ponieważ Citigo już kilkakrotnie opisywaliśmy, dzisiaj pozwolę sobie na pewne osobiste spostrzeżenia odnośnie samochodu i typoszeregu. Dla jednych mała Skoda (zresztą tak jak bliźniaki z rodziny czyli VW Up! i Seat Mii) jest modelem niepraktycznym, do którego nie włożymy walizek, wózka dziecięcego, czy nie przewieziemy psa na spacer. Dla innych zaś będzie to bardzo użyteczny model, doskonale sprawdzający się w warunkach miejskich.

Kto ma rację, czyli dla kogo nie jest ten pojazd

Pozornie obydwie dwie strony mają rację, gdyż bagażnik w Citigo to raczej stylistyczny żart niż kufer samochodu i włożenie tam dużej walizki jest możliwe tylko przy użyciu magii. Z drugiej zaś strony samochód jest faktycznie użytecznym modelem w mieście. Jak zatem wypośrodkować opinię o modelu? Otóż nie da się. Musimy mieć świadomość, że żaden koncern samochodowy projektując nowy model nie patrzy na wymagania Polaków (które zresztą odbiegają od wymagań innych nacji). Na zachodzie kupujący taką wersję wie, że jest to model do użytkowania w mieście i pod tym kątem rozpatruje wszystkie za i przeciw. Stąd też z przodu mamy wygodne fotele, z tyłu jest wystarczająca ilość miejsca do przewozu dzieci, a mikroskopijny bagażnik wystarczy na przewiezienie codziennych zakupów. Co więcej, jak opisywałem w  jednym z testów, nawet dwa rowery ze ściągniętymi przednimi kołami można, po złożeniu tylnej kanapy można „upakować” w samochodzie. Tak wiec do wykorzystania w codziennym użytkowaniu, czyli podjazd do pracy, poruszanie w mieście, dowóz dzieci do szkoły, codzienny wyjazd do piekarni itp. w zupełności wystarczy. Można nawet pokusić się o weekendową wycieczkę z rowerami za miasto, ale w takim wypadku nie pojedzie więcej niż dwie osoby.

No, ale ilość miejsca..

Projektujący samochód zawsze zaczynają od stworzenia nieistniejącej jeszcze wizji. Jak powiedział mi kiedyś Peter Horbury, główny projektant firmy Volvo, aby stworzyć pojazd, którego pragną klienci, firma musi poznać kim jest nabywca, co najbardziej lubi i czego spodziewa się po posiadanym samochodzie. Wszystkie te informacje wykorzystuje się do sporządzenia wykazu właściwości i listu intencyjnego. Ten pierwszy to szczegółowa specyfikacja techniczna wyposażenia samochodu, obejmująca: silniki, skrzynie biegów, rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa (airbagi, foteliki dla dzieci), oraz  osprzęt związany z komfortem jak łączność telefoniczna, systemy radiowe itp. List intencyjny ma zaś scharakteryzować gdzie samochód jest używany i jakie są preferencje stylistyczne w tej klasie.

Tak więc idąc według tych wskazówek i projektując model miejski należy się skupić na wygodnej pozycji kierującego i pasażera (zobaczmy ile osób jedzie w samochodach w mieście) i skupić się na zapewnieniu mu komfortowego wyposażenia. Drugą kwestią jest styl karoserii, ale to zazwyczaj osobiste odczucie każdego kierowcy i nie zawsze będzie się pokrywać z wizją stylistów.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Już 100 000 sztuk Citigo!
brak komentarzy
Porównanie OC AC
Ubezpieczenie OC AC Skoda Citigo
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.