x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Premiera Fiat 500 X – eXtremalna uniwersalność

10.05.2015, 13:29 przez Bogusław Korzeniowski

Znaczek „X" oznacza skrzyżowanie dróg pomiędzy bardzo zróżnicowanymi między sobą segmentami, wypełnionych ludźmi młodymi i dojrzałymi, miłośnikami piękna i znawców charakteru. Osobami dynamicznymi, prowadzącymi aktywne życie towarzyskie, rozwijającymi różne pasje i zainteresowania. To, co ich łączy, to ta sama chęć czerpania przyjemności z jazdy, wyrażania swojej osobowości poprzez wyróżniający styl. Dla nich wszystkich dzisiaj istnieje jasna i wyczerpująca odpowiedź: Fiat 500X.

Jaki zatem jest ten model?

To samochód który powstał na tej samej platformie co Jeep Renagade, więc układ jezdny jest bardzo zbliżony. Jednakże styl karoserii oraz układ napędowy są nieco inne.

Klient ma do dyspozycji dwie wersje 500X: pierwsza, dostępna w poziomach wyposażenia Pop, Popstar i Lounge, którą charakteryzują wyróżniające detale stylistyczne, z pewnością podbije serca młodej klienteli, dynamicznej i wielkomiejskiej. Natomiast druga, dostępna w wersji wyposażenia Cross i Cross Plus, której wygląd i wyposażenie są bardziej ukierunkowane na jazdę terenową, to idealna odpowiedź dla miłośników wolnego czasu i zajęć na świeżym powietrzu, którzy jednocześnie nie chcą rezygnować z wyjątkowego stylu Fiata 500X.

Wygląd samochodu, solidny i mocny, ale równocześnie nie stwarzający obrazu macho, to doskonała równowaga stylistyczna mająca pogodzić wymagania klientów, którzy poszukują komfortu, przestrzeni oraz wyposażenia typowego dla kompaktowych sedanów. Jednocześnie, nowy 500X robi ukłon w stronę tych, którzy codziennie muszą zmagać się z ruchem miejskim, dzięki swoim ograniczonym rozmiarom: jej długość to 4 metry i 25 centymetrów, szerokość 180 centymetrów i wysokość 160 centymetrów (w przypadku występowania relingów dachowych lub napędu 4x4, wymiary to odpowiednio 161 i 162 cm).

Nowy Fiat 500X jest dostępny zarówno w konfiguracji z napędem na dwa, jak i na cztery koła. Cechą szczególną napędu 4x4 nowego crossovera Fiata jest zastosowanie systemu odłączania osi tylnej, który umożliwia zredukowanie strat energii, kiedy nie jest konieczne wykorzystanie trybu 4x4, gwarantując w ten sposób większą oszczędność spalania. Jest to jedyny samochód z tego segmentu (oprócz Jeepa Renegade), który oferuje odłączanie osi tylnej, pozwalając płynnie przejść z napędu na dwa koła na napęd na cztery koła i zapewnić prawidłowe zarządzanie momentem pomiędzy osiami, bez jakiejkolwiek interwencji ze strony kierowcy.

Nowa 500X oferuje selektor jazdy „Mood Selector", który reaguje na silnik, hamulce, układ kierowniczy oraz skrzynię biegów (w przypadku automatycznego napędu), udostępniając trzy różne tryby, w zależności od sposobu jazdy - najbardziej odpowiedni do sytuacji czy warunków nawierzchni drogowej: Auto (najlepszy tryb pod względem komfortu, spalania i emisji CO2), Sport (w przypadku jazdy, która stawia na pierwszym miejscu osiągi) i All weather (maksymalne bezpieczeństwo, nawet w warunkach niskiej przyczepności).

W poziomach wyposażenia najbardziej odpowiednich do spędzania wolnego czasu, tryb All weather jest zastąpiony funkcją „Traction”, która w przypadku wersji 4x4 przyspiesza przekazywanie momentu obrotowego na oś tylną. Natomiast w wersjach z napędem na przód, uruchamia system kontroli „Traction Plus”, który z jednej strony poprawia własności jezdne na podłożu o niskiej przyczepności, a z drugiej strony jest bardziej ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem niż tradycyjne 4x4, zwiększając efektywność podczas codziennej, umiarkowanej eksploatacji terenowej samochodu (to jest przewaga nad Jeepem).

Cena wersji City zaczyna się od 59 900zł, a cena wersji offroad od 75 900 zł

Czy jest to zatem konkurent do (powstającego w tej samej fabryce) Jeepa Renegade?

Country Manager firmy Jeep w Polsce Sławomir Szałkowski powiedział, że zaokrąglone kształty Fiata 500X to alternatywa dla kanciastego stylu produktu lansowanego przez jego zespół. Tym samym bratobójczej walki raczej nie przewiduje.

Więcej o modelu podczas testu napiszemy wkrótce.

Bogusław Korzeniowski

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test Jeep Renegade – Al Pacino motoryzacji
1 komentarz

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.