x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

To już 10. sezon Kia Lotos Race - trochę historii

01.04.2015, 14:45 przez Paulina

Kia Motors Polska, która w 2006 roku zainicjowała wyścigowy puchar małego i taniego Picanto, a później również mocniejszego i droższego pro_cee’da, pisze historię polskiego sportu samochodowego. Markowy puchar Kia Lotos Race to najdłużej trwająca seria wyścigów w historii polskiego motosportu. W pierwszy weekend maja, na węgierskim torze Hungaroring, rozpocznie się już 10. sezon wyścigowych zmagań młodych kierowców.

Przygoda polskiego importera aut Kia ze sportem samochodowym zaczęła się na początku 2006 roku. Za bazę do stworzenia profesjonalnie przygotowanego samochodu wyścigowego, bezpiecznego i jednocześnie taniego, posłużyła poprzednia generacja Picanto – najmniejszego modelu w gamie aut marki Kia. Głównym założeniem Kia Picanto Cup było umożliwienie realizacji sportowych marzeń młodym zawodnikom, którzy chcieli rozpocząć karierę kierowców wyścigowych. Dzięki temu, że modyfikacje techniczne auta ograniczono do minimum – poza wyposażeniem go w bardzo solidny pakiet bezpieczeństwa (klatkę bezpieczeństwa, sportowe – pasy i fotel itp.) – cena samochodu przygotowanego do startów nie przekroczyła 30 tys. złotych. Spore nagrody finansowe dla najlepszych zawodników w poszczególnych rundach i za zwycięstwo w całym cyklu w dużej mierze pozwalały zrekompensować im koszty udziału w wyścigach.

W pierwszym sezonie Kia Picanto Cup odbyło się 7 rund, rozegranych wyłącznie na polskich torach wyścigowych – w Poznaniu i w Kielcach. Na koniec pierwszego roku wyścigowych zmagań sklasyfikowano aż 34 kierowców, w tym 6 kobiet. W stawce, obok doświadczonych zawodników znaleźli się nowicjusze, którzy wyścigowe licencje odebrali tuż przed pierwszym wyścigiem.W 2007 roku partnerem strategicznym wyścigowej serii, powołanej do życia przez firmę Kia Motors Polska, został Lotos Oil i nazwa pucharu zmieniła się na Kia Lotos Cup. W drugim sezonie trwania pucharu o zwycięstwo walczyło aż 46 zawodników, wśród których było 8 kobiet. Nowością dla organizatorów i zawodników było rozegranie jednej z rund poza granicami Polski, na  Hungaroringu właśnie. W sezonie 2015 zaledwie jedna z sześciu rund odbędzie się w Polsce.

Po dwóch latach zmagań małych Picanto na wyścigowych torach, w 2008 roku, Kia Motors Polska powołała do życia równoległy puchar większego i droższego pro_cee’da. W ten sposób, za sprawą uruchomienia drugiego pucharu, Kia Motors Polska zaczęła tworzyć historię wyścigów samochodowych w Polsce, zapisując się w niej jako jedyny – jak dotychczas – producent aut, który równolegle firmował dwie serie wyścigowe. Ze względu na lokalizację torów, które w sezonie 2008 gościły dwie karawany kolorowych samochodów wyścigowych – na Węgrzech i na Słowacji oraz w Czechach i w Polsce – puchar Kia Lotos Cup z przedsięwzięcia lokalnego przerodził się w międzynarodowe.

2009 rok był czwartym sezonem wyścigów z udziałem małych Picanto i drugim, w którym zawodnicy wyjeżdżali na tory również za kierownicą wyścigowych pro_cee’dów. Walka o tytuły Mistrzów Polski w klasie cee’d Lotos Cup i Picanto Lotos Cup znowu była międzynarodowa. Dwie rundy odbyły się na torze w Poznaniu, pozostałe rozegrano na torach na Węgrzech (Hungaroring), w Niemczech (Hockenheim) i w Czechach (tory w Moście i w Brnie).

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Nadjeżdża Nowa Kia Picanto!
brak komentarzy
Aktualności
Rozpoczęła się rekrutacja do Mistrzostw Polski Kia Picanto 2015 „KIA LOTOS RACE”
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.