x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Alfa Romeo GT - typowe usterki, poradnik kupującego

13.09.2012, 18:58 przez konrad

Jednostki wysokoprężne Multijet mają i wystarczającą moc do poruszania Alfą i niewielki apetyt na paliwo. W ich przypadku problemy sprawić może zawór EGR i świece żarowe. Mogą także (na szczęście nie są to częste awarie) pojawić się diabelnie drogie w naprawie problemy z wtryskami. Te może wywołać na przykład tankowanie niskiej jakości ropy. Silnikom 1.9JTD, zwłaszcza tym z większymi przebiegami grożą także typowe dla współczesnych doładowanych diesli (i bardzo drogie w naprawie) zatarcia turbosprężarek. 

Alfa Romeo GT była wyposażana w trzy rodzaje skrzyń biegów: pięcio i sześciostopniowe manualne oraz zautomatyzowane skrzynie Selespeed. Skrzynie Selespeed są wygodne i nowoczesne (biegi zmienia się albo joystickiem albo przyciskiem na kierownicy) ale są za to bardzo awaryjne. Problemy sprawia tutaj sterownik, którego awaria unieruchamia samochód. Bezpieczniej jest wybrać skrzynię manualną, ale i one nie są wolne od wad. Zawodzą synchronizatory a przed zakupem warto także skontrolować, czy nie ma wycieków oleju.

Co z zawieszeniem? Jest ono niestety nietrwałe a naprawy są drogie. Zwłaszcza przednie zawieszenie zużywa się szybciej.  Trzeba przygotować się tutaj przede wszystkim na konieczność wymiany łączników stabilizatorów oraz wahaczy. Ze sporymi wydatkami trzeba liczyć się także w przypadku konieczności naprawy tylnego zawieszenia, wykorzystującego oś wielowahaczową. Oprócz tego w Alfa Romeo GT cierpi także na uszkodzenia półosi.

Kolejny mankament Alfy Romeo GT to szybko zużywające się sprzęgło. W niektórych egzemplarzach pojawia się korozja – na podwoziu i układzie wydechowym. Następny nietrwały element włoskiej ślicznotki to pompa wspomagania układu kierowniczego.

Jak to zwykle bywa w przypadku Alf, trzeba liczyć się także z defektami układu elektrycznego samochodu. Powoduje on wadliwą pracę takich elementów jak elektrycznie otwierane szyby, centralny zamek czy komputer.

Samochód jak widać generuje sporo awarii, niekiedy bardzo kosztownych. Jednakże prawdziwy wielbiciel włoskiego piękna zapewne wybaczy swojej Alfie i te drobne i te wielkie wpadki i pomimo, że niektóre koszty naprawdę zabolą podczas naprawy, uroda samochodu i frajda z jazdy będą w stanie wynagrodzić wydatki poniesione na usuwanie usterek. 

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test: Alfa Romeo GT - Ładna, efektowna, tania
brak komentarzy
Poradnik kupującego
Alfa Romeo MiTo - typowe usterki, poradnik kupującego
1 komentarz

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.