x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Dacia Duster 4x4: terenówka z krainy Draculi

28.05.2012, 16:14 przez Bogusław Korzeniowski

Na rynkach światowych jest obecnie coraz większe zapotrzebowanie na przestronne i solidne pojazdy z napędem na cztery koła. Wszystkie samochody tej klasy mają jednak jedną cechę wspólną: wysoką cenę. Producent taniego SUV-a ma więc szansę na sukces…

Szefowie koncernu Renault, po dokładnych badaniach rynku i analizie sprzedaży na własnym podwórku (Nissan to jeden z największych producentów modeli SUV, a Renault także ma w ofercie SUV - model Koleos) zadecydowali o wprowadzeniu na rynek taniego SUV-a. Stworzyć miała go, specjalizującą się produkcji niedrogich modeli, Dacia. Przepis na stworzenie taniej wersji: sprawdzone podzespoły i niski koszt finalny.

Dacia Duster 4x4 - założenia

Zaprojektowany Duster został opracowany na płycie podłogowej Logana, a przednie zawieszenie typu Mc Pherson z wahaczami trójkątnymi, przejęto z Logana i Sandero (zostało wzmocnione, aby sprostać wymaganiom stawianym samochodom terenowym). Dodatkowo wersja 4x4 jest z tyłu wyposażona w specjalnie opracowane zawieszenie wielowahaczowe, a wersja 4x2 jest wyposażona w sprężystą oś typu H która cechuje się niezbędną wytrzymałością. W układzie napędowym 4x4 wykorzystano sprawdzone podzespoły japońsko/francuskiego Aliansu – tylny most i sprzęgło Nissana oraz nowa 6-biegowa skrzynia TL8 (opracowana na bazie sprawdzonej skrzyni TL4 stosowanej w gamie Renault i Nissana). Całość należało jeszcze opakować w efektowny ubiór i… tani SUV gotowy.

W efekcie Dacia Duster wyróżnia się: poszerzonymi błotnikami, chromowanym grillem, światłami z podwójnym układem optycznym czy masywnym zderzakiem. Nie oznacza to jednak, że Dacia jest jedynie efektownie opakowaną terenową atrapą. Ze względu na zróżnicowane potrzeby klientów, jest ona dostępna w wersji 4x4 i 4x2, ale przystosowanie do użytku w terenie zapewniają: duży prześwit (20,5 cm w wersji 4x2 i 21 cm w wersji 4x4) oraz krótkie zwisy i dobre warunki pokonywania przeszkód (30° – kąt natarcia, 36° – kąt zejścia i 23° – kąt rampowy).

Porównując samochód z Hyundai’em Ix 35, który niedawno był promowany, można zauważyć iż producenci wybrali dwie drogi dotarcia do klienta. O ile Hyundai jest limuzyną zapewniającą dobre walory jezdne na trasie (wskazuje na to m.in. prześwit wynoszący 17 cm, i rozstaw kół 159 cm, podczas gdy Dacia ma 143 cm) i gorsze w terenie (kąt natarcia to 24,2°, kąt zejścia to 26,9°, a kąt rampowy 17°), to Dacia ma lepsze walory użytkowe w terenie, ale w mieście i na trasie – przynajmniej według danych katalogowych – niestety gorsze.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Nowa Dacia Logan – zapisy rozpoczęte
brak komentarzy
Aktualności
Dacia w Paryżu
1 komentarz

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.