x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Nowa Jetta - doskonale znany styl

28.01.2015, 10:07 przez Bogusław Korzeniowski

Jetta, która od 1979 roku znalazła blisko 14 milionów nabywców, jest jednym z najpopularniejszych sedanów na świecie. Tylko w ubiegłym roku Volkswagen przekazał klientom 925 tysięcy egzemplarzy tego modelu. Jetta należy do najczęściej sprzedawanych Volkswagenów na świecie. W USA już od dziesięcioleci jest najpopularniejszym autem ze znaczkiem VW. Nic wiec dziwnego, że nie starano się robić rewolucyjnych innowacji w stylu i wyglądzie  karoserii

Dynamiczny styl i zoptymalizowana aerodynamika

Dynamiczny przód nadwozia. Volkswagen zmodyfikował stylistykę przedniej i tylnej części Jetty i równocześnie o 10 procent zredukował wielkość współczynnika oporu powietrza. Z przodu Jettę najnowszej generacji wyróżniają: nowa osłona chłodnicy z trzema poprzecznymi listwami, reflektory bi ksenonowe z funkcją dynamicznego i statycznego doświetlania zakrętów oraz z diodowymi światłami do jazdy dziennej (oferowane jako opcja) i nowy zderzak. Uwagę zwracają szczególnie reflektory bi ksenonowe - z boku i pod modułem ksenonowym, w formie pasa w kształcie litery L, umieszczonych zostało 15 diod świateł do jazdy dziennej, które tworzą charakterystyczny „podpis” Jetty. Między diodowymi światłami do jazdy dziennej a modułem ksenonowym, styliści wbudowali chromowany element, zdobiący reflektory. Dzięki podłużnej osłonie chłodnicy i płaskim reflektorom oraz większemu dolnemu wlotowi powietrza, Jetta sprawia wrażenie szerszej i prezentuje się bardziej ekskluzywnie niż dotychczas. Dodatkowo, wrażenie to podkreślają reflektory przeciwmgielne o nowym kształcie, umieszczone w zewnętrznej części zderzaka.

Agresywny tył nadwozia. Z tyłu nową generację Jetty można rozpoznać po zmienionej pokrywie bagażnika, charakterystycznych tylnych światłach i po zderzaku. Typowy dla stylistyki wszystkich nowych modeli Volkswagena jest poziomy układ linii w tylnej części nadwozia. Pokrywa bagażnika ma dodaną aerodynamiczną krawędź obrysową. Linia zintegrowanego tylnego spojlera sięga z boku aż do błotników i przechodzi w linię, która załamuje światło, zwaną linią charakteru. Tylne światła (opcjonalnie diodowe) z jasnym pasem na środku oraz logo VW również są nowe. Krawędzie pokrywy bagażnika są poprowadzone pionowo w dół, dzięki czemu zoptymalizowano szerokość otworu ładunkowego.

Optymalna aerodynamika. Do mierzącej 4659 mm długości, 1778 mm szerokości (bez lusterek zewnętrznych) i 1453 mm wysokości Jetty wprowadzono liczne innowacyjne rozwiązania aerodynamiczne, poprawiając wartość współczynnika oporu powietrza o 10 procent. Niektóre z tych rozwiązań widoczne są od razu, inne są ukryte. Na przykład, dzięki nowemu zderzakowi z przodu, zmodyfikowanym wlotom powietrza oraz listwom odprowadzającym wodę po bokach w pobliżu słupków A zredukowano opór powietrza. Dopiero po dokładniejszym obejrzeniu samochodu widać pozostałe rozwiązania, jak obudowę podwozia przy tylnej osi i osłony progów ze spojlerami przy kołach.

Bardziej eleganckie wnętrze

Do niewątpliwych zalet Jetty należy jej wnętrze, które pod względem przestronności, wysokiej jakości wykończenia, doskonałej ergonomii i logicznego rozmieszczenia elementów obsługi może uchodzić za wzór do naśladowania. Zmodyfikowaną Jettę charakteryzują nowe wskaźniki osadzone w osobnych tubach i wyświetlacz wielofunkcyjny (na życzenie kolorowy). Nowe są również kierownice (opcjonalnie także multifunkcyjna z łopatkami do zmiany biegów), elementy dekoracyjne na konsoli środkowej (błyszczący, czarny panel wokół dźwigni zmiany biegów), chromowane detale przy elementach obsługi systemu Climatronic, otwory układu wentylacji, oświetlenie Ambiente (podświetlone klamki w drzwiach i oświetlona przestrzeń wokół nóg) oraz kolory i desenie tapicerki siedzeń, a także poszycia drzwi.

Niezależnie od wersji wyposażenia wnętrze nowej Jetty jest wykonane z najwyższą precyzją, a obsługa wszystkich systemów jest bardzo logiczna. Wskaźniki są ergonomicznie rozmieszczone, prawa ręka intuicyjnie opada na dźwignię zmiany biegów, tuż przed nią na konsoli środkowej znajdują się elementy obsługi systemów – klimatyzacji, audio lub nawigacyjnego. Konsola środkowa jest lekko zwrócona w kierunku kierowcy. Już w wersji podstawowej Jetty oparcie tylnych siedzeń jest składane w stosunku 40/60, a bagażnik można otwierać z kabiny. Sześć poduszek powietrznych (dwie czołowe i dwie boczne z przodu oraz dwie chroniące klatkę piersiową i głowę w obrębie przednich okien bocznych, zabezpieczające także przed wypadnięciem z auta w razie dachowania) również należy do wyposażenia seryjnego podstawowej wersji.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Technika
Wersje silnikowe Jetty
brak komentarzy
Premiery
Nowa Jetta
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.