Ruskije technik -zajebalim

15.11.2014, 21:21 przez Bogusław Korzeniowski

Najbardziej znanym motocyklem drugiej wojny światowej był BMW R 71 – produkowany w Niemczech od 1938 do 1941  Model R 71 przewidziany był do współpracy z wózkiem bocznym z przeznaczeniem dla wojska. Sprzedano jedynie 3500 egzemplarzy cywilnych, a po zakończeniu produkcji motocykli cywilnych w 1941, BMW produkowało wyłącznie modele na potrzeby armii.  Równocześnie powstał motocykl oznaczony BMW R 75, który wyróżniał się podwyższonymi możliwościami jazdy w terenie (z napędem koła wózka bocznego i zastosowaniem mechanizmu różnicowego). Produkcję pojazdu rozpoczęto na początku 1941 roku, była ona kontynuowana jeszcze przez pewien czas po zakończeniu wojny.

Identyczny model jak R 71 mieli Rosjanie. Skąd ta zbieżność??

Motocykl M-72 jest bowiem „technicznie powiązany” z BWM R 71. Są dwie teorie jego powstania.

Pierwsza mówi, ze przed wojną sprowadzono do ZSRR kilka modeli BMW R71, które rozebrano na części, wszystkie elementy zwymiarowano, skatalogowano, sporządzono duplikaty części  i… rozpoczęto produkcję własnego motocykla. Motocykle od razu trafiły one na front jako pojazdy Armii Czerwonej. 

Druga historia mówi zaś, ze dokumentacja techniczna była darowizną Hitlera w związku z paktem Ribbentrop Mołotow. Jest ona jednak mało wiarygodna, gdyż Hitler niczego nie dawał darmo, a ZSRR kupowało broń od Niemiec. Dodatkowo czas podpisania paktu i darowanie technologii jest stanowczo za długi.

Jest to raczej „genialna kalka” skradzionego projektu. Ot radziecka myśl techniczna.

Kradzież „w majestacie prawa"

Zakład BMW w Eisenach (BMW miało hale produkcyjne w Eisenach i Monachium) przejęty został przez Związek Radziecki i został w radzieckiej strefie okupacyjnej.

Ponieważ zakład w Eisenach był w posiadaniu wszystkich niezbędnych narzędzi produkcyjnych, mógł zaraz po wojnie oferować modele typów przedwojennych. Szybko skorzystano z tego faktu i rozpoczęto produkcję modeli BMW. Wywołało to jednak protesty w Monachium, że pod ich nazwą były oferowane samochody. W efekcie w roku 1951  zakazano zakładowi w Eisenach prowadzenia działalności pod nazwą BMW.

I znowu mamy rozkwit „radzieckiej myśli”. Samochody zmieniły nazwę na EMW co miało oznaczać nie Bayerische Motoren Werke (bawarski zakład), ale Eisenacher Motoren Werke (Fabryka w Eisenach), a znaczek zamiast szachownicy biało-niebieskiej był biało-czerwony

 W 1952 roku oświadczono, że zakład w Eisenach zmienił status na Volkseigenen Betrieb (VEB) (Przedsiębiorstwo Państwowe). Od 1955 roku produkowano tam Wartburgi.

Obecnie nie ma już takich możliwości kradzieży pomysłów i… motoryzacja ZSRRA kuleje

Bogusław Korzeniowski

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.