x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Renault Talisman i system Multi-Sense

06.07.2015, 19:20 przez Bogusław Korzeniowski

Zapewnienie komfortu jazdy to jedna z zalet oczekiwanych od sedana. TALISMAN dzięki obniżonej sylwetce nadwozia, nisko położonemu środkowi ciężkości oraz nisko usytuowanemu miejscu kierowcy, ma cechy niezbędne do zapewnienia przyjemnej jazdy. Wykorzystując rozwiązania zastosowane w Nowym Espace idąc jeszcze dalej, Renault skupiło całe swoje know-how na konstrukcji układu jezdnego i silnika, by wyposażyć model TALISMAN w rozwiązania technologiczne i innowacje wyróżniające ten samochód na tle innych w tej kategorii.

Unikalne połączenie systemu 4Control z układem Electronic Damper Control

Kolejny raz Renault wyróżnia się wśród innych producentów połączeniem systemu 4Control z układem Electronic Damper Control (amortyzatory o zmiennej charakterystyce) w sposób niespotykany dotąd w samochodach rodzinnych. To niepowtarzalne zestawienie zapewnia jednocześnie przyjemne i komfortowe prowadzenie pojazdu, a zarazem pełne bezpieczeństwo. W mieście, układ jezdny 4Control – prawdziwa specjalność Renault zapewniająca niespotykaną zwrotność -  sprawia, że zapominamy  o znacznych gabarytach samochodu. Z kolei na szosie, stabilne zachowanie samochodu na zakrętach oraz bezpieczne omijanie przeszkód, plasują nowego sedana Renault poza konkurencją.

Dzięki systemowi Multi-Sense przyjemność jazdy wkracza w nowy wymiar

Podobnie jak Nowy Espace, TALISMAN jest wyposażony w technologię Multi-Sense. Ze względu na trójbryłową budowę nadwozia, TALISMAN zapewnia jeszcze większe korzyści z tej innowacji wprowadzonej przez Renault i zdecydowanie wyróżnia się na tle innych modeli pod względem przyjemności jazdy. System Multi-Sense steruje  urządzeniami, w które jest wyposażony TALISMAN i koordynuje ich działanie tak, by uzyskać pełnię przyjemności jazdy. System kieruje takimi technologiami, jak: 4Control czy Electronic Damper Control, a także układem kierowniczym, silnikiem, automatyczną dwusprzęgłową skrzynią biegów EDC, urządzeniami pokładowymi, dźwiękiem pracy silnika czy oświetleniem ambientowym wnętrza.

Dzięki temu systemowi, TALISMAN oferuje odmienne doznania z jazdy w czterech zaprogramowanych trybach działania: komfort, sport, eko, neutral oraz w trybie perso, którego wszystkie parametry mogą być ustawiane indywidualnie według preferencji użytkownika. Dzięki temu kierowca odnosi wrażenie jakby dysponował kilkoma samochodami w jednym.

Każdy z tych trybów działania o bardzo charakterystycznych cechach zapewnia odmienne doznania z jazdy wywoływane przez odpowiednie skoordynowanie parametrów, jak:

- czas reakcji silnika,

- strategia zmiany przełożeń skrzyni EDC,

- zmienna siła potrzebna do wykonania skrętu kierownicy,

- ustawienie siły tłumienia amortyzatorów,

- działanie systemu 4Control.

Jednocześnie, nastrój i wygląd wnętrza dostosowuje się, zmieniając swoje cechy:

- barwę oświetlenia wnętrza na  zieloną, niebieską, czerwoną, fioletową lub kolor sepii,

- styl i rodzaj informacji wyświetlanych na tablicy rozdzielczej oraz kolory instrumentów pokładowych,

- dźwięk pracy silnika,

- włączenie masażu w fotelu kierowcy w trybie komfortowym,

- działanie klimatyzacji w trybie eko.

Tryby pracy i poszczególne ustawienia parametrów sterowane są za pośrednictwem:

·  R-Link 2 z jasnym i czytelnym menu zapewniającymi intuicyjny dostęp do bogatych zasobów systemu Renault Multi-Sense,

·  pokrętła na konsoli centralnej,

·  przycisku skrótu.

