x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Największy tomograf komputerowy świata

07.02.2015, 15:24 przez Bogusław Korzeniowski

Tak dokładnie jeszcze żadne urządzenie nie badało nadwozi w Audi: z dokładnością do mikrometra, co odpowiada mniej więcej jednej setnej średnicy włosa. Jedyny tego rodzaju na świecie tomograf komputerowy (CT) prześwietla w Audi w Neckarsulm nie tylko pojedyncze podzespoły, lecz – i to jest właśnie wyjątkowe – także całe nadwozia. 

To właśnie dzięki tej zalecie – możliwości prześwietlenia całych obiektów bez konieczności ich dotykania i naruszania – tomograf Audi mógł zbadać wyjątkowego „pacjenta”: liczącą prawie 2 tysiące lat mumię ibisa z Abydos w Egipcie, udostępnioną przez Heskie Muzeum Krajowe w Darmstadt.

Dr Erwin Keefer z Krajowego Muzeum Wirtembergii jest zachwycony pierwszymi zdjęciami antycznego skarbu: „Po raz pierwszy w Niemczech zmumifikowany obiekt został prześwietlony w przemysłowym tomografie komputerowym. Te zdjęcia o wyjątkowo dużej rozdzielczości pozwolą nam zrobić spory krok do przodu w naszych badaniach.”

Keefer widzi w tomografie Audi najnowocześniejszą metodę badania zmumifikowanych obiektów. Dotychczas możliwe było jedynie wykonywanie dwuwymiarowych zdjęć rentgenowskich, zdjęcia z tomografu są 50-krotnie wyraźniejsze. Dzięki temu tworzone są trójwymiarowe obrazy, na podstawie których można zbadać nawet pióra mumii ptaka pod kątem obecności roztoczy i pcheł.

Zdjęcia ibisa dostarczyły zespołowi badaczy szczegółowych informacji o ogólnym stanie świętego ptaka z Egiptu. Keefer i jego zespół otrzymali podstawy do wyciągnięcia wniosków na temat wyglądu skóry i jej powierzchni, zawartości żołądka, budowy ścięgien, organów lub kręgosłupa szyjnego – informacje z dokładnością co do komórki, których nie udało się uzyskać przy użyciu urządzeń rentgenowskich.

Także preparatorka heskiego muzeum w Darmstadt, Michaela Kurbel, widzi wielkie zalety tomografii komputerowej: „Możemy całkowicie rozebrać mumię, nie niszcząc fizycznie jej bandaży tak, że eksponat pozostaje nienaruszony.” Dzięki animacji 3-D uda się nawet przedstawić lot tego świętego ptaka.

Ibisy z Egiptu należą do najczęściej spotykanych mumii zwierzęcych. Ptaki te były trzymane w dużych ilościach w wolierach po to, aby po śmierci i zabalsamowaniu złożyć je jako ofiary bogowi Thotowi, którego przedstawiano właśnie pod postacią ibisa.

Wróćmy jednak do właściwego zadania tomografu komputerowego Audi w Neckarsulm: kosztujące prawie milion euro i ważące dziesięć ton urządzenie zwykle bada połączenia w aluminiowych i w lekkich konstrukcjach. 

Promienie rentgena „kroją” przy tym spawy, połączenia prasowane, spawy laserowe i złącza zaciskane. „Ważną nowością jest fakt, że elementy te mogą być badane w sposób bezkontaktowy, bez ich niszczenia” – mówi dr Manfred Sindel z działu Zapewnienia Jakości Technologii Aluminiowych w Audi.

Dotychczas, aby zbadać ewentualne niedokładności, konieczne było wycinanie poszczególnych elementów z karoserii. Możliwości zastosowania tomografu są bardzo różnorodne: od najmniejszych podzespołów elektronicznych o wymiarach nie przekraczających trzech milimetrów do elementów nadwozia o długości ponad pięciu metrów.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Technika
Vorsprung durch Technik - karoseria
brak komentarzy
Testy samochodów
Test Audi A8 - samochód za pół miliona
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.