x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Audi - nowe paliwo

15.11.2014, 12:43 przez Bogusław Korzeniowski

Audi angażuje się na rzecz rozwoju neutralnych pod względem emisji CO₂ paliw syntetycznych. Najnowszy projekt to pilotażowa wytwórnia w Dreźnie, w której z wody, dwutlenku węgla i ekologicznego prądu produkowane jest paliwo e-diesel. Dziś wytwórnia została uroczyście otwarta. Partnerami projektu są firmy Climeworks i sunfire.

Dzięki kooperacji, Audi oraz jego partnerzy biznesowi dają dowód, że możliwa jest industrializacja e paliw. Dziś, w obecności prof. dr Johanny Wanka, federalnej minister Edukacji i Badań oraz dr Hagena Seiferta, kierownika ds. bilansów środowiskowych, odnawialnych energii i i nowych surowców w Audi AG, pilotażowa wytwórnia została oddana do użytku.

Wytwórnia stworzona przez firmę sunfire, funkcjonująca w oparciu o zasadę Power-to-Liquid, jako surowce wykorzystuje dwutlenek węgla, wodę i prąd. Dwutlenek węgla jest pozyskiwany z powietrza metodą Direct-Air-Capturing opracowaną przez szwajcarskiego partnera koncernu z Ingolstadt - firmę Climeworks.

W osobnym procesie elektrolizy przeprowadzanej przy pomocy prądu ekologicznego, woda rozkładana jest na wodór i tlen. Następnie wodór reaguje z dwutlenkiem węgla w dwóch procesach chemicznych przeprowadzanych w temperaturze 220 stopni Celsjusza, pod ciśnieniem 25 barów. W ich efekcie powstaje energetyczna ciecz, składająca się z węglowodorów, tzw. Blue Crude. Efektywność tego procesu to nawet 70 procent.

Pilotażowa wytwórnia, która powstała na terenach firmy sunfire w Dreźnie-Reick, w pierwszej fazie rozwoju będzie produkować ok. 160 litrów Blue Crude dziennie. Z tego nawet 80 procent można zamienić w syntetyczne paliwo diesla. Paliwo to – Audi e-diesel – nie zawiera siarki i aromatów oraz charakteryzuje się wysoką liczbą cetanową, jest więc łatwopalne. Jego właściwości chemiczne pozwalają na mieszanie go z tradycyjnym olejem napędowym w każdej proporcji.

Dzięki projektowi wspieranemu przez Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań, poprzedzonemu ponad dwuletnią faza badań i przygotowań, Audi łączy dwie innowacyjne technologie. Z jednej strony z powietrza odzyskiwany jest dwutlenek węgla, a z drugiej strony metoda Power-to-Liquid służy do produkcji syntetycznego paliwa. Audi jest wyłącznym partnerem projektu z branży motoryzacyjnej.

Jeszcze przed uruchomieniem wytwórni, renomowana „Cleantech Group“ z San Francisco wpisała spółkę sunfire GmbH na listę 100 najbardziej innowacyjnych ekologicznych przedsiębiorstw – „Global Cleantech 100“.

Niezależnie od kooperacji z firmą sunfire, Audi już od 2009 roku angażuje się w prace nad stworzeniem paliw neutralnych pod względem emisji CO2. Wytwórnia e-gazu Audi w dolnosaksońskim miasteczku Werlte produkuje na podobnej zasadzie syntetyczny metan (e-gaz Audi), który kierowcy Audi A3 Sportback g-tron mogą kupować korzystając ze specjalnej karty do tankowania. Ponadto, wspólnie z francuskim przedsiębiorstwem Global Bioenergies, koncern z Ingolstadt prowadzi badania w zakresie produkcji syntetycznej e-benzyny Audi, a z amerykańskim przedsiębiorstwem Joule projekt, w ramach którego z pomocą mikroorganizmów produkowane jest syntetyczne paliwo e-diesel Audi i e-etanol Audi.

Podobne artykuły

Aktualności
Nagroda eCar Award dla Audi A3 Sportback e-tron
brak komentarzy
Aktualności
Laserowe światła nowego Audi R18 e-tron quattro
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

Atuor

Audi innowacyjne ? Bodaj w 2006/7 w zakładach azotowych w kędzierzynie powstawała pionierska instalacja do wytwarzania syntetycznego paliwa z dwutlenku węgla. Już wtedy szacowano koszt uzyskania litra w najlepszym przypadku na 20gr, w najgorszym 80gr. I co ? I wielki wuj z tego wyszedł bo projekt uwalono !

16 listopada 2014 00:33:12 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
pio

ekologiczny prąd... o jeju a gdzie taki rozdają? Większych bzdur nie słyszałem.

15 listopada 2014 22:45:28 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
ja

Z bateri solarnych i alternatywnych źrudeł

16 listopada 2014 09:42:04 | ocena: 0 | oceń: | Odpowiedz
chemik

Dokładnie moje pierwsze pytanie to cena. Oczywiście teraz to jest na etapie R&D więc koszt za litr będzie pewnie wartości kilku audi (kilkunastu? kilkudziesięciu?). Trzeba by się zapytać, kiedy ekologiczna produkcja prądu będzie tańsza i będzie zaspokajać energetyczne potrzeby ludzkości. Od lat wiadomo, że produkcja wodoru z wody jest procesem bardzo nieopłacalnym i jest sensowny tylko wtedy, kiedy ma się rozwiązany problem ekologicznego, odnawialnego, taniego źródła energii. Dysponując takim źródłem energii, proces o którym czytamy w artukule, jest tylko kolejnym sposobem na wytworzenie szerokorozumianego paliwa. Wykorzystanie w samochodach energii w postaci cieczy jest nam dobrze znane i oszczędzamy tutaj wiele lat badań nad stworzeniem samochodów, które mogą tą energię wykorzystać. Podsumowując, dobrze jest otwierać alternatywę na ekologoczne samochody, które działają, ale nie mówimy tutaj o przełomie na pewno.

15 listopada 2014 21:49:54 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
Misiek

cena?

15 listopada 2014 21:14:53 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
kordf

No to będziemy mieli akcyzę na powietrze. To była tylko kwestia czasu.

15 listopada 2014 16:37:26 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.