x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Zimowy maraton w Dolomitach

21.01.2015, 19:12 przez Bogusław Korzeniowski

Od 22 do 25 stycznia br. w Madonna di Campiglio odbywać się będzie 27. edycja „Zimowego Maratonu" - Międzynarodowych Wyścigów Samochodów Zabytkowych, które ze względu na ilość startujących i jakość zgłoszonych samochodów są jednym z ważniejszych wydarzeń we Włoszech.

W malowniczej scenerii gór w Trentino rywalizować będzie 120 samochodów obowiązkowo wyprodukowanych przed rokiem 1968, a także niektóre modele wyprodukowane przed 1976 rokiem, które tworzyły historię wyścigów lat 70. XX w. Wśród uczestniczących samochodów jest Giulia TI Super z 1963 roku, należąca do kolekcji Muzeum Alfy Romeo, specjalnie przygotowana, by zmierzyć się z tą tak samo malowniczą, jak i trudną ze względu na warunki pogodowe, trasą wyścigów.

Sama trasa zresztą wije się na długości około 420 kilometrów i obejmuje 11 przełęczy Dolomitów, w tym cztery o długości ponad 2.000 metrów (Pordoi, Falzarego, Valparola i Gardena) oraz 45 prób szybkościowych. Poza tym, przy okazji „Zimowego Maratonu 2015", na zamarzniętym jeziorze w Madonna di Campiglio odbędą się wyścigi o „Trofeum APT", rozgrywki dla pierwszych 32 zgłoszonych zespołów oraz „Trofeum TAG Heuer Barozzi".

Giulia TI Super z 1963 roku to najrzadszy i najcenniejszy samochód spośród „Giulii", wersja „ready-to-race" wyprodukowana została w 501 egzemplarzach, prawie wszystkie są w kolorze białym „Biancospino" ze znaczkiem Quadrifoglio (czterolistna kończyna) na bokach i na pokrywie bagażnika. Samochód ma „wyszczuplone" nadwozie pozwalające poprawić i tak już doskonałe osiągi, TI Super była jednym z samochodów wyścigowych, na którym wychowała się cała generacja kierowców rajdowych, którzy przeszli później do wyższych formuł. Mogli oni zwrócić na siebie uwagę dzięki zwycięstwom i lokatom uzyskanym za kierownicą sedana Alfa Romeo. Nieprzypadkowo Giulia TI Super wyjątkowo dobrze sprawdzała się w wyścigach szosowych, o czym świadczy między innymi zwycięstwo w swojej klasie w „Tour de France Auto" w 1963 roku, z Masoero i Maurinem za kierownicą.

Pod względem technicznym Giulia wytyczała trendy w swoim segmencie, podnosząc jego standardy: czterocylindrowy silnik z dwoma wałkami oraz doskonałe własności dynamiczne Alf Romeo znajdowały swój maksymalny wyraz w tym nadwoziu, które -jak mówiła reklama z tamtych czasów - było „stylizowane wiatrem". 

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Opony
Alfa Romeo Giulietta - które opony najlepiej wybrać?
brak komentarzy
Do kawy
Alfa Romeo na Mille Miglia
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.