x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Genewa 2015: KARL – następca Agilii [GALERIA]

03.03.2015, 12:50 przez Paulina

Kiedy latem 2013 podczas prezentacji w Polsce Opla ADAM rozmawiałem z dyrektorem firmy Opel w Polsce Wojciechem Mieczkowskim i sugerowałem, że cena Adama jest za wysoka jak tę klasę i oferty konkurencji powiedział, że ADAM nie jest następcą Agilii. Następca będzie prezentowany wkrótce.

W Genewie 2015 wszystko stało się jasne. Następcą Agilii jest KARL.

KARL to klasyczny samochód segmentu A, ale wprowadził w stylistykę klasy coś nowego. Wprawdzie model ma długość 363 cm jak konkurenci (Vw up! ma długość – 354 cm, Fiat 500 – 354,5 cm, Chevrolet Spark – 363 cm, a Hyundai i10 – 366,5 cm), ale stylistom udało się opracować sylwetkę nie przypominającą klasycznych maluchów. Patrząc na zdjęciach i nie mając skali porównawczej, możemy nawet sugerować się, iż jest to model plasujący się o klasę wyżej. Ten kształt podkreślają dwie zdecydowanie poprowadzone linie, biegnące na wysokości klamek, a wzmacniają duże przednie i tylne światła, dzięki którym sylwetka samochodu zdradza wyjątkową dbałość o każdy detal. Są to zatem symptomy znane z modeli z wyższych klas.

Rzadko spotykaną w tej klasie dbałość potwierdzają także elementy wyposażenia. Karl może także zostać bowiem wyposażony w system ostrzegania przed niesygnalizowaną zmianą pasa ruchu i dzięki czujnikom w przednich kamerach skanujących drogę, system ostrzega kierowcę o niezamierzonym opuszczeniu pasa ruchu za pomocą sygnału akustycznego oraz migającej żółtej diody w panelu wskaźników.

Dodatkowo właściciele KARLa mogą pozostawać w stałej łączności z otoczeniem dzięki opracowanemu przez firmę Opel systemowi multimedialnemu IntelliLink, który umożliwia łatwą integrację urządzeń z systemem Android i Apple iOS oraz pozwala na połączenie smartfona z samochodem.

Oczywiście w wersji standardowej to wszystko nie występuje, gdyż są to opcje płatne zwiększające cenę pojazdu. Na razie nie wiemy jaka będzie cena modelu w Polsce (w Niemczech cena od 9500 Euro), ale zapewne dowiemy się wkrótce gdyż sprzedaż rozpoczniecie jeszcze przed wakacjami.

A silnik?

Pod maską kryje się supernowoczesny trzycylindrowy silnik benzynowy o pojemności jednego litra i mocy 75KM, charakteryzujący się wysoką kulturą pracy i wydajnością. Został on opracowany specjalnie dla modelu KARL i od początku wszelkie próby drogowe odbywały się z tą jednostką i z synchronizowaną z nim skrzynią przekładniową

Na koniec warto zwrócić uwagę na nazwę modelu. Karl to imię jednego z synów Adama Opla założyciela firmy (który zresztą nigdy nie wyprodukował samochodu). Nie do końca wiadomo, czy imiona Adam i Karl były tylko chwilowym wykorzystaniem nowego nazewnictwa, czy też trend ten zostanie utrzymany. Warto bowiem pamiętać, że Adam Opel miał pięciu synów…

Bogusław Korzeniowski

Podobne artykuły

Aktualności
Genewa 2015: Mercedes CLA Shooting Brake – dar od Boga [GALERIA]
brak komentarzy
Aktualności
Genewa 2015: Mercedes Maybach – historia kołem się toczy [GALERIA]
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.