Nowa Kia Optima: elegancja, luksusowe wnętrze i awangardowe technologie

21.08.2015, 20:21 przez Bogusław Korzeniowski

W kwietniu br. na Salonie Samochodowym w Nowym Jorku, Kia zaprezentowała Nową Optimę w specyfikacji amerykańskiej. Teraz nadszedł czas na europejską premierę. Nowa Kia Optima w europejskiej specyfikacji wyposażenia zadebiutuje oficjalnie na rozpoczynającym się 15 września 2015 sześćdziesiątym szóstym  Salonie Samochodowym IAA we Frankfurcie.

Do sprzedaży na rynkach Europy, w tym również oczywiście i w Polsce, Optima IV generacji wejdzie w czwartym kwartale br.. Europejskie dostawy nowej Optimy pochodzić będą z zakładu Kia Hwasung w Korei. 

Auto charakteryzuje się jeszcze bardziej nowoczesną stylistyką nadwozia, wyrazistym i bardzo przestronnym wnętrzem, całym szeregiem nowych rozwiązań i technologii oraz ofertą ekonomicznego silnika benzynowego lub wysokoprężnego do wyboru. W porównaniu z poprzednikiem, nowy model charakteryzuje się większym wyrafinowaniem konstrukcyjnym oraz wyższym komfortem jazdy i precyzją kierowania zachowując ‘usportowiony’ image, który przyczynił się do powodzenia Optimy na rynkach całego świata.

Ewolucyjny design przynależny awangardzie

Stworzona pod bacznym okiem Petera Schreyera, Prezydenta i Głównego stylisty Kia Motors, nowa Optima zyskała lepszą wyrazistość na drodze, o czym decydują współczesne detale, ostre linie i krawędzie karoserii oraz wydłużona sylwetka sportowego sedana.

Nowy, ewolucyjny wygląd Optimy przywodzi na myśl funkcjonalność i ducha sportu, a wymiary zewnętrzne (długość, szerokość i wysokość) zostały marginalnie zwiększone. Rozstaw osi wzrósł o 10 mm to 2805 mm, podobnie jak długość całkowita – do 4885 mm. Nowy model jest o 25 mm szerszy – 1860 mm oraz o 10 mm wyższy (1465 mm). Efektem tych zmian jest obszerniejsza i bardziej komfortowa kabina pasażerska a także wyższa pojemność ładunkowa. W perspektywie stylistyki, za sprawą nowych wymiarów Optima nabrała nowej dynamiki i smukłości bryły nadwozia.

Rozpoznawalna od razu jako Kia, nowa Optima łączy charakterystyczny markowy grille w kształcie „tygrysiego nosa” z wydłużonymi i poszerzonymi światłami głównymi, które niemal dosięgają uwypuklonych nadkoli. Patrząc z boku pochylony słupek przedni „A” i głęboki słupek „C” – w połączeniu z wielkością powierzchni szklanych – nadaje Optimie  wyglądu sportowego sedana. Krawędź tylnego okna unosi się zgrabnie ku górze tuż nad biegnącą ku pokrywie bagażnika linią okien bocznych. Podobnie jak światła główne, także i tylne lampy wykonane w technologii LED zachodzą na boki nowej Optimy. Atletyczny wygląd auta podkreśla przypominający spojler kształt pokrywy bagażnika oraz rozbudowany zderzak tylny, mieszczący sportowy dyfuzor aerodynamiczny i owalną końcówkę wydechu.

Zaletą nowego, atrakcyjnego designu jest obniżenie  współczynnika oporu powietrza Cd z 0,3 do 0,29 – co czyni Optimę czwartej generacji najbardziej aerodynamicznym pojazdem tej linii modelowej. Nowa Kia Optima dostępna będzie na rynkach Europy w palecie dziewięciu kolorów nadwozia i felgami o średnicach od 16 do 18 cali.

Gama modelowa nowej Optimy będzie wciąż rozwijana, m.in. w nowej wersji karoseryjnej, inspirowanej koncepcyjnym samochodem Kia SPORTSPACE, który zadebiutował na Salonie Samochodowym w Genewie 2015.

Unowocześnione i wyrafinowane wnętrze z jeszcze wyższej jakości materiałami

Wzorem innych modeli Kia, nowa Optima otrzymała – najbardziej jak dotąd – luksusowy i zorientowany na kierowcę wystrój kokpitu, pełnego rozwiązań typowych dla pojazdów o klasę wyżej.Zespół projektowy Kia Motors skoncentrował się na dogłębnie nowoczesnym wyglądzie i przyjaznej atmosferze wnętrza, stąd pomysł na uproszczony i zunifikowany design kabiny w porównaniu do poprzednich generacji. Horyzontalne poszerzenie tablicy rozdzielczej i konsoli centralnej jeszcze bardziej powiększa odczucie przestronności.

Jakość materiałów wykończeniowych kabiny nowej Optimy jest wyraźnie wyższa niż w modelu schodzącym, z szerszym  zastosowaniem materiałów miękkich w dotyku oraz tkaniny i skór w naturalnej tonacji. Wyważone akcenty metalizowane dodają aury elegancji.

Tablicę przyrządów podzielono na strefę górną ‘wyświetlaczy’ i dolną strefę ‘roboczą’ tak, by kierowca nie musiał odrywać oczu od drogi odczytując wyświetlane informacje. Centralna część tablicy przyrządów odchylona jest pod kątem 8,50 wobec kierowcy, łącznie z 8-calowym ekranem dotykowym systemu infotainment w strefie górnej. Dolna strefa ‘robocza’ ma mniej przycisków niż poprzednio – z uwagi na wzrost liczby funkcji sterowanych via ekran dotykowy.

Więcej miejsca dla pasażerów nowej i wygodniejszej kabiny

Powiększenie wymiarów zewnętrznych oznacza, że Optima czwartej generacji jest najbardziej praktyczna, obszerna w środku i komfortowa w historii tej linii modelowej. 

Efektem wydłużenia rozstawu osi o 10 mm i modernizacji foteli jest 25-milimetrowy wzrost miejsca na nogi dla pasażerów kanapy tylnej. Poszerzenie nadwozia zaś – skutkuje zwiększeniem szerokości wnętrza na poziomie ramion (20 mm z przodu i  17 mm z tyłu). Większa przestrzeń na głowę (+ 5 mm z przodu i +15 mm w tyle) to korzyść z wysmuklenia  i podwyższenia linii dachu.

Poprawiając design foteli i kanapy tylnej, szczególną uwagę zwrócono na komfort siedzenia. Usztywnienie ich szkieletu pozwala obniżyć odczuwalne wibracje i masę jednostkową o 2,6 kg przy jednoczesnym zwiększeniu trwałości. Delikatniejsza pianka w zagłówkach, górnej części oparć i podparcia ud w siedziskach pozwala lepiej zagłębić się w siedzenia. Celem lepszego ‘trzymania’ kierowcy i pasażera, w bocznych konturach foteli przednich zastosowano piankę o większej gęstości.

Mając na uwadze pełnię komfortu podróżowania, dla drugiego rzędu siedzeń przewidziano oddzielne nawiewy ogrzewania oraz blendy słoneczne wysuwane z boczków drzwi.

Pojemność ładunkowa nowej Optimy wzrosła z 505 do 510 litrów (VDA). Dodatkową funkcjonalność zapewnia szerszy otwór bagażnika oraz podpodłogowy schowek na drobiazgi. 

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.