Najdoskonalszy luksusowy SUV świata

16.09.2012, 00:20 przez konrad

Domowe zacisze

Range Rovery słyną z zapewniania pasażerom poczucia  kompletnego odizolowania od świata zewnętrznego, a nowy model

został stworzony tak, aby spełniać najwyższe standardy samochodu luksusowego. Pieczołowita dbałość o szczegóły w trakcie całego procesu tworzenia samochodu pozwoliła wyeliminować wszystkie źródła niepożądanego hałasu i nierówności terenu, a rozwiązania takie jak rygorystycznie zoptymalizowana struktura nadwozia, powłoka akustyczna na szybach przedniej i bocznych oraz nowe, podwójnie izolowane mocowania silnika pozwoliły na znaczne obniżenie poziomu decybeli w kabinie. Architektura nowego podwozia została połączona ze stworzonym zupełnie od nowa zawieszeniem hydraulicznym, co pozwoliło inżynierom osiągnąć jeszcze bardziej luksusowy komfort i wygodę jazdy, poprawić właściwości jezdne oraz większą pewność i zwinność przy pokonywaniu zakrętów.

Klienci mają teraz wybór pomiędzy dwoma silnikami benzynowymi (5-litrową jednostką 375 KM LR-V8 oraz 510 KM LR-V8 z doładowaniem) oraz dwoma silnikami Diesla (3-litrowym silnikiem 258 KM TDV6 i jednostką 4,4-litrową 339 KM SDV8), z których wszystkie współpracują z bardzo płynną i szybko reagującą ośmiostopniową skrzynią biegów.

Lekka konstrukcja zwiększa osiągi i wytrzymałość

Zupełnie nowy Range Rover posiada rewolucyjną kadłubową strukturę nadwozia, która jest o 30% lżejsza niż stalowe nadwozie poprzedniego modelu. W połączeniu z rozwiązaniami zmniejszającymi masę podwozia i układu napędowego, lekka struktura przyczyniła się do oszczędzenia aż do 350 kg w porównaniu do poprzedniego modelu. Taka zaoszczędzona masa podkreśla charakterystyczne dla Range Rovera poczucie swobodnych osiągów, ale także poprawia wydajność. Na przykład model z silnikiem LR-V8 o mocy 510 KM z doładowaniem może teraz przyspieszyć od 0 do 100 km/h w jedyne 5,4 sekundy, to znaczy o 0,8 sekundy mniej niż poprzedni model. Zużycie paliwa obniżono o 9%.

Lekka struktura umożliwiła także rozszerzenie gamy modelowej o nowy 3-litrowy silnik TDV6. Z osiągami tak potężnymi, jak poprzedni Range Rover TDV8 o pojemności 4,4 litra, mniejszy silnik pozwala na zaoszczędzenie w sumie aż do 420 kg i zapewnia  redukcję o 22 % zużycia paliwa i emisji CO2, osiągając poziom 7,5 litra/100 km oraz 196 g/km.

Nowy ekologiczny charakter Range Rovera zostanie podkreślony, dzięki wprowadzeniu najnowocześniejszego, bardzo wydajnego hybrydowego silnika Diesla w 2013 roku.

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.