x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Nissan z lakierem świecącym nocą

16.02.2015, 18:40 przez Bogusław Korzeniowski

Nissan jako pierwszy producent samochodów zastosował świecący w nocy lakier, aby zwrócić uwagę na to, jak dzięki w pełni elektrycznemu modelowi LEAF, który jest liderem rynku aut z takim napędem, ludzie coraz chętniej wykorzystują energię słoneczną w swoich domach.

Nissan podjął współpracę z wynalazcą Hamishem Scottem, twórcą nanoszonej metodą natryskiwania powłoki STARPATH, która absorbuje energię promieniowania UV w ciągu dnia, a po zmroku oddaje ją w postaci światła emitowanego przez 8 do 10 godzin.

Wprawdzie świecące samochodowe lakiery oraz folie już od jakiegoś czasu są dostępne na rynku, to jednak „zasilany" ultrafioletem lakier opracowany specjalnie dla Nissana jest wyjątkowy ze względu na tajną formułę opartą wyłącznie na składnikach organicznych. Jednym z nich jest bardzo rzadki minerał - glinian strontu - bezzapachowa oraz chemicznie i biologicznie obojętna substancja w stanie stałym.

Wiele zewnętrznych firm oferuje świecące w ciemnościach lakiery samochodowe, ale są one nieorganiczne. Nissan jest pierwszym producentem, który sam zastosował technologię świecącego w ciemnościach lakieru, a na dodatek nieszkodliwego dla środowiska. Trwałość wyjątkowego lakieru Nissana - gdyby był komercyjnie dostępny - jest oceniana na 25 lat.

Dzięki kosztom eksploatacji wynoszącym nie więcej niż 8 groszy na kilometr, właściciele Nissanów LEAF w ciągu roku oszczędzają znaczne kwoty, które mogą przeznaczyć na różne cele. Do najpopularniejszych w Wielkiej Brytanii należy montaż paneli słonecznych na dachach domów, co pozwala zmniejszyć ślad węglowy gospodarstwa domowego, a także efektywnie i za darmo ładować akumulator pojazdu.

Z badań przeprowadzonych ostatnio przez Nissana wynika, że 89% właścicieli modelu LEAF ładuje swoje samochody w domu, nocą. Mimo że panele słoneczne nie gromadzą energii i produkują ją tylko w ciągu dnia, to ewentualne nadwyżki mogą być wprowadzane do krajowej sieci, za co właściciel domu wyposażonego w taką instalację otrzymuje zapłatę zmniejszającą koszty nocnego ładowania.

Podobne artykuły

Premiery
Nissan LEAF – elektryczny przełom
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.