x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Seat Leon ST – tajemnice kombi

19.05.2015, 08:21 przez Bogusław Korzeniowski

W koncernie Volkswagena przyjęto bardzo prostą zasadę podziału kompetencji i sprostania wymagań szerokiej grupy klientów. Audi ma produkować samochody klasy Premium i jest niezagrożone w swej ofercie, natomiast trzy firmy: Volkswagen, Seat i Skoda, mają oferować samochody dla ludzi szukających modeli tańszych. Jednakże i tutaj sięgnięto po rozwiązania pozwalające dotrzeć do różnych klientów. W przypadku niemieckiej marki Volkswagen samochody są adresowane do klienta wybierającego wersje o stonowanej stylizacji i dość bogatym wykończeniu wnętrza (najwyższy poziom cenowy i wyposażeniowy, w klasie dla najpowszechniejszego klienta). Skoda ma być marką oferującą przede wszystkim praktyczność i samochody będące wersjami „międzysegmentowymi”, czego przykładem jest np. Octavia będąca większa niż wersje segmentu C, ale mniejsza niż wersje z segmentu D. Hiszpańska marka Seat ma zaś zapewnić „hiszpański temperament”, czyli ma oferować modele o najbardziej sportowej sile uwodzenia. Bez wątpienia właśnie takim modelem jest Seat Leon oferowany w wersjach nadwoziowych 3 i 5 drzwiowych. Jednakże dodatkowo oferta ta wzbogacona jest o wersję kombi. Czyżby zatem zrezygnowano z zasady ukierunkowania produktów?

Kombi jest lepszy

Bez wątpienia nie jest to odejście od zasada przyjętych w koncernie. Trzeci członek rodziny Seata Leon łączy w sobie dynamizm, nowoczesny design, sportowy charakter i wyjątkową wszechstronność. Elegancka stylistyka jest niezwykle istotna. Jednak to, co przede wszystkim wyróżnia nowego SEAT-a Leona ST na tle konkurencji, to bogata paleta kolorów nadwozia do wyboru. Każda tonacja kolorystyczna – od Emocion Red aż po Technic Grey – została skomponowana i dobrana w taki sposób, aby trafić w indywidualne upodobania kierowcy i dopasować się do jego indywidualnego stylu. Prezentowany na zdjęciach model miał kolor Emocion Red i trzeba przyznać, że już sam widok wzbudza emocje. Gdy zatrzymywaliśmy się na dowolnym parkingu, samochód wzbudzał olbrzymie poruszenie oglądających właśnie poprzez wyrazistą, sportową czerwień (przypominam, ze kolor czerwony był przyznanym oficjalnie kolorem włoskich samochodów sportowych).

Oczywiście to co najbardziej cenimy w kombi to uniwersalność. Długość Leon-a ST wynosi 4535 mm ( w wersji 5 drzwiowej – 4370 mm) a pojemność bagażnika 587 litrów (w wersji 5 drzwiowej 380 litrów). Dodatkowo dzięki złożeniu foteli tylnych uzyskujemy płaską przestrzeń o pojemności 1470 litrów. Zapewne wiele osób zauważy, że bagażnik używa jedynie podczas pakowania zakupów, ale prawda jest taka, że mając samochód kombi zaczynamy poszukiwać zastosowania modelu, którego dotychczas nie potrzebowaliśmy.

Przykładem jest testowana wersja. Mając kombi okazało się, iż można było wybrać sią na nieplanowaną wcześniej wycieczkę rowerową. Ściągając przednie koła w trzech rowerach można je zapakować do bagażnika, a przy opuszczeniu tylko części tylnej ławki (jest ona składana 1/3 – 2/3) mamy jeszcze jedno miejsce z tyłu.

Tak wiec decydując się na SEAT-a Leona ST, wybieramy wygodę i przestrzeń. Jeśli będziemy potrzebować jej więcej, olbrzymi bagażnik stanie się jeszcze większy dzięki przyjaznemu w obsłudze systemowi składania tylnych siedzeń. Wystarczy pociągnąć za dźwignię, by w kilka sekund powiększyć bagażnik, który pomieści niemal każdy sprzęt. Na tym jednak nie koniec. Jeszcze więcej wolnego miejsca uzyskamy dzięki składanemu siedzeniu pasażera.

Uniwersalność takiego nadwozia w samochodzie segmentu C docenia w Europie co roku pół miliona kupujących. Co charakterystyczne aż 60% nabywców to osoby prowadzące własne inwestycje, oraz zakupy flotowe. W Niemczech jest to nawet 78 % nabywców tego segmentu.

Wnętrze kombi to plus, a gdzie jest haczyk?

Polska mentalność nie przewiduje, iż wszystko może być w porządku. Stąd też większość osób słuchając mych zachwytów nad samochodami kombi (bo przecież Leon ST nie jest pierwszym kombi którego chwalę) dopatruje się gorszej zwrotności, większego hałasu, czy zwiększonego zużycia paliwa. Tymczasem naprawdę trudno się do czegokolwiek doczepić. Jak wspomniałem wcześniej pojazd jest dłuższy od hatchbacka jedynie o 16,5 cm i to poprzez inną zabudowę tylnej partii. To zaś w żaden sposób nie wpłynie na stabilność pojazdu na trasie, czy na pogorszenie zwrotności w ruchu miejskim. Zarówno hatchback, jak i kombi ma średnicę zawracania 10,2 metra. Także przy większych prędkościach, mimo dużej tylnej powierzchni bocznej w kombi i związanych z tym możliwości drgań przy dużej prędkości, nie zanotowaliśmy żadnego dyskomfortu akustycznego.

Ponieważ jeździliśmy wersjami hatchback i kombi z silnikami TDI 150 KM możemy także pokusić się o stwierdzenie faktu, iż obydwie wersje mają identyczne walory eksploatacyjne. Prędkość maksymalna wynosi –podawana w katalogu- w obu przypadkach 211 km/h. Przyspieszenie jest –także wg katalogu - podane jako 8,6 sek (kombi) i 8,3 sek (hatchback), ale w czasie eksploatacji jest to niezauważalne. Także spalanie większe w przypadku kombi (w mieście o 0,2 l/100 km, na trasie o 0,1 l/100 km) chyba dla nikogo nie będzie odczuwalne.

Jedynym faktycznym minusem jest cena wyższa -w przypadku nadwozia kombi- 3 500 zł. Jednakże warto w tym przypadku zauważyć, że kwota 3500 zł to dopłata za identycznie wyposażony model. Tak więc jest ona równa zarówno w przypadku najtańszej wersji Reference 1,2 86 KM i wynosi 61 900 zł (hatchback) i 65 400 zł (kombi), ale także dla użytkowanych przez nas modeli Leon Tdi 150 Km Style. Te zaś kosztowały 97 200 lub 107 500 zł.

Dla kogo?

Nie będę chyba oryginalny gdy powiem, że to model dla każdego. Samochód bowiem jest ładny, a ponadto jeździ jak hatchback, zużycie paliwa ma jak hatchback, a użytkowość znacznie większą.

Tylko to wyższa cena…

Bogusław Korzeniowski

Podobne artykuły

Aktualności
Leon ST CUPRA od A do Z – zawsze na pole position
brak komentarzy
Aktualności
Leon ST CUPRA od A do Z – sportowe wnętrze rodzinnego auta
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.