Nissan GYM - siłownia za kierownicą

01.04.2015, 09:27 przez Bogusław Korzeniowski

Nissan GYM - siłownia za kierownicą

Opcja umożliwiająca wyłączenie systemów wspomagających kierowcę w celu zadbania o muskulaturę, czyli siłownia w twoim samochodzie podczas jazdy

Nissan słynie z innowacyjnych systemów wspomagających kierowcę, ale będzie też pierwszym producentem pojazdów, który zaoferuje możliwość ich całkowitego wyłączenia.

Celem tego odważnego posunięcia jest pomoc kierowcom w utrzymaniu kondycji, gdyż jak wykazały badania przeprowadzone w Europie, pod względem tężyzny fizycznej kierowcy z tego regionu świata wypadają najsłabiej.

Nowa funkcja GYM, dostępna początkowo w najlepszych w swoich kategoriach crossoverach X-Trail i Qashqai, umożliwia wyłączenie wszystkich systemów wspomagających kierowcę jednym naciśnięciem przycisku. Dzięki temu kierowca będzie mógł poćwiczyć mięśnie w trakcie dojazdu do pracy.

Przycisk dezaktywuje nie tylko takie innowacyjne systemy, jak asystent parkowania, ale także inne funkcje, które wielu kierowców uważa za oczywiste i niezbędne w samochodzie - w tym wspomaganie układu kierowniczego czy elektryczne sterowanie otwieraniem szyb. Zwiększa się także opór pedałów przyspieszenia, hamulca i sprzęgła, a do operowania dźwignią zmiany biegów trzeba użyć większej siły.

W trakcie takich ćwiczeń pokładowy system multimedialny zlicza spalone kalorie i śledzi postęp kierowcy poprzez nową aplikację Gym And Go.

Inspiracją dla tego pomysłu były wyniki badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Lurze (Szwecja). Tamtejsi naukowcy ustalili, że europejscy kierowcy, którzy wskutek dużego natężenia ruchu coraz więcej czasu spędzają w samochodach, przybierają na wadze i są coraz mniej sprawni fizycznie.

Dyrektor ds. dobrostanu klientów w firmie Nissan, dr P. Taka, powiedział: „Bardzo poważnie traktujemy zdrowie i dobre samopoczucie naszych klientów - zależy nam przecież, aby żyjąc dłużej kupowali więcej samochodów. Opracowaliśmy więc system, który się do tego przyczyni".

„Wprowadzenie jazdy autonomicznej będzie kolejną okazją do korzystania z funkcji GYM. W przyszłości samochody będą jeździły same, a ich pasażerowie będą wykorzystywali poszczególne przyrządy w kabinie jako sprzęt treningowy. Na kierownicy można będzie ćwiczyć bicepsy, a zmodyfikowane pedały pomogą rozwijać muskulaturę nóg".

Do prac nad systemem Nissan zaprosił ekspertów w dziedzinie fitnessu. Osobisty trener Raol Pofil, który prowadzi Centrum Fitnessu Le Mensonge w Paryżu powiedział: „Nissan zlecił mi opracowanie programu, który pomógłby kierowcom spalać więcej kalorii i uzyskać szczuplejsze ciało bez rezygnowania z komfortu jazdy samochodem. Mój program pozwala osobie dojeżdżającej autem do pracy spalić średnio 1 415 kalorii tygodniowo".

Inżynierowie z Europejskiego Centrum Technicznego Nissana w pomysłowy sposób zainstalowali tę technologię w czterech prototypowych Nissanach X-Trail. Jedyna różnica wizualna to wysuwane klapki w drzwiach, pod którymi ukryto korbki do ręcznego opuszczania szyb.

Hiszpan Juan D'Aprilia był jednym z czterech klientów Nissana, którzy wzięli udział w teście. W ciągu 9 miesięcy użytkowania modelu X-Trail z systemem GYM stracił 22 kilogramy.

„Nie robiłem niczego poza codziennymi dojazdami do Barcelony" - powiedział. „Ale to wystarczyło, aby zmienić moje życie - jestem szczuplejszy w pasie o 20 centymetrów i mam większe bicepsy. Znalazłem także nową dziewczynę, choć sądzę, że to raczej zasługa mojego samochodu, który bardzo jej się podoba".

Zachęcony wynikami testów, Nissan postanowił niezwłocznie wdrożyć tę technologię do produkcji seryjnej, a pierwszy samochód z nowym systemem zostanie wydany klientowi już 1 kwietnia 2015 r. Pierwsza partia samochodów z systemem GYM jest także dostępna w specjalnym planie finansowania z rzeczywistą roczną stopą oprocentowania 1%.

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.