x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Seat Ibiza Cupra –zadziorne dziewczę

01.12.2014, 10:21 przez Bogusław Korzeniowski

Polska prezentacja obecnej generacji Seata Ibiza odbyła się (a było to kilka lat temu) dość nietypowo bo… w pociągu. Dokładnie było to w pociągu na trasie Warszawa – Gdynia, w którym do normalnego składu dołączono salonkę. W wagonie tym odbyła się konferencja prasowa na której przedstawiono nowy model i jego podstawowe atuty. To spotkanie dyrektor firmy importerskiej zakończył (stojąc przed ekranem na którym było zdjęcie Ibizy) krótkim podsumowaniem „Ona jest Sexy”.

Słowa te przypomniałem sobie podczas testu Ibizy Cupra, gdyż model ten to nie jest już seksowną lolitka. To prawdziwy WAMP!!!

Test Seata Ibiza Cupra – nadwozie

Wprawdzie samochód robi naprawdę duże wrażenie i test pojazdu dawał wiele frajdy, ale… nie jest  to model dla każdego. Po prostu jest to auto małe, by nie powiedzieć bardzo małe. Jego karoseria to klasyczna trzydrzwiowa Ibiza mająca: rozstaw osi  (czyli wielkość gwarantującą przestrzeń wnętrza) 2470 mm, długość – 4055 mm, szerokość – 1693 mm i wysokość- 1420 mm, a bagażnik tylko 236 litrów.  Nie są to więc wartości pozwalające na wygodne „zapakowanie” rodziny, bagaży i potraktowania modelu jako wersji rodzinnej. Jest to raczej pojazd to singla lub pary, którzy jeżdżą sami, a tylnych foteli używają sporadycznie.

Jednak gdy znajdzie się osoba poszukująca dokładnie takiego modelu, wtedy zapanuje „miłość od pierwszego spojrzenia”.

Pojazd przejął bowiem dynamiczny styl i ostre linie od klasycznej Ibizy trzydrzwiowej, ale dodatkowo stylici tchnęli w niego „sportowego ducha”. Urodę typową dla trzydrzwiowej Ibizy podkreślają delikatnie uwypuklona maska, przeprofilowanie na boku pojazdu opadające od górnej krawędzi reflektora poprzez błotnik i drzwi, a także profil szyb bocznych i tylnego słupka stwarzające wrażenie nadwozia coupé. Zaś Ibiza Cupra… została stworzona po to, aby imponować. Zwraca ona na siebie uwagę, nawet kiedy stoi na parkingu. Wzrok przyciąga unikatowy design sylwetki i wyraziste linie nadwozia, które dodają jej gracji i stylistycznej równowagi. 17-calowe felgi ze stopów lekkich kryją potężne tarcze hamulcowe i –będące uosobienie sportowego stylu – czerwone zaciski hamulców. Z tyłu zderzak wyprofilowano jak dyfuzor, a dodatkowego „zacięcia” dodaje pojedyncza,  wykonana w formie trapezowej a umieszczona centralnie na środku, rura wydechowa. Zalety samochodu uzupełniają przednie i tylne reflektory z diodami LED.

Test Seata Ibiza Cupra – wnętrze

Jeszcze większe emocje czekają nas po zaglądnięciu do wnętrza. Wprawdzie wielkość przestrzeni pasażerskiej nie jest porażająco wielka i dostęp na tylną kanapę jest utrudniony, jak w każdej wersji trzydrzwiowej, ale za to staranne wykończenie zwróci uwagę każdego estety. Jak przystało na pojazd mający sportowe DNA kokpit jest w jednorodnym ciemnym kolorze bez żadnych „ozdóbek” i dodatków. Jedynym „złamaniem tego ciężkiego stylu wizualnego” są białe wstawki na tapicerce foteli. Jednakże mimo, iż są to jedynie obszycia przednich foteli i łukowate linie na poszyciu drzwi, efekt piorunujący i wspaniale podkreśla charakter pojazdu. Zasiadamy wiec za kierownicę i… spotyka mnie niemiłe zaskoczenie. Faktycznie pojazd jest ciasny, podłokietnik między fotelami bardziej przeszkadza niż pomaga, konsola radiowa to minimalistyczna forma bez dużego wyświetlacza, a sterowanie radiem z kierownicy odbywa się za pomocą dużego panelu przyczepionego poniżej przełącznika kierunkowskazów. Jedynym wytłumaczeniem tego siermiężnego kokpitu jest możliwość rozbudowania go o dodatkowy wyświetlacza umieszczony na środku deski rozdzielczej i podpięty do szyny CAN Bus. Dzięki niemu mamy system przenośnej nawigacji satelitarnej, SEAT Portable System Online, wraz z pełnym systemem nawigacji samochodowej i wyświetlaczem dotykowym z funkcją rozpoznawania głosu, komputerem pokładowym, a także radiem/odtwarzaczem CD/MP3 oraz technologią Bluetooth®. Niestety w testowym modelu go nie było.

Uruchamiam zatem silnik i… rozkosz

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Do kawy
SEAT – historia miejskich modeli
brak komentarzy
Aktualności
SEAT Leon X-Perience bezpieczny na piątkę!
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.