x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Nadjeżdża KARL. Opel KARL [Video]

11.06.2015, 15:47 przez Bogusław Korzeniowski

Mały, ale przestronny, niezwykle atrakcyjny, a nade wszystko rozsądny — tego właśnie mogą oczekiwać nabywcy zupełnie nowego podstawowego modelu w ofercie marki Opel, który trafi do sprzedaży w czerwcu 2015 roku.  Nazywa się po prostu KARL. Mały samochód został zaprojektowany od podstaw i zadebiutował na Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym w Genewie. W rozsądnej cenie klienci będą mogli nabyć atrakcyjnie prezentujący się pięciodrzwiowy samochód o długości 3,68 m i wysokości 1,48 m, którym może podróżować nawet pięć osób, wyposażony w liczne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa i komfortu, które dotychczas nie były oferowane w tym segmencie. KARL będzie wkrótce dostępny także z najnowszym systemem pokładowej łączności. 


Od jesieni 2015 roku samochód ten można będzie zamówić zarówno z systemem multimedialnym IntelliLink nowej generacji, jak i z systemem Opel OnStar — osobistym asystentem łączności i usług. Oba systemy czynią z KARLa najlepiej skomunikowany i najbardziej dbający o kierowcę samochód w jego segmencie. Pod maską nowego podstawowego modelu Opla pracuje skonstruowany specjalnie na jego potrzeby jednolitrowy wolnossący trzycylindrowy silnik benzynowy, którego zużycie może wynieść nawet od 4,3 litra paliwa na 100 kilometrów w cyklu mieszanym, co odpowiada emisji 99 gramów CO2 na kilometr. Od lata 2015 roku, dzięki praktycznemu modelowi KARL, mistrzowi indywidualizacji ADAMowi oraz popularnej i uniwersalnej Corsie, firma Opel będzie mogła poszczycić się najbogatszym i najmłodszym na rynku portfolio w segmentach A i B. Zadowoleni będą nawet najbardziej wymagający klienci.


„Nazwa KARL — krótka, mocna i z charakterem —  oddaje zalety nowego modelu” — wyjaśnił dyrektor generalny Grupy Opel, dr Karl-Thomas Neumann. „To w pełni dojrzały samochód, który działa na emocje i intelekt. KARL ma wszystkie typowe cechy i zalety Opla, w tym technicznie zaawansowany, cichy, trzycylindrowy silnik o pojemności jednego litra, a także bogate wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa i komfortu, które nie jest normą w tym segmencie. Opel KARL to idealny samochód dla klientów zwracających uwagę na cenę i oczekujących połączenia codziennej funkcjonalności, komfortu i nowoczesnych technologii”.

KARL został opracowany także pod kątem funkcjonalności i uniwersalności. Przy rozstawie osi 2 385 mm i masie 939 kg pięciodrzwiowe nadwozie oferuje dość miejsca nawet dla pięciu osób. Fotel kierowcy i kolumna kierownicy są regulowane w pionie (od wersji Enjoy), a z tyłu można zamontować dwa foteliki dziecięce zgodne z systemem ISOFIX. Asymetrycznie dzielona (40:60) i składana tylna kanapa (opcja w wersji Enjoy, standard w Cosmo) umożliwia elastyczne powiększanie przestrzeni bagażowej. Po złożeniu tylnych siedzeń pojemność bagażnika KARLa do dachu wynosi 1 013 litrów.

W lekkim KARLu zastosowano opracowane przez firmę Opel rozwiązania zapewniające najwyższy komfort jazdy i najlepsze właściwości jezdne w tej klasie pojazdów. Przednie zawieszenie ze sprężynami kompensującymi obciążenia boczne, podwójnie łączone tuleje zawieszenia oraz wysoka sztywność strukturalna poprawiają właściwości jezdne oraz ograniczają hałas i wibracje. Rozwiązania podnoszące komfort jazdy zastosowano także w tylnym zawieszeniu. Przed tylnymi kołami została zamontowana rurowa belka skrętna o przekroju litery V. Umożliwiło to perfekcyjne dopasowanie charakterystyki skrętności belki w osi poziomej i pionowej do mocy silnika i masy pojazdu. Tylne amortyzatory zamontowano pionowo nad kołami, aby zapewnić skuteczne wyrównywanie przechyłów i tłumienie wstrząsów. Komfort jazdy poprawiają też pionowe łączniki amortyzatorów typu „dual-path”, które zmniejszają hałas i wibracje. Skrojony na miarę układ kierowniczy zapewnia bardzo dobre własności jezdne i prowadzenie niezależnie od tego czy jest w trybie standardowym czy City.

Oszczędna eksploatacja: nowy trzycylindrowy silnik 1.0 ECOTEC

Pod zgrabnym nadwoziem kryje się najnowszej generacji zespół napędowy firmy Opel. Supernowoczesny trzycylindrowy silnik benzynowy 1.0 ECOTEC o mocy 55 kW/75 KM, charakteryzujący się wysoką kulturą pracy i sprawnością, pochodzi z tej samej wysoko ocenianej rodziny turbodoładowanych jednolitrowych silników, co jednostki montowane w modelach Corsa i ADAM. Już na etapie projektowania silnika inżynierowie starali się eliminować wibracje poprzez zastosowanie mało rezonującej konstrukcji bloku, dzielonej miski olejowej, dźwiękochłonnej pokrywy rozrządu oraz kolektora wydechowego zintegrowanego z głowicą cylindrów w celu ograniczenia hałasu. Rozwiązania te istotnie poprawiają kulturę pracy silnika. KARL jest więc zatem wyjątkowo cichym i dopracowanym samochodem, jak na swój segment i kategorię cenową.

Mały model Opla z opcjonalnym pakietem ecoFlex, obejmującym poprawiające własności aerodynamiczne spojlery przedni i dachowy, a także opony o obniżonych oporach toczenia, emituje tylko 99 gramów CO2 na kilometr, zużywając 4,3 litra benzyny na 100 kilometrów. Kierowcy mogą precyzyjnie regulować wykorzystanie mocy za pomocą innowacyjnej, miękko działającej pięciobiegowej przekładni. Nowy podstawowy model Opla spełnia zatem wszystkie wymagania stawiane samochodom z bardzo konkurencyjnego segmentu A.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Premiery
Opel KARL: światowa premiera na Salonie w Genewie
brak komentarzy
Premiery
Nowy Opel KARL – kompaktowy, atrakcyjny, po prostu wyjątkowy!
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.