x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Renault Talisman - wyrazista i energetyczna stylistyka

06.07.2015, 18:51 przez Bogusław Korzeniowski


Podstawowe atrybuty trójbryłowego nadwozia

W przypadku TALISMANA projektanci zdecydowali się na trójbryłowe nadwozie z wyraźnie zaznaczonym bagażnikiem, wpisującym się w powszechnie cenione kanony stylistyczne rodzinnych samochodów, utrzymane w typowym dla Renault ciepłym i przyjaznym charakterze.

Zinterpretowanie na nowo tak charakterystycznych kanonów wymagało dogłębnego przepracowania ich podstawowych atrybutów w celu uzyskania odpowiednich proporcji i harmonii sylwetki. Nadwozie o długości 4,85 m i szerokości 1,87 m zapewnia dużą ilość miejsca i tak pożądany dla tego samochodu prestiżowy wygląd. 

Efektem pracy zespołów projektowych i konstrukcyjnych jest stosunkowo niewielka wysokość nadwozia (1,46 m) i prześwit oraz idealny stosunek powierzchni szyb do nadwozia jak jeden do trzech i długi rozstaw osi (2,81 m). Wydłużona maska nadaje sylwetce auta dynamiczny wygląd. Duże koła (których średnica może wynosić nawet 19 cali) niemal w całości wypełniają mocno zarysowane nadkola.

Smukła sylwetka

Przód TALISMANA wygląda imponująco. Jest zgodny z nową stylistyką Renault z pionowo ustawionym logo, mocno wyeksponowanym na tle chromowanego, wyrazistego grilla. Charakterystycznym elementem nowej stylistyki Renault są światła do jazdy dziennej w kształcie litery „C”, obniżające się aż do zderzaka.  

W zależności od wersji TALISMAN może być wyposażony w światła full LED „Pure Vision” .

Sylwetka widziana z profilu zyskuje na dynamice dzięki dodaniu trzeciej szyby z boku, kojarzącej się ze stylistyką limuzyn i stanowiącej nieomylną zapowiedź przest onnego wnętrza. Elegancję sylwetki podkreślają chromowane akcenty na obramowaniu bocznych szyb i oryginalnym przetłoczeniu biegnącym wzdłuż przedniego błotnika aż do drzwi. Finezyjny kształt tej części przypominający strzałę sugeruje doskonałą aerodynamikę, wysokie osiągi i efektywność. Stanowi nawiązanie do kodów stylistycznych sportowych samochodów.

Niski tył o mocno zarysowanych nadkolach zwraca uwagę charakterystycznymi światłami, których pozioma linia sięga aż do centralnej części bagażnika. Ich design podkreśla stabilność samochodu, a jednocześnie świetnie eksponuje logo marki. Zastosowane w nich światłowody z efektem 3D tworzą charakterystyczny układ umożliwiający natychmiastowe rozpoznanie tego modelu. Są one stale włączone, nawet w dzień, co dodatkowo potęguje efekt wizualny.

Wnętrze - udane połączenie ciepła, minimalizmu i wysokiej jakości

Podobnie jak w przypadku stylistyki nadwozia projektanci zaproponowali nową interpretację klasycznych kanonów składającą się na ciepłe, minimalistyczne wnętrze o doskonałym wykończeniu.

Wnętrze dzieli się wizualnie na trzy części zróżnicowane pod względem układu brył i kształtów.

Elementy wnętrza, z którymi użytkownik auta ma bezpośredni kontakt zostały pokryte miękkim i przyjemnym w dotyku materiałem. Nieco dalsze części świadomie utrzymane są w chłodniejszej stylistyce kolorów i materiałów. Kontrast ten daje wrażenie przestrzeni. Połączenie zróżnicowanych kolorów i materiałów pozwala również stworzyć charakterystyczne i różniące się między sobą wystroje wnętrza. 

Zarówno ergonomia, projekt, jak i pianki wypełniające i obicia poszczególnych części zostały dopracowane w najdrobniejszych szczegółach z zachowaniem dużej swobody twórczej.

Podobne artykuły

Premiery
Renault Talisman i system Multi-Sense
brak komentarzy
Aktualności
Talisman piętnaście lat temu
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.