x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Fiata Scudo Panorama – fajny autobusik

22.11.2014, 23:24 przez Bogusław Korzeniowski

Test prezentowanego modelu był pewnym zaskoczeniem. Byłem bowiem umówiony na test samochodem 500 C, podczas którego chciałem sprawdzić jak małe kabrio zachowuje się w okresie późnej jesieni. Tymczasem samochód który miałem testować miał spotkanie ze zwierzakiem wychodzącym z lasu i w efekcie rozbita lampa i porysowany zderzak wymusiły jego naprawę. Otrzymałem za to Scudo Panorama, który nijak ma się do malucha 500, ale też… jest samochodem którego zapewne nigdy bym nie wziął do testu. Potwierdziło się zatem stwierdzenie, ze nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Zanim jednak przejdę do prezentacji modelu warto, tytułem przypomnienia, powiedzieć o historii modelu. Jest to wspólne dzieło inżynierów Fiata i grupy PSA, która jest właścicielem marek Citroen i Peugeot, a spółkę powstałą celem budowy, nazwano Sevel Nord. Równocześnie z produkcją Fiata Scudo rozpoczęto też montaż bliźniaczych Citroena Jumpy oraz Peugeota Export. Historia modelu sięga 1995 roku kiedy to pojawiła się pierwsza generacja tego auta. Druga generacja oferowana od roku 2007 roku została nawet uznana za „Samochód dostawczy roku 2008”. Produkcja tego modelu odbywa się w zakładach firmy Sevel Nord we francuskiej miejscowości Hordain.

Olbrzymi…..

Już stojący na parkingu, pojazd zrobił na mnie ogromne wrażenie. Wprawdzie jego długość i szerokość to „zaledwie” 5130 mm i 1900 mm, czyli tyle co wiele limuzyn którymi jeździłem, ale wysokość 2 metry sprawiała iż model wyglądał między wersjami osobowymi jak prawdziwy autobus. Jednakże w modelu tym było coś oryginalnego. Dzięki wyjątkowej architekturze nadwozia wyróżnia się on pewnymi elementami właściwymi dla aut jednorbyłowych. Dodatkowo wrażenie „potężnego modelu” potęgują olbrzymia powierzchnia szyb (aż do 5,80 m2) i przesunięta pozycja przedniej szyby.

Opisując pierwsze spotkanie z modelem, nie mogę pominąć wrażenia jakie robi przednia partia pojazdu. W dotychczas użytkowanych „dostawczakach” (a były to Mercedesy Vito, Ople Vivaro, Mercedesy Sprinter, czy Renault Master) zawsze przód był duży masywny i zwarty. Tymczasem w Scudo mamy nawiązanie to klasycznego modelu jednobryłowego Van, jakim jest Espace IV. Przód daje wrażenie bogactwa i solidności, między innymi dzięki opływowemu zderzakowi, który może pomieścić światła przeciwmgielne (w standardzie w całej gamie), światła z gładkiego szkła, zintegrowano z kierunkowskazami, a ich wydłużona forma wpływa na wrażenie większej dynamiki modelu

Tyle o stylu zewnętrznym, teraz wnętrze.

Prawdziwym atutem Scudo Panorama jest jednak kabina, która emanuje nowoczesnością, komfortem, jakością i funkcjonalnością. Deska rozdzielcza charakteryzuje się stylem i wykonaniem, które przypomina bardziej sedana, czy hatchabacka niż model dostawczy. Zresztą centralny wyświetlacz pokazujący wybraną stację radiową i wskazania komputera pokładowego, czy zastosowane radio są rozwiązaniami stosowanymi w poprzedniej generacji modeli koncernu PSA.

Funkcjonalność kabiny -bo musimy pamiętać że podstawową cechą modelu jest użyteczność- zapewniają liczne schowki na przedmioty: od półki pod dachem po schowek w desce rozdzielczej zamykany na kluczyk, panele drzwi i konsolę środkową oraz uchwyty na kubki na desce rozdzielczej oraz na panelu w trzecim rzędzie, aż po siatki na drobne przedmioty na oparciu tylnych foteli.

Miejsce kierowcy stawia na funkcjonalność oraz dobre samopoczucie i tworzy wrażenie olbrzymiego bezpieczeństwa. Kierowca ma bowiem do dyspozycji konsolę, umieszczoną na środku deski, na której znajdują się wszystkie przełączniki i wskaźniki niezbędne do jazdy. Wart podkreślenia jest w szczególności wielofunkcyjny ekran dostarczający informacji systemów audio/telematycznych (wspominany już zestaw pochodzący z PSA) oraz o klimatyzacji/wentylacji.

Ponadto, nakładka z zespołem wyłączników umożliwia uruchomienie przycisków zamka centralnego (w trybie automatycznym), przycisku awaryjnego, zabezpieczenia przed otwarciem przez dzieci i w zależności od wersji, dezaktywację funkcji ESP, czujników parkowania i systemu antywłamaniowego.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
TEST Mercedes Viano – busik klasy Premium
brak komentarzy
Aktualności
Rusza sprzedaż odnowionego Fiata Scudo
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.