x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Poradnik kupującego - Suzuki Vitara

27.11.2014, 16:43 przez Paulina

Dziś już nie produkuje się takich samochodów jak Suzuki Vitara. Jeżeli tylko znajdziemy nie przesadnie wyeksploatowany egzemplarz, to wyjątkowe autko da właścicielowi wiele radości. Vitara pomimo, iż debiutowała na ryku pod koniec lat 80’ wciąż może pochwalić się dużą bezawaryjnością jak na tak leciwy samochód. Liczne głosy zadowolonych kierowców są tego najlepszym przykładem. Toporna konstrukcja osadzona na ramie, choć pozbawiona jest współczesnych luksusów sprawia, że Suzuki Vitara rzadko oddawane jest do mechanika. Dodać do tego należy możliwość wyboru budy, gdyż dysponujmy cabrio, long i klasyczną, trzydrzwiową wersją. Poza tym do niewątpliwych zalet należy niska cena zakupu i duża dostępność części.

Suzuki Vitara – Silnik i osprzęt

Suzuki oferuje aż sześć różnych pojemności wyboru jednostki napędowej. Ciężko znaleźć osobę, która narzekałaby na awaryjność silnika. Oczywiście częste są wycieki, czy sparciałe uszczelki, jednak to tak naprawdę sprawa jedynie kosmetyczna, nie wymagająca wielkich wkładów finansowych. Inaczej sprawa ma się odnośnie paliwożerności tych silników. Niestety pomimo niewielkich rozmiarów mają olbrzymi apetyt, więc  nie powinno nikogo zaskoczyć spalanie na poziomie 10l/100km przy pojemności 1.6. Nie najlepiej jest też z mocą. Rozwijanie prędkości powyżej 100 km/h gwarantuje niezapomniane przeżycia. Jednak nie zapominajmy, że to terenówka, a nie auto wyścigowe.

Suzuki Vitara – Zawieszenie

Suzuki Vitara jako obecnie nieliczne auto była produkowana na ramie, co sprawia, że doskonale odnajduje się w terenie. Gorzej już sprawa wygląda w trasie, gdzie jazda po typowych polskich dziurach może przyprawić o bóle kręgosłupa. Sugeruję także unikać szybkiego pokonywania zakrętów, gdyż Vitara może sobie z nimi nie poradzić, a my w najlepszym wypadku wylądujemy w rowie. Zupełnie inaczej sprawa się na w terenie. Samochód jest zwinny i sprawnie pokonuje nawet spore nierówności. Do atutów Vitary doliczyć należy także niewielkie koszty liftu i modyfikacji zawieszenia.

Suzuki Vitara – Filtry i płyny

Oczywiście przy eksploatacji Suzuki Vitary nie należy zapomnieć o regularnej wymianie płynów i filtrów. Dla silników benzynowych 1.6 (zarówno wy przypadku 16V jak i klasycznej rzędówki) oraz jednostek ropnych 2.0 TD standardowo polecany jest olej 15W-40. W przypadku skrzyni biegów, a także reduktora książka serwisowa poleca olej GL-4 75W-90. Do przedniego mostu powinniśmy użyć oleju o oznaczeniu GL-5 80W-90, a do tylnego GL-5 75W-90.

Suzuki Vitara – Elektryka

Ciężko mówić o awaryjności układów elektrycznych w samochodzie z szybami na korbkę. Jej mała ilość gwarantuje niewielkie problemy przy eksploatacji. Jedynie modele z końca lat 90’ zostały wyposażone w takie bajery jak klimatyzacja czy centralny zamek. Stanowią one jednak rzadkość i w lwiej części utrzymane są w dobrym stanie.

Suzuki Vitara – Nadwozie i podwozie

Suzuki Vitara, podobnie jak inne auta z tamtych lat, boryka się z problemem rdzy. Należy być zatem przygotowanym do wymiany niektórych elementów lub chociażby ich dokładnej konserwacji. Nie zachwyca także jakoś wykonania, przez co częsta bolączką właścicieli Vitary są urwane plastikowe klamki czy lusterka. To jednak drobiazgi nie wymagające większego wkładu finansowego.

Suzuki Vitara to auto stare konstrukcyjne, ale niezawodne. Jego serwisowanie nie powinno być zbyt uciążliwe ani kosztowne. Jeżeli tylko ktoś przedkłada użytkowość samochodu nad jego komfort z pewnością dołączy do grona zadowolonych właścicieli tej japońskiej terenówki.


Paulina Tomaszewska

Podobne artykuły

Poradnik kupującego
Poradnik kupującego - Nissan Terrano II
brak komentarzy
Porady
Bezpieczna jazda po trudnym terenie
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.