x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Ford Fusion – typowe usterki, poradnik kupującego

13.03.2015, 15:57 przez Paulina

Ford Fusion to samochód, który ciężko zakwalifikować do jednego segmentu. Koncern stworzył więc dla niego nową kategorię: UAV (Urban Activity Vehicle, czyli w wolnym tłumaczeniu „samochód miejski dla aktywnych”). Miał on pełnić rolę uniwersalnego – zarówno na weekendowy wypad rodzinny, jak i miejskiego „pogromcy krawężników”. Produkowany w latach 2002-2013 łączy cechy małego kombi, minivana oraz crossovera. Czy slogan „jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego” sprawdzi się w tym przypadku? Zapraszamy do lektury!

Ford Fusion – wersje silnikowe oraz wersje wyposażenia

Niestety oferta Forda w przypadku tego modelu nie była zbyt bogata. Raptem trzy silniki benzynowe, 1.25i Zetec (75 KM), 1.4i Duratec (80 KM) i 1.6i Duratec (100 KM) oraz dwa wysokoprężne 1.4 Duratorq TDCi (68 KM) i 1.6 Duratorq TDCi (90 KM). Pierwsza z nich jest praktycznie niespotykana, nie przyjęła się bowiem na naszym rynku. Benzynowy 1.4 jest nieelastyczny i ma jedną poważną wadę – bardzo źle znosi instalację LPG. Najrozsądniejszym wyborem jest jednostka 1.6i lub 1.6 TDCi. Warto dodać, że awaryjność w każdej z nich jest porównywalnie niska. W słabszym dieslu czasem zdarzają się wycieki oleju, a kultura jego pracy pozostawia wiele do życzenia…
Również 3 opcje mamy do wyboru, gdy chodzi o standard wyposażenia – Ambiente, Trend i Elegance (mówimy tu oczywiście o wersjach przeznaczonych na rynek polski, nazewnictwo może się różnić w zależności od kraju pochodzenia). Większość tych pojazdów na rynku wtórnym jest jednak rodzimego pochodzenia.

Wnętrze nie zaskakuje innowacyjnością – prosta deska, czytelne zegary. Pierwsze odczucie może być nieco dziwne, ponieważ w aucie siedzimy dosyć wysoko. In plus można na pewno zaliczyć bagażnik – ma pojemność sięgającą od 335 aż do 1175 litrów oraz imponująco dużą powierzchnię załadunkową!

W 2005 roku Fusion przeszedł delikatny facelifting. Zmiany nie były znaczące – nieco zmieniono profil przedniego zderzaka oraz zmieniono przednie reflektory. Poprawiono także tablicę rozdzielczą – jest jeszcze bardziej czytelna. Wtedy też rynek ujrzał jednostkę 1.25i Zetec.

Koszty eksploatacji

Mimo wielu zarzutów w kierunku niemieckiego producenta spod znaku niebieskiego owalu tu musimy wszystkich pozytywnie zaskoczyć – mechanika w Fusionie na tle podobnych konkurentów wypada wręcz wzorowo! Również ceny części nie są wygórowane – za standardowy przegląd (obejmujący wymianę oleju oraz filtrów oleju, powietrza i kabinowego) w dobrym serwisie wielomarkowym zapłacimy nie więcej jak 400zł. Tyle też kosztować nas będzie wymiana klocków z tarczami. Szukając części zamiennych można trafić na najczęściej korodujący element – tylną klapę! Co ciekawe, błotnika na przykład w zamienniku nie ma, pozostaje szukać używki lub udać się do ASO…
Warto dodać, że tylko 5% tych samochodów 5-6 letnich trafia do serwisu z poważną usterką. To wynik bijący na głowę stereotypowo najbardziej niezawodną Toyotę. Jako że nie ma aut idealnych, w Fusionie bardzo szybko zużywają się amortyzatory. Trzeba też regularnie kontrolować łożyska podpory półosi oraz łożyska piast kół tylnych.

Kupno używanego Forda Fusiona? Jesteśmy na tak!

Najpoważniejszym minusem Fusiona jest niewątpliwie spalanie, zwłaszcza silniki benzynowe. Ford zaskakuje pozytywnie jednak pod wieloma innymi aspektami: niezawodnością, niskimi kosztami utrzymania oraz funkcjonalnością. Uwaga! Na ryku wtórnym jest bardzo dużo modeli poleasingowych (firmy także przy wyborze floty kierują się kosztami utrzymania parku pojazdów) z dużymi przebiegami i śladami napraw wykonanych „budżetowo”. Jeśli jednak wykażecie odrobinę cierpliwości, a wyselekcjonowanym modelem podjedziecie do niezależnego warsztatu mechanicznego w celu obiektywnej oceny stanu technicznego – na pewno nie pożałujecie zakupu.

Bartek Wyka.

Podobne artykuły

Opony
Ford Fusion - jakie opony dobrać do tego modelu?
brak komentarzy
Porównanie OC AC
Ubezpieczenie OC AC Ford Fusion
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.