x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Eleganza Italiana

07.02.2015, 11:08 przez Bogusław Korzeniowski

W pawilonie wystawowym nr 5 zwiedzający mogą podziwiać specjalną wystawę "Eleganza italiana", której gwiazdami jest kilka cennych egzemplarzy samochodów Alfa Romeo i Fiat, z których cztery pochodzą ze zbiorów muzeum tych dwóch marek.

Z kolekcji Muzeum Alfy Romeo w Arese (Mediolan) na Bremen Classic Motorshow są eksponowane trzy sportowe modele coupé. Z legendarnego biura projektowego "Nuccio" Bertone pochodzą ekskluzywne: 2000 Sportiva (1954), wyprodukowana w zaledwie 2 egzemplarzach, i futurystyczna - jak na tamte czasy - Giulia Sprint Speciale (1963). Uwagę przyciąga również Giulietta SZ (1960) pochodząca z pracowni Zagato, wyróżniającej się lekkością projektowanych aut: w Bremie podziwiać możemy unikalny rodzaj nadwozia, wersję ze ściętym tyłem - „coda tronca", poprawiającym aerodynamikę samochodu.

Światła reflektorów skierowane są również na wyjątkowy model należący do muzeum Centro Storico Fiat w Turynie: jedyny egzemplarz 8V z karoserią z włókna szklanego. Prototyp, zaprezentowany w 1954 roku podczas Salonu w Turynie, był przykładem zastosowania przez wydział "Carrozzerie Speciali" bardzo innowacyjnego jak na tamte czasy materiału, przyczyniającego się do zredukowania masy pojazdu, a co za tym idzie do poprawienia jego osiągów.

Alfa Romeo 2000 Sportiva (1954)

Franco Scaglione, który stał się później światowej sławy projektantem, uznał Alfę Romeo 2000 Sportiva zaprojektowaną dla studia stylizacyjnego Bertone za swoje najlepsze dzieło. Scaglione, który mniej więcej w tym samym czasie wywołał sensację projektując tak zwane BAT, samochody futurystyczne zbudowane na podwoziu Alfy Romeo 1900, otrzymał zadanie zaprojektowania samochodu sportowego o bardzo wysokich osiągach - „Gran Turismo" (GT), wyposażonego w silnik 1900.

Projektant zaprezentował dwie wersje nadwozia, dwumiejscowe coupé (nazwane później 2000 Sportiva) i kabriolet. Ważąca niewiele ponad 900 kg bez obciążenia i z krótkim rozstawem osi, Alfa 2000 Sportiva jest bardzo zwinna i łatwa w prowadzeniu. Konstrukcja główna opiera się na rurowej ramie nośnej. Oryginalny silnik 1900 został stuningowany i wyposażony w hemisferyczne czyli półokrągłe komory spalania. Zapewnia moc aż 138 KM, dzięki którym może osiągać maksymalną prędkość równą 220 km/h.

W zakresie zawieszenia, najbardziej wyszukane i innowacyjne rozwiązanie oferuje zawieszenie tylne typu De Dion, natomiast skrzynia biegów jest już pięciostopniowa.

Wyprodukowano zaledwie 2 egzemplarze Coupé Alfa Romeo 2000 Sportiva: jeden w kolorze szarym metalizowanym, będący własnością Muzeum Alfy Romeo, i drugi w kolorze czerwonym należącym do prywatnego kolekcjonera. 

Należy przypomnieć, że Scaglione zaprojektował także Alfę Romeo Giulietta Sprint i legendarną Alfę Romeo 33 Stradale.

Alfa Romeo Giulietta SZ "coda tronca" (1960)

"Giulietta SZ" z roku 1960 została wykonana przez pracownię Carrozzeria Zagato, historycznego partnera Casa del Biscione dla „gentleman drivers", którzy mogli nią rywalizować w kategorii Gran Turismo do 1,3 pojemności silnika". Alfa Romeo Giulietta SZ została zbudowana na ramie "Sprint Speciale".

Jedną z wyjątkowych cech "SZ" jest bez wątpienia niewielka waga (740 kg w drugiej serii) która, w połączeniu z aerodynamiczną smukłą linią - pozwala osiągnąć 200 km/h, zadziwiającą prędkość dla 1,3-litrowego silnika wolnossącego.

Druga seria, wyróżniająca się nadwoziem ze ściętym tyłem "coda tronca" (lub "coda di Kamm") posiada jeszcze lepsze osiągi aerodynamiczne i wyposażona jest w hamulce tarczowe.

Giulietta SZ, w obydwu seriach została wyprodukowana w 210 egzemplarzach, z czego 30 ze ściętym tyłem (coda tronca).

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Do kawy
Audi Front 225 Roadster - zapomniany elegant
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.