x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Opel Corsa C - typowe usterki, poradnik kupującego

13.09.2012, 18:58 przez konrad

Opel Corsa C to już trzecia generacja tego bardzo popularnego miejskiego autka. W Polsce nowa Corsa C cieszyła się sporym powodzeniem wśród kupujących. Niezwykle często ją także leasingowano i wykorzystywano w roli aut firmowych dla mobilnych handlowców.  Projektanci nadwozia zasługują na szereg pochwał – opływowe kształty samochodu nadal mogą się podobać. To w połączeniu z niemieckim rodowodem auta i niewielkimi silnikami główne powody zainteresowania Corsą C na rynku aut z drugiej ręki.

Opel Corsa C pojawił się w salonach w 2000 roku. Produkowany był do 2006 roku. W połowie okresu produkcji, w 2003 roku przeprowadzono facelifting, w czasie którego dokonano między innymi zmianwyglądu zderzaków, grilla i lamp. Samochód na rynek europejski produkowany był jako trzy albo pięciodrzwiowy hatchback (na rynkach południowoamerykańskich występuje także sedan oraz nawet pickup!). Konstrukcję Corsy C oparto o nową płytę podłogową koncernu General Motors o nazwie Gamma.

Jakie silniki napędzały to sympatyczne autko? Na początek benzyniaki: 1.0l Twinport (60KM), 1.2l (75KM), 1.2 Twinport (80KM), 1.4 Twinport (90KM) i 1.8 (125KM). Twinport to oznaczenie silników, w których zastosowano dodatkowe przepustnice w kanałach dolotowych silnika. Rozwiązanie to miało na celu zmniejszenie apetytu na paliwo. Corsa C była wyposażana także w trzy rodzaje silników wysokoprężnych: 1.3CDTI (70KM), 1.7DI (65KM) i 1.7DTI (75KM). Z silnikami współpracowała najczęściej pięciobiegowa skrzynia manualna. Rzadziej spotykana za to była pięciobiegowa skrzynia zautomatyzowana Easytronic albo czterobiegowy automat.

Jakich wad możemy spodziewać się po napędzie tego auta? Podstawowa „tysiączka” jest bardzo słaba. Często występują w niej awarie alternatora, wycieki spod pokrywy zaworów i problemy z łańcuchem rozrządu. Większa jednostka 1.2 radzi sobie już w miarę dobrze z dynamiką Corsy a 1.4 jest już całkiem w sam raz. We wszystkich benzyniakach można spodziewać się wycieków oleju (często spowodowanych wadliwą pracą czujnika oleju) i rzadziej problemów z uszczelką pod głowicą.  Ponieważ w naturze nic nie ginie, silniki nie tylko „pocą się” olejem ale i mają na niego spory apetyt. W bardziej wyeksploatowanych jednostkach napędowych będzie dochodzić do awarii osprzętu silnika. Jakich awarii można spodziewać się w silnikach wysokoprężnych? Tutaj szwankują pompy wtryskowe oraz ich sterowniki. Co ze skrzyniami biegów? W skrzyniach Easytronic trwałą przypadłością są awarie oprogramowania sterującego. W skrzyniach manualnych za to dochodzi do częstych uszkodzeń cięgien. Przy kupnie auta trzeba pamiętać także o skontrolowaniu możliwych wycieków. 

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Poradnik kupującego
Ford Fiesta MK7 - typowe usterki, poradnik kupującego
brak komentarzy
Poradnik kupującego
Opel Corsa D - typowe usterki, poradnik kupującego
1 komentarz

Dodaj komentarz

Komentarze

Corsa C Klub Polska

Polecam ten model opla https://www.facebook.com/opel.corsacklub

18 maja 2014 13:19:29 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.