TALISMAN stanowi również innowacyjną propozycję jeśli chodzi o przyjemność jazdy na dalszych trasach i wprowadza nową dynamikę w kategorii samochodów rodzinnych dzięki możliwości indywidualnego ustawienia parametrów wpływających na doznania z jazdy i komfort we wnętrzu.

W TALISMANIE zastosowano nowość, która zapewnia mu „podwójną osobowość". Przycisk skrótu pozwala na natychmiastowe przejście dwoma kliknięciami z trybu Komfort do trybu Sport i odwrotnie. Dynamiczna jazda, szybki czas reakcji samochodu i zdecydowane przyspieszenia odczuwane w trybie Sport lub wysoki komfort zapewniający pełen relaks podczas długich podróży w trybie Komfort : TALISMAN zmienia swój charakter w mgnieniu oka. Uruchomienie trybu jazdy preferowanego przez kierowcę i zmiana jednego trybu na drugi następuje w bardzo prosty sposób, bez ryzyka zakłócenia uwagi.

Dzięki technologii Multi-Sense, TALISMAN jest samochodem o wielu obliczach.

Stosunkowo niska masa i wydajne zespoły napędowe

 

TALISMAN jest napędzany silnikami o niewielkich co prawda pojemnościach skokowych, lecz prezentującymi znaczne osiągi i sprawność. W swojej bogatej ofercie silników ma silnik benzynowy Energy TCe 200 oraz silniki wysokoprężne Energy dCi 160 i Energy dCi 130 proponowane także w Nowym Espace. Silniki te są tym bardziej wydajne w modelu TALISMAN, że napędzają nadwozie o współczynniku oporu powietrza Cx 0,27 i lżejsze  o 200 kg od dużego crossovera Renault. We wszystkich silnikach wykorzystano bogate know-how Renault zdobyte w sporcie samochodowym, zwłaszcza w Formule 1.

Wyposażone w rozwiązania technologiczne najnowszej generacji, jak bezpośredni wtrysk benzyny, czy stalowe tłoki, silniki samochodu TALISMAN spełniają wysokie wymagania w dziedzinie komfortu jazdy i zużycia paliwa. Wszystkie one mają znak „Energy”, ponieważ zbudowane są według koncepcji downsizingu i są wyposażone w jedną lub dwie turbosprężarki, system Stop & Start oraz układ odzyskiwania energii przy hamowaniu. Obydwa silniki benzynowe, jak również trzy silniki wysokoprężne spełniają normę Euro6 i oczekiwania rynków europejskich.

Dwa silniki benzynowe:Silniki Energy TCe150 oraz Energy TCe 200 będą wyłącznie wyposażone  w 7-biegową, automatyczną dwusprzęgłową skrzynię biegów EDC.

Trzy silniki wysokoprężne:

Silnik Energy dCi 110 będzie oferować do wyboru skrzynię mechaniczną  6-biegową lub 6-biegową automatyczną dwusprzęgłową skrzynię biegów EDC (wersja silnikowa Energy dCi 110 EDC nie będzie dostępna na rynku polskim).

Silnik Energy dCi 130 będzie również dostępny ze skrzynią mechaniczną 6-biegową lub 6-biegową, automatyczną dwusprzęgłową skrzynią biegów EDC.

Tak jak w Nowym Espace, silnik Energy dCi 160, wyposażony również w dwie turbosprężarki, będzie współpracować wyłącznie z 6-biegową, automatyczną dwusprzęgłową skrzynią biegów EDC.Wszystkie silniki wysokoprężne w modelu TALISMAN mają oprócz filtra cząstek stałych dodatkowy filtr NOx. Zaletą tej technologii zwanej LNT (Lean NOx Trap) jest jej bezobsługowość.

Podobne artykuły

Premiery
Renault Talisman - wyrazista i energetyczna stylistyka
brak komentarzy
Aktualności
Talisman piętnaście lat temu
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.