x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Poradnik kupującego - Nissan Terrano II

27.11.2014, 16:38 przez Paulina

Nissan Terrano II to mniejszy i młodszy brat Nissana Patrola. Stąd też określenie „baby terenówka” pasuje do niego jak ulał. Jest owocem współpracy Japończyków z koncernem Forda i bliźniaczym modelem Mavericka. Produkowany był w dwóch wersjach nadwoziowych – trzydrzwiowej i pięciodrzwiowej mogącej pomieścić nawet 7 osób. Terrano miało być odpowiedzią na potrzeby osób, które okazyjnie wjeżdżają w teren lub poruszają się po szutrowych drogach.

Nissan Terrano II – Silnik i osprzęt

Japończycy nie dali specjalnego wyboru przyszłym właścicielom Nissana. Pod maskę wsadzane były trzy jednostki wysokoprężne ( 2.7 TD i 2.7 TD iC i pod koniec produkcji 3.0 DI) oraz jedna benzynowa o pojemności 2.4 l. Niestety wszystkie są paliwożerne i awaryjne. Pozostaje nam zatem wybierać między mniejszym złem i liczyć na to, że poprzedni właściciel nie zakatował auta. Benzynowy rodzynek w ofercie Terrano dysponuje jedynie 118-124 KM, co zdecydowanie nie wystarcza przy gabarytach rzędu 1700 kg, jednak jeżeli kogoś ten fakt nie zraża to jest on zdecydowanie najmniej awaryjną jednostką. Silniki dieslowskie są mocniejsze, jednak lista usterek na jakie możemy natrafić jest dość długa. Często zdarza się awaria turbosprężarki, której regeneracja jest bardzo kosztowana, a motor 3.0 DI ma skłonności do przegrzewania się w przypadku intensywnej pracy. Przy zakupie Nissana koniecznie należy zbadać, czy nie pojawiają się wycieki z miski olejowej i mechanizmu rozrządu.

Nissan Terrano II - Zawieszenie i układ napędowy

Nissan Terrano posiada nadwozie osadzone na ramie, co jest jego dużym atutem. Niezależne zawieszenie przednich kół w połączeniu ze sztywną osią z tyłu sprawiają, że auto dzielnie radzi sobie w terenie. Dodać do tego trzeba tylny napęd z reduktorem oraz prześwit rodem z rasowej terenówki. Brzmi imponująco, prawa? W praktyce jednak auto średnio nadaje się do codziennej jazdy. Terrano zachowuje się na trasie niestabilnie, a wysoka i wąska sylwetka sprawiają, że (miota nim jak szatanem)ciężko steruje się torem jazdy przy większych prędkościach. Do tego dochodzą problemy z hamulcami, które są zdecydowanie zbyt słabe w proporcji do masy. Ich awaria zresztą zsyła na właściciela spore wydatki, bo zamienniki szczęk są niedostępne na naszym rynku. Jeszcze więcej problemów może przysporzyć układ napędowy, szczególnie niezbyt trwałe skrzynie biegów i sprzęgła. Terrano II nie ma centralnego mechanizmu różnicowego, a zatem przedni napęd można dołączać jedynie poza asfaltem. Jeśli poprzedni właściciel nie stosował się do tego, układ napędowy będzie w stanie agonalnym. Uszkodzeniu ulegają także sprzęgiełka w piastach kół.

Nissan Terrano II - Nadwozie, wnętrze i elektronika

Nissan Terrano II składany był w Hiszpanii. Odbywało się to chyba jedynie w okolicach sjesty, gdyż ciężko znaleźć w nim dobrze spasowane elementy. Plastik są miernej jakości i abstrahując od tego, że są rysują, to niestety bardzo często po prostu się urywają. Nagminnie psują się przełączniki, a te zamontowane w drzwiach, odpowiedzialne za sterowanie szybami działają rzadko kiedy.
Pamiętajmy, by kupując Nissana Terrano dokładnie sprawdzić stan ramy – nie powinno na niej być rdzy. Niestety takie egzemplarze zdarzają się coraz rzadziej, bo zabezpieczenie antykorozyjne było w tym aucie nikłe. Oczywiście im samochód młodszy i mnie wyeksploatowany tym większa szansa na pojazd w dobrym stanie.

Podsumowując, Nissan Terrano II sprawdzi się w roli niedzielnego pojazdu dla wędkarza, czy grzybiarza, którym obojętne będą niedostatki kokpitu, czy właściwości szosowe tego auta. Należy pamiętać jednak, że według raportów Dekry, jak i opinii samych kierowców, Nissan Terrano II należy do jednych z najbardziej awaryjnych SUV-ów. Chcą utrzymać go w dobrym stanie możemy borykać się z problemami części, które są słabo dostępne, a tańszych zamienników jest jak na lekarstwo. Warto sprawdzić, czy auto nie było objęte także jedną z dwóch akcji serwisowych:

1)  1995 r. – auta z okresu 10.02.1993 – 17.11.1994 - pękanie fabrycznie montowanych opon Michelin 215/80 R 15,

2)  2002 r. – auta z numerami VIN od 475199 do 493474 – możliwość wycieku z instalacji hamulcowej


Paulina Tomaszewska

Podobne artykuły

Poradnik kupującego
Terenówka do 10 000 zł - którą wybrać?
brak komentarzy
Porady
Bezpieczna jazda po trudnym terenie
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.