x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Alfa Romeo GT - typowe usterki, poradnik kupującego

13.09.2012, 18:58 przez konrad

Alfa Romeo kojarzy się od lat z dwiema sprawami. Pierwsza to uroda samochodów, a druga to niestety ich duża awaryjność. Włosi jak widać projektują swoje auta w myśl zasady, że nie można mieć wszystkiego. Skoro klient chce piękne auto i stać go na spory wydatek to i będzie go stać na naprawy. A Alfa Romeo GT to rzeczywiście jedno z piękniejszych aut, jakie wyprodukowano w ostatnich latach.

Pozachwycajmy się jeszcze urodą, bo naprawdę jest czym. Samochód jest naprawdę zgrabny i dopracowany wizualnie na zewnątrz i w środku. Auto ma charakterystyczny kształt grilla i świateł z przodu, ale jest on o wiele ładniejszy niż w przypadku modelu 147. Linia boczna samochodu zdecydowanie wskazuje na czającą się w Alfetce moc. A tył auta to już prawdziwa uczta dla zmysłów – ślicznie zarysowana szyba, lekko uniesiony tył i wąskie reflektory – zakochać się i… kupić! Tym bardziej, że samochód jest nie tylko ładny, ale także doskonale się prowadzi.

Aby jednak opanować rozgorączkowany umysł, który natychmiast pragnie kupić i cieszyć się zakupem, zapoznany się bliżej z uroczą, sportową Włoszką. Musimy bowiem poznać jej wady. Na początek jednak przyjrzymy się jak narodziła się nasza ślicznotka i do kiedy ją produkowano.

Alfa Romeo GT była produkowana w latach 2004  - 2010. Jej konstrukcję oparto o podzespoły modeli 147 i 156. W czasie sześcioletniego okresu produkcji wyprodukowano osiemdziesiąt tysięcy sztuk modelu GT. Auto oczywiście powstawało w jednej odmianie nadwozia – jako dwudrzwiowe coupe.

Teraz zajrzymy naszej ślicznej pod maskę. Auto mogło być napędzane jednym z trzech silników benzynowych (1.8TS Twin Spark 16V 140KM, 2.0JTS 165KM i 3.2 V6 240KM) albo jednym z dwóch wysokoprężnych Multijetów (1.9 JTD 16V 150KM i 1.9JTD 16V 170KM).

Co szwankuje w jednostkach napędowych? Silnik 1.8Twin Spark z dwiema świecami na każdy cylinder i z układem zmiennych faz rozrządu niestety do trwałych nie należy. Szwankuje tu wariator zmiennych faz rozrządu. W dwulitrowym silniku JTS dochodzi do osadzania się nagaru na zaworach a w wielu przypadkach dochodziło nawet do zatarcia jednostki napędowej. W tym silniku pojawiają się także problemy z układem zapłonowym. Trzylitrowy potwór V6 jest z kolei najmniej awaryjny, ale za to ma apetyt na paliwo jak smok. Daje za to niesamowitą moc a co za tym idzie mnóstwo frajdy z jazdy autem. Problemy w silnikach sprawić mogą jeszcze sondy lambda oraz alternatory i termostaty. Częstą awarią jest uszkodzenie napinacza paska alternatora.

Niezwykle ważne jest dbanie o odpowiednio wczesną wymianę paska rozrządu, a wraz z nim pompy wody (dotyczy to i benzyniaków i diesli). Zaleca się wymianę paska znacznie częściej, niż zaleca to producent.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test: Alfa Romeo GT - Ładna, efektowna, tania
brak komentarzy
Poradnik kupującego
Alfa Romeo MiTo - typowe usterki, poradnik kupującego
1 komentarz

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.