x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Audi gotowe na 24 h w Le Mans

12.06.2015, 13:03 przez Bogusław Korzeniowski

Po pracowitym czwartku, zespół Audi Sport Team Joest jest gotowy na największe wyzwanie sezonu sportów motorowych 2015 - 24 h w Le Mans (start w sobotę o godz. 15.00).

Po pierwszych, środowych kwalifikacjach, już od północy mechanicy zespołu Audi Sport Team Joest w systemie zmianowym przebudowywali wszystkie trzy Audi R18 e-tron quattro. W czwartek, punktualnie o godz. 19.00, hybrydowe bolidy spod znaku czterech pierścieni były gotowe do startu.

„Ta procedura to nasz standard. Ćwiczymy ją od lat.” - mówi Chris Reinke, kierownik ds. LMP w Audi Sport. „Pomimo tego, jest to za każdym razem imponujący pokaz zgrania całej załogi i precyzyjny plan logistyczny, za które mogę tylko podziękować wszystkim zaangażowanym: tak właśnie wygląda mistrzowski serwis Audi!”

Zespół Audi Sport Team Joest wykorzystał obie jazdy kwalifikacyjne w czwartek wieczorem, na zoptymalizowanie wyścigowych ustawień trzech Audi R18 e-tron quattro i na przetestowanie opon do wyścigu. Warunki drogowe i atmosferyczne były na szczęście znacznie lepsze niż dzień wcześniej, choć z powodu przerw, Audi znów straciło cenny czas.  

„Również dziś skoncentrowaliśmy się zupełnie na pracy dla wyścigu” – powiedział w czwartek wieczorem szef Audi Motorsport, dr Wolfgang Ullrich. „Jestem przekonany, że jesteśmy dobrze przygotowani i mamy trzy bardzo dobre wyścigowe samochody, w których nasi kierowcy czują się dobrze. To niezmiernie ważne w takich imprezach jak Le Mans. Myślę, że czynnikiem decydującym w tym wyścigu będzie optymalne wykorzystanie ogumienia. Na to również jesteśmy dobrze przygotowani.”

W 83. edycji najsławniejszego wyścigowego klasyka, Audi Sport Team Joest postawiło na mającą swe korzenie w Le Mans, ale wykorzystywaną dziś we wszystkich modelach seryjnych Audi technikę efektywnościową – Audi ultra. Najnowsze Audi R18 e-tron quattro, to jedno z najbardziej wydajnych aut na świecie. Swe osiągi zawdzięcza poprawionej aerodynamice i napędowi umiejętnie łączącemu moc silnika TDI na osi tylnej i generatora elektrycznego na osi przedniej. Dzięki temu, na prostej Hunaudières w Le Mans, osiąga maksymalną prędkość około 340 km/h.

Trzy Audi R18 e-tron quattro rozpoczną wyścig tuż za trzema Porsche i przed dwiema Toyotami. Lucas di Grassi, Loïc Duval i Oliver Jarvis, z drugiej linii startowej ruszą w Audi R18 e-tron quattro z numerem „8”. Trzeci rząd dzielą między sobą zeszłoroczni zwycięzcy, André Lotterer, Marcel Fässler i Benoît Tréluyer w R18 z numerem „7” oraz Filipe Albuquerque, Marco Bonanomi i René Rast w hybrydowym samochodzie z numerem startowym „9”.

Najszybsze okrążenie wśród załóg Audi przejechał Loïc Duval. Dokonał tego już w środę wieczorem, rozwijając średnią prędkość 245,5 km/h. André Lotterer przesunął się w czwartek w górę zestawienia, z miejsca szóstego na piąte. Filipe Albuquerque, w trzecim R8 e-tron quattro, uzyskał najkrótszy czas.

Wyścig 24 h w Le Mans transmitowany jest przez wiele stacji telewizyjnych z całego świata, w Europie przez Eurosport. Dzięki transmisji live na stronie audi-motorsport.com, fani Audi mogą przeżywać najważniejszy wyścig roku z perspektywy kokpitu Audi R18 e-tron quattro. Aktualne informacje dostępne będą też na oficjalnym kanale na Twitterze @Audi__Sport.

Ustawienie startowe w Le Mans

1. Dumas/Jani/Lieb (Porsche) 3 min.16,887 sek.

2. Bernhard/Webber/Hartley (Porsche) 3 min.17,767 sek.

3. Hülkenberg/Bamber/Tandy (Porsche) 3 min.18,862 sek.

4. di Grassi/Duval/Jarvis (Audi R18 e-tron quattro) 3 min.19,866 sek.

5. Fässler/Lotterer/Tréluyer (Audi R18 e-tron quattro) 3 min.20,561 sek.

6. Albuquerque/Bonanomi/Rast (Audi R18 e-tron quattro) 3 min.20,997 sek.

7. Wurz/Sarrazin/Conway (Toyota) 3 min.23,543 sek.

8. Davidson/Buemi/Nakajima (Toyota) 3 min.23,767 sek.

9. Prost/Heidfeld/Beche (Rebellion AER) 3 min.26,874 sek.

10. Imperatori/Kraihamer/Abt (Rebellion-AER) 3 min.28,930 sek.

Podobne artykuły

Aktualności
Fakty związane z trzynastym zwycięstwem Audi w Le Mans
brak komentarzy
Aktualności
Tryumf w Le Mans! Audi pokonało Porsche i Toyotę
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.