x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Oleje silnikowe - funkcje i symbole

21.11.2014, 09:33 przez Maciek

Integralnym i absolutnie niezbędnym elementem silnika naszego pojazdu jest olej silnikowy. W uproszczeniu jest to produkt destylacji ropy naftowej (olej mineralny) lub syntezy węglowodorów (oleje syntetyczne) wzbogacony dodatkami uszlachetniającymi, które mogą dodać olejowi konkretnych własności lub opóźnić ich utratę. Od jakości oleju zależy przede wszystkim efektywność smarowania silnika ale także szeregu innych funkcji, które spełnia i które pokrótce omówimy. Podstawowymi parametrami oleju decydującymi o jego „jakości” jest lepkość oraz jej zależność od temperatury.

Głównym zadaniem oleju jest smarowanie ruchomych elementów jednostki napędowej przez co rozumiemy zapewnianie tzw. filmu olejowego między parami ślizgowymi silnika. Ma on na celu zmniejszenie tarcia między poszczególnymi elementami co prowadzi do znacznego ograniczenia ich zużycia eksploatacyjnego oraz ogranicza wewnętrzne opory tarcia w silniku. W przypadku nawet chwilowego braku smarowania współpracujących ze sobą elementów (np. pierścieni tłokowych z gładzią cylindrów lub panewek z czopami wału korbowego) w błyskawicznym tempie doszłoby do ich zatarcia i w konsekwencji do kosztownego remontu naszej jednostki napędowej.

W zagadnieniu smarowania podzespołów silnika bardzo ważne jest wręcz natychmiastowe doprowadzenie równomiernej warstwy oleju na wszystkie smarowane elementy, po uruchomieniu silnika. Lepkość oleju, która decyduje o właściwościach smarnych jest jednak zależna od temperatury. Jak zatem dobrać odpowiedni olej gdy użytkujemy samochód w klimacie umiarkowanym a więc przy stosunkowo dużych różnicach temperatur? Dla większości kierowców klas lepkości  SAE to najważniejszy parametr oleju. Klasyfikacja SAE dzieli oleje na sezonowe zimowe oznaczane cyfrą 0-25 i literą W oraz oleje letnie oznaczane cyfrą od 20-60. Najczęściej stosujemy oleje wielosezonowe łączące cechy lepkościowe olejów zimowych i letnich, czyli taki olej w niskich temperaturach będzie się zachowywał jak zimowy a w podwyższonej temperaturze jak letni dla  swojej klasy.

W olejach zimowych im  niższa wartość przed literą W, tym olej lepiej sprawdza się w niskich temperaturach. Im wyższa jest druga wartość (po literze W), tym wolniej spada lepkość  wraz ze wzrostem temperatury. Olej 0W-30 jest nisko lepki w całym zakresie temperatur (dzięki temu powoduje mniejsze opory). Olej 10W-60 nawet przy wysokich temperaturach nie spływa ze ścianek cylindrów.

Właściwe rozprowadzenie oleju przyczynia się także do zmniejszenia oporów wewnętrznych silnika co poprawia jego trwałość i sprawność. Stąd tak istotne jest aby stosować tylko oleje zalecane przez producenta.

W silniku nadmiernie zużytym lub przy nieodpowiednio dobranym oleju może dojść do tzw. smarowania granicznego. Ochrona zapewniana wtedy przez film olejowy jest "dziurawa" i użytkowanie takiego silnika prowadzi do jeszcze szybszego jego zużycia.

Kolejną nie mniej istotną funkcją oleju silnikowego jest odprowadzanie produktów zużycia. Dziesiątki ruchomych elementów silnika, współpracujących ze sobą z dużą intensywnością , narażone są na zużycie rozumiane jako ubytek materiału. Najbardziej narażony na zużycie jest silnik nienagrzany podczas tzw. zimnego rozruchu. Ponadto proces spalania (zarówno w silnikach ZI jak ZS) z różnych względów, nigdy nie jest kompletny i prowadzi do powstania produktów ubocznych takich jak: węglowodory, tlenki węgla lub sadza. Większość z nich „ucieka” przez kolektor wydechowy, reaktor katalityczny a następnie do atmosfery, jednak część z nich osadza się w komorze spalania i kanałach silnika np. w postaci nagaru. Olej silnikowy ma więc za zadanie "zbierać" te niechciane odpadki i zatrzymywać je w filtrze oleju, który jest integralną częścią układu smarowania (stąd niezmiernie istotna jest czystość filtra oleju i dbałość o regularną jego wymianę).

Gdyby znaleźli się czytelnicy, których powyższe argumenty nie przekonują do używania dobrej jakości oleju oraz terminowej jego wymiany, wskażemy jeszcze kilka funkcji, które pełni w silniku. Są to m.in.:

·  Uszczelnianie (przede wszystkim układu tłok-pierścienie tłokowe-tuleja cylindrowa)

·  Chłodzenie

·  Ochrona przed korozją i destrukcyjnym wpływem kwaśnych produktów spalania

·  Tłumienie drgań

Dla nas jako użytkowników samochodów istotna jest przede wszystkim informacja jak często wymieniać olej w naszym silniku. Dla każdego modelu pojazdu producent podaje swoje graniczne przebiegi lub czas, którym należy wymienić olej. Fakt jednak jest taki, że gdy planujemy wieloletnią eksploatację auta warto wymieniać olej częściej niż zaleca producent. Powinno to znacznie poprawić żywotność naszej jednostki napędowej. Należy również pamiętać o zjawisku starzenia się oleju i wymieniać go co odpowiedni okres nawet jeżeli pojazdu nie używaliśmy.

Maciej Srebro

Podobne artykuły

Porady
Czy warto wymienić olej silnikowy przed zimą?
brak komentarzy
Porady
Olej - prawdy i mity
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.