x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Genewa 2015: Mercedes Maybach – historia kołem się toczy [GALERIA]

03.03.2015, 12:07 przez Paulina

Historia Maybach’a rozpoczęła się w roku 1885, gdy panowie Gottlieb Daimler wraz z szefem swojego biura konstrukcyjnego Wilhelmem Maybach zaprezentowali motocykl napędzany silnikiem spalinowym (przypominam było to rok przed narodzinami samochodu spalinowego!). Następnie w fabryce Daimlera, Wilhelm Maybach dał się poznać jako doskonały konstruktor i to jemu zawdzięczamy pojazd stanowiący podstawy wszystkich późniejszych konstrukcji – model SIMPLEX (na cześć pięknej córki konsula Emila Jelinek nazwano go od jej imienia Mercedes i od tego czasu wszystkie wersje z trójramienną gwiazdą noszą tą nazwę).

Ponownie o Maybachu stało się głośno w latach dwudziestych, kiedy syn Wilhelma – Karl - rozpoczął produkcję samochodów firmowanych własnym nazwiskiem. Kolejnym przełomem był rok 1930, kiedy Maybach zaprezentował arcydzieło ówczesnej techniki - model z dwunastocylindrowym silnikiem, noszący nazwę Maybach Zeppelin (jednostka o pojemności 7 978 ccm miała moc 200 KM).  Okres świetności firmy minął jednak wraz ze zmniejszeniem popytu na samochody luksusowe, a w roku 1945 firma Maybach przestała istnieć.

O marce ponownie stało się głośno pod koniec lat 90-tych XX wieku, gdy zaprezentowano concept car noszący tę nazwę, a prawdziwa medialna burza rozpętała się w roku 2002, gdy firma Mercedes zaprezentowała model będący odrodzeniem legendarnego stylu i elegancji. Jednakże i tym marka przestała istnieć. W listopadzie 2011 roku prezes Daimlera Dieter Zetsche poinformował o likwidacji marki Maybach w roku 2012 z powodu słabych wyników finansowych.

W listopadzie 2014 roku Daimler ogłosił jednak, że marka zostanie reaktywowana, ale w formie luksusowej wersji modeli Mercedesa, a nie jako samodzielny byt.

Po raz pierwszy model noszący nazwę Mercedes Maybach zaprezentowano w Chinach i USA, czyli na największych rynkach zbytu Mercedesa Klasy S. Teraz przyszedł czas na Europę i w Genewie mamy okazję „dotknąć” ten najbardziej prestiżowy model Mercedesa.

Od samego początku opracowywania nowej Klasy S przyjmowano, iż standardowo jest to wersja o wydłużonym rozstawie osie. Stąd też odmiennie niż zazwyczaj, gdzie „wydłużano rozstaw osie” dla samochodów luksusowych Long, tutaj „skrócono rozstaw osi” dla samochodów najpowszechniej oferowanych. Wydawało się to logiczne, gdyż przecież na tej platformie miał powstać Mercedes Maybach i wszystkie obliczenia konstrukcyjne lepiej było przeprowadzić jednorazowo od początku realizacji projektu. Jednak model finalny przerósł moje oczekiwania. Nie wykorzystano bowiem większego rozstawu osi, ale… wydłużono go o kolejne 20 cm. W efekcie powstała limuzyna mająca rozstaw osi 3365 mm, oraz długość 5453 mm (Klasa S ma rozstaw osi 3035 mm i długość 5116 mm, a wersja Long odpowiednio 3165mm i 5246 mm). Do napędu stosowane są jednostki 6,0 V12 - 530 KM lub 4,7 V8 – 456 KM. Warto podkreślić, że dzięki nim ważący 2,2 tony kolos przyspiesza 0-100 km/h w czasie 5sek.

Mając wnętrze równe poprzednim modelom Maybacha zadbano o jakość, wyposażenie i komfort jakie znaliśmy jedynie w tych modelach. Tak więc z tyłu są dwa indywidualne lotnicze fotele typu biznes class z wysuwanym podnóżkiem, które są oczywiście elektrycznie regulowane, podgrzewane i chłodzone. Miedzy nimi umieszczono konsolę zapewniającą chłodzenie lub utrzymywanie w cieple napojów. Zastosowane są również specjalne stoliki składane pionowo i chowane obok siedzących (opcja jak w samolocie). Różnica w stosunku do dotychczasowych wersji Maybach dotyczy jednak systemów audio/tv. Ze względu na kolosalny przeskok technologiczny, zastosowane obecnie ekrany są cieńsze, większe mają lepszą rozdzielczość i zapewniają łączenie z internetem on line.

A cena?

Okazuje się, że nie będzie ona straszna. Wersja z silnikiem V8 w standardzie kosztować będzie w Polsce od 550 000 zł, a wersja V12 od 840 000 zł. Niestety jaka może być cena topowa nie wiemy, gdyż jeszcze nie znamy poziomów wyposażenia i dopłat do poszczególnych opcji.

Bogusław Korzeniowski

Podobne artykuły

Aktualności
Genewa 2015 – spojrzenie w przyszłość [GALERIA]
brak komentarzy
Aktualności
Genewa 2015: Infiniti QX30 - napędzane emocjami! [GALERIA & VIDEO]
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.