x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Mercedes GLC - podróż powietrzna i napęd a' la carte [VIDEO]

18.06.2015, 12:03 przez Bogusław Korzeniowski

AIR BODY CONTROL: innowacyjna podróż powietrzna

Mercedes-Benz GLC jest seryjnie wyposażony w stalowe zawieszenie AGILITY CONTROL o selektywnej sile tłumienia. Jako jedyny model w segmencie występuje też z opcjonalnym, wielokomorowym zawieszeniem pneumatycznym z elektronicznie sterowaną, zmienną charakterystyką tłumienia. AIR BODY CONTROL łączy doskonałą stabilność i zwinność z optymalnym komfortem resorowania oraz wyśmienitymi zdolnościami terenowymi. Dzięki programowi DYNAMIC SELECT kierowca może wybrać jeden z kilku trybów jego pracy. W trybie Sport podróżujący GLC mają wrażenie, jakby podróżowali sportowym autem - sztywniejsze nastawy pozwalają osiągać wyższe przyspieszenia boczne, a prześwit zostaje obniżony o 15 mm (o 20 mm w Sport+). Tryb Comfort stawia na zgoła odmienne cechy: skupia się na komfortowej jeździe, z łagodnym zestrojeniem zawieszenia. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo jazdy, siły resorujące i tłumiące w ciągu zaledwie 60 ms reagują jednak na zmieniającą się sytuację, np. przeprowadzenie nagłego manewru.

GLC można też doposażyć w pakiet Off-Road Engineering. Układ AIR BODY CONTROL dysponuje wówczas programem terenowym z miększym zestrojeniem i możliwością zwiększenia prześwitu nawet o 50 mm (do prawie 230 mm).

Do zalet zawieszenia pneumatycznego należą również ograniczone przechyły nadwozia w zakrętach, automatyczna kontrola prześwitu i ułatwiająca załadunek lub rozładunek funkcja obniżenia progu bagażnika.

Przeniesienie napędu: dynamika i komfort à la carte

Nowy GLC standardowo dysponuje systemem trybów jazdy DYNAMIC SELECT z pięcioma programami do wyboru: ECO, COMFORT, SPORT, SPORT+ oraz INDIVIDUAL. Opcjonalnie dostępny jest też wspominany pakiet Off-Road Engineering, który oferuje do 5 dodatkowych ustawień, m.in. na śliską nawierzchnię (Slippery), do jazdy terenowej po piachu lub żwirze (Off-road), do pokonywania podjazdów lub zjazdów (Incline) oraz holowania przyczepy (Trailer). W samochodach z zawieszeniem AIR BODY CONTROL kierowca ma również do dyspozycji program ostatniej szansy - Rocking Assist, służący np. do wyjeżdżania z zaspy. Po jego uruchomieniu zawieszenie podnosi się o 50 mm, podnosi się też próg działania kontroli trakcji. Dodatkowo, pakiet Off-Road Engineering obejmuje wytrzymałą osłonę podwozia Gemtex, oraz system DSR (Downhill Speed Regulation), automatycznie utrzymujący zadaną prędkość na stromych zjazdach, a w przypadku zawieszenia stalowego wiąże się ze zwiększeniem prześwitu o 20 mm.

Działanie wszystkich trybów jazdy DYNAMIC SELECT obrazują wizualizacje na centralnym ekranie multimediów. Szczególnie atrakcyjny jest interfejs off-roadowy z szeregiem parametrów podawanych w czasie rzeczywistym, takich jak nachylenie drogi czy kąt skrętu kierownicy.

Wszystkie odmiany GLC są seryjnie wyposażone w stały napęd na cztery koła 4MATIC z bazowym rozdziałem momentu obrotowego między osiami w stosunku 45:55. W połączeniu z systemami kontroli stabilność i trakcji ESP®, ASR oraz 4ETS zapewnia on przewidywalne prowadzenie w każdych warunkach. Wielotarczowe sprzęgło w centralnym dyferencjale jest wstępnie obciążone momentem blokującym obie osie o wartości 50 Nm, przyczyniając się do znacznej poprawy trakcji i stabilności.

Standardem wersji GLC 220 d 4MATIC, GLC 250 d 4MATIC oraz GLC 250 4MATIC jest 9-stopniowa przekładnia automatyczna 9G-TRONIC z przekładnią hydrokinetyczną. Program DYNAMIC SELECT pozwala w całości wykorzystać jej potencjał - zależnie od wybranego trybu jazdy zmiana biegów odbywa się w sposób żywiołowy lub stonowany. W czasie dynamicznej jazdy przełożenia załączane są w imponującym tempie i dobierane perfekcyjnie, a podczas niespiesznej podróży autostradą kolejne biegi "wchodzą" wcześniej, łagodnie, niemal niezauważalnie. Wariant GLC 350 e 4MATIC, podobnie jak wszystkie hybrydowe Mercedesy, ma zaopatrzony w najnowszą odmianę skrzyni 7G-TRONIC PLUS, zoptymalizowaną specjalnie pod kątem napędu hybrydowego. I ta konstrukcja wyróżnia się wysoką sprawnością i znakomitą wydajnością, a jednocześnie zapewnia nienaganny komfort zmiany biegów.

Podobne artykuły

Aktualności
Mercedes GLC Inteligent Drive [VIDEO]
brak komentarzy
Premiery
Mercedes GLC - doskonałość energetyczne
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.