x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Pierwsza jazda nowym Audi A6

12.11.2014, 22:24 przez Paweł

W minionym tygodniu miałem okazję przekonać się na własnej skórze, jakie emocje niesie z sobą najnowsze Audi A6. To czego doświadczyłem wywarło na mnie ogromne wrażenie.

Na pierwszy rzut oka nowe audi Audi A6 nie wiele różni się od wersji sprzed liftingu. Nowy kształt przednich i tylnych lamp, atrapa chłodnicy single frame o bardziej wyrazistym kształcie, inaczej wyprofilowane zderzaki, zmieniony kształt końcówek wydechu. Zmiany są subtelne. Delikatnie odświeżają atletyczną i majestatyczną sylwetkę tego samochodu. Nadając jej bardziej nowoczesnego i sportowego wyglądu. Najważniejsze zmiany w nadwoziu samochodu nie są jednak widoczne na pierwszy rzut oka, na drugi zresztą też nie, ponieważ dotyczą one głównie materiałów, jakich użyto do konstrukcji auta. Zwiększył się udział aluminium w poszyciu pojazdu. Do tego w wersjach Ultra zastosowane zostały sprężyny amortyzatorów wykonane z kompozytów. Ta technologia została zaadaptowana z Audi R18 wiodącego prym w serii wyścigów Le Mans. Nowe sprężyny są lżejsze o 4kg. Efekt? Odświeżone Audi A6 jest lżejsze o ponad 100 kg od wersji sprzed liftingu.  A6  z silnikiem 1.8 TFSI waży jedynie jedynie 1535 kg. Jest to rewelacyjny wynik w tym segmencie pojazdów.

Zmiany we wnętrzu nowego A6 także trudno dostrzec po pobieżnej inspekcji. Nadal przestronnie i komfortowo, nadal rewelacyjnie wygodne fotele, bez zmian najwyższej jakości materiały. Na konsoli środkowej nadal ten sam wysuwany ekran systemu MMI. Teraz jednak jego sercem jest potężny układ nVidia Tegra 3 generacji, który wraz systemem Audi connect korzystającym z szybkiego internetu LTE oferuje ogromne możliwości. Mamy dostęp do internetu, mamy mapy zawierające zdjęcia satelitarne, mamy dostęp do usług streamingowych za pośrednictwem, których możemy korzystać z ogromnych bibliotek muzyki. Kolejne zmiany dostrzegamy po uruchomieniu pojazdu. Pierwsza z nich to wyświetlacz HUD, który wyświetla kierowcy informacje o prędkości, zbliżających się manewrach jeśli korzystamy z nawigacji, oraz o aktualnie obowiązujących znakach drogowych. Za rozpoznawanie znaków drogowych odpowiadają kamery umieszczone na zewnątrz pojazdu. Jest ich 4. Wszystkie szerokokątne i dzięki nim podczas manewrów na parkingu mamy do dyspozycji generowany na żywo obraz otoczenia samochodu z lotu ptaka. Zadbano także o bezpieczeństwo. Działanie systemów Active Lane Assist (Asystent pasa ruchu) i Side Assist (asystent martwego pola) zostało zintegrowane. Samochód utrzymuje tor jazdy między liniami na drodze i ostrzega przed obiektami w martwym polu. Ponad to jeżeli zasygnalizujemy chęć zmiany pasa, a radary samochodu wykryją szybko zbliżający się pojazd, z którym możemy się zderzyć, A6 zasygnalizuje nam, korygując tor jazdy, że to jednak zły pomysł. Kolejnym systemem niesamowicie zwiększającym bezpieczeństwo, który moim zdaniem powinien być obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu, jest kamera termowizyjna. Obraz z tej kamery wyświetlany jest między zegarami. System potrafi z odległości 900 metrów wykryć ludzi i zwierzęta, przed pojazdem. Rozwiązanie idealne na listopadowe wieczory. Następną nowością są światła Matrix Led, znane z nowego Audi A8. Nowy system oświetlenia umożliwia kierowcy niemal ciągłe korzystanie ze świateł drogowych, jednocześnie tak regulując strumień światła, aby nie oślepiać do 8 użytkowników drogi nadjeżdżających z przeciwka.

Gruntownej modernizacji w nowym Audi A6 uległa także paleta silników. Teraz mamy do dyspozycji trzy jednostki benzynowe TFSI o mocy 140 kW (190 KM) do 245 kW (333 KM) i pięć jednostek wysokoprężnych TDI. Moc diesli sięga od 110 kW (150 KM) do 240 kW (326 KM). Wszystkie spełniają wymogi normy emisji spalin Euro 6. Emisję CO2 obniżono w nich nawet aż o 22 procent. Najbardziej oszczędne benzynowe i wysokoprężne silniki noszą w Audi określenie „ultra“. Jednostka 1.8 TFSI ultra, w połączeniu z całkowicie nową automatyczną skrzynią biegów S-tronic, zadowala się średnio 5,7 l paliwa na 100 km (133 g CO2 na km), a 2.0 TDI ultra o mocy 110 kW (150 KM), bez jakichkolwiek restrykcji pod względem wyposażenia, osiąga wyjątkowo niską wartość średniego zużycia – 4,2 l oleju napędowego na 100 km (109 g CO2 na km). Samochody z oznaczeniem ultra i automatyczną skrzynią biegów zostały wyposażone w funkcję żeglowania. Gdy zdejmiemy nogę z pedału gazu, silnik i skrzynia biegów są rozłączane. Motor pracuje z obrotami charakterystycznymi dla biegu jałowego, a samochód toczy się bez zbędnych oporów (trochę jak jazda z wciśniętym sprzęgłem,)

Najlepszy silnik benzynowy, 3.0 TFSI, znacznie zmodernizowano. Jednostkę 3.0 TDI clean diesel, dostępną w dwóch wariantach – o mocy 160 kW (218 KM) i 200 kW (272 KM), inżynierowie Audi w dużej mierze zbudowali od nowa. 3.0 TDI clean diesel biturbo ma moc 235 kW (320 KM). Jego wariant o mocy 240 kW (326 KM) może rozwinąć chwilową moc 255 kW (346 KM). Wersja ta napędza modele A6 3.0 TDI competition i A6 Avant 3.0 TDI competition, ze specjalnej serii wyprodukowanej z okazji 25-lecia wprowadzenia techniki TDI.

3.0 TDI współpracuje z ośmiostopniową przekładnią tiptronic, a wszystkie pozostałe silniki z nowo zaprojektowaną, wyjątkowo lekką i charakteryzującą się niskim tarciem sześciobiegową skrzynią manualną lub siedmiostopniowym automatem S tronic. Warianty z napędem tylko na przednią oś wyposażono w zupełnie nową dwusprzęgłową, automatyczną skrzynię biegów, zastępując w ten sposób dawny multitronic. W wersjach o mocy powyżej 200 kW (272 KM), stały napęd na cztery koła quattro można uzupełnić o sportowy mechanizm różnicowy, aktywnie przekazujący moment napędowy na koła osi tylnej.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test Mercedesa klasy E - Łamacz serc
brak komentarzy
Testy samochodów
Test: Audi A6 Allroad Quattro - kombi na każdą drogę
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.