Moc w kompaktowym formacie –nowe Audi RS 3 Sportback

12.12.2014, 14:54 przez Bogusław Korzeniowski

Zachrypnięty, gardłowy dźwięk, porywająca radość obrotów i ogromna moc – pięciocylindrowe jednostki napędowe Audi to już legenda. 270 kW (367 KM) i moment obrotowy 465 Nm – Audi prezentuje model RS 3 Sportback, najmocniejszy samochód klasy kompaktowej w segmencie premium. Dzięki swemu pięciocylindrowemu, turbodoładowanemu silnikowi, ten pięciodrzwiowy i pięciomiejscowy samochód od 0 do 100 km/h przyspiesza w 4,3 sekundy. Jego prędkość maksymalna może zostać na życzenie podwyższona do 280 km/h.

„Pięciocylindrowe jednostki mają u nas długą tradycję” – mówi prof. dr Ulrich Hackenberg, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego. „W latach osiemdziesiątych pozwoliły one Audi zmienić się w markę prawdziwie sportową.  Nowe Audi RS 3 Sportback wyposażone jest w najnowszą generację pięciocylindrowego silnika o pojemności 2,5 litra. To najmocniejszy jak dotąd motor osadzany na modułowej, poprzecznej płycie podłogowej.“

Wielokrotnie nagradzany silnik 2.5 TFSI ma moc 270 kW (367 KM) i moment obrotowy 465 Nm. Turbodoładowana jednostka napędowa rozpędza to kompaktowe, pięciodrzwiowe auto od 0 do 100 km/h w 4,3 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi opcjonalnie 280 km/h. Według testów spalania NEDC, zużywa tylko 8,1 l paliwa na 100 km, emitując 189 g CO2 na km.

Siedmiostopniowa, automatyczna skrzynia biegów S tronic, przełączająca biegi jeszcze szybciej niż poprzednik, przesyła moc silnika 2.5 TFSI do stałego napędu na cztery koła quattro. Napęd quattro, wyposażony w specjalne oprogramowanie, współpracuje z selektywnym rozkładem momentów napędowych między kołami i jest konsekwentnie zorientowany na maksymalną przyjemność z jazdy. Nowe Audi RS 3 Sportback precyzyjnie wchodzi w zakręty, a na nawierzchniach o niskim współczynniku tarcia, na życzenie kierowcy, może się poruszać w kontrolowanym poślizgu.

Dowodem zaawansowanej myśli technicznej znajdującej swe zastosowanie w Audi RS 3 Sportback, jest jego podwozie. W porównaniu z Audi A3 Sportback, karoseria tego modelu zawieszona jest o 25 mm niżej. Progresywne wspomaganie układu kierowniczego, sportowe podwozie RS i dostępny w opcji adaptacyjny, elektromagnetyczny system kontroli zawieszenia Audi magnetic ride, są zestrojone w charakterystyczny sposób, właściwy wyłącznie modelom RS.

Za 19-calowymi kołami przednimi, Audi na życzenie montuje ceramiczne tarcze hamulcowe wzmocnione włóknem węglowym – to nowość w segmencie kompaktowych samochodów premium. Wyostrzone linie detali na zewnątrz i wewnątrz pojazdu oraz bogate wyposażenie, podkreślają wyjątkowość Audi RS 3 Sportback. Nowy, topowy model rodziny A3 pojawi się w sprzedaży latem roku 2015.

()

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